15-18 Team Challenge - Nassau Aquatic Center - East Meadow NY - 3/11-13/2016
  HomeLast update:  04-08-2016
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
DSC
SIL
JO
ZQ
SM
SECT
NSCA

***
*
DSC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Zone Qualifier time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Stephanie Alvarez (15)   F
Event
Place
Points
Improv
 
1:09.86Y
BB
 
# 15
Female 15-18 100 Fly
129
--
+1.83
 
 
Sarah Chan (17)   F
Event
Place
Points
Improv
 
26.72Y
1:05.43Y
58.77Y
A
BB
A
 
 
 
# 5
# 15
# 25
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 100 Free
86
82
116
--
--
--
+0.14
-0.06
+1.68
 
 
Kasidy Chirico (16)   F
Event
Place
Points
Improv
 
1:03.53Y
A
 
# 15
Female 15-18 100 Fly
47
--
-0.15
 
 
Keelyn Friberg (16)   F
Event
Place
Points
Improv
 
26.91Y
2:24.57Y
5:11.08Y
2:23.54Y
2:08.00Y
A
A
BB
BB
A
 
 
 
 
 
# 5
# 7
# 13
# 17
# 19
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 200 Free
99
86
35
81
99
--
--
--
--
--
-0.46
-0.49
+4.78
+4.76
-0.94
 
 
Natalia Giunta (16)   F
Event
Place
Points
Improv
 
1:16.82Y
2:24.05Y
30.30Y
1:06.26Y
2:20.36Y
58.91Y
2:48.36Y
1:05.00Y
BB
A
 
BB
A
A
BB
A
 
 
 
 
 
 
 
 
# 3
# 7
# 11
# 15
# 17
# 25
# 27
# 29
Female 15-18 100 Breast
Female 15-18 200 IM
Back leg 200 Medley Relay
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Free
Female 15-18 200 Breast
Female 15-18 100 Back
91
78

96
52
122
69
64
--
--

--
--
--
--
--
-0.59
-0.40
-0.33
-1.07
+3.35
+0.19
+3.28
+0.85
 
 
Dan Infranco (18)   M
Event
Place
Points
Improv
 
2:23.44Y
2:27.13Y
1:03.36Y
DQ    
B
B
B
 
 
 
 
 
# 8
# 10
# 16
# 20
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 100 Fly
Male 15-18 200 Free
109
51
118
---
--
--
--
--
+13.20
+14.34
+4.53
---  
 
 
Robert Kohlus (17)   M
Event
Place
Points
Improv
 
2:09.57Y
2:07.66Y
56.48Y
A*
A
A
 
 
 
# 8
# 10
# 16
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 100 Fly
46
15
39
--
2
--
-2.84
+0.01
+0.93
 
 
Meaghan McNair (17)   F
Event
Place
Points
Improv
 
26.56Y
2:25.80Y
1:04.94Y
A
BB
BB
 
 
 
# 5
# 7
# 15
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 100 Fly
73
100
70
--
--
--
-0.22
+1.21
-1.16
 
 
Peter Sanders (16)   M
Event
Place
Points
Improv
 
2:15.18Y
53.79Y
BB
A
 
 
# 18
# 26
Male 15-18 200 Back
Male 15-18 100 Free
81
127
--
--
+3.47
+0.67
 
 
Charlie Shemet (15)   M
Event
Place
Points
Improv
 
2:12.38Y
2:14.71Y
4:45.60Y
59.76Y
2:11.81Y
53.77Y
1:01.91Y
BB
BB
BB
BB
BB
A
BB
 
 
 
 
 
 
 
# 8
# 10
# 14
# 16
# 18
# 26
# 30
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 400 IM
Male 15-18 100 Fly
Male 15-18 200 Back
Male 15-18 100 Free
Male 15-18 100 Back
74
35
43
104
68
126
103
--
--
--
--
--
--
--
+0.10
+1.80
+4.22
+0.21
+1.51
+0.67
+0.86
 
 
Emily Yang (15)   F
Event
Place
Points
Improv
 
2:44.51Y
BB
 
# 27
Female 15-18 200 Breast
63
--
+2.51
 
 
    Results by event
 
Female 15-18 100 Breast  # 3
 
place
    name
age
time
improv
 
91
Natalia Giunta
16
1:16.82Y
-0.59
BB
 
 
 
Female 15-18 50 Free  # 5
 
place
    name
age
time
improv
 
73
86
99
Meaghan McNair
Sarah Chan
Keelyn Friberg
17
17
16
26.56Y
26.72Y
26.91Y
-0.22
+0.14
-0.46
A
A
A
 
 
 
 
 
Female 15-18 200 IM  # 7
 
place
    name
age
time
improv
 
78
86
100
Natalia Giunta
Keelyn Friberg
Meaghan McNair
16
16
17
2:24.05Y
2:24.57Y
2:25.80Y
-0.40
-0.49
+1.21
A
A
BB
 
 
 
 
 
Male 15-18 200 IM  # 8
 
place
    name
age
time
improv
 
46
74
109
Robert Kohlus
Charlie Shemet
Dan Infranco
17
15
18
2:09.57Y
2:12.38Y
2:23.44Y
-2.84
+0.10
+13.20
A*
BB
B
 
 
 
 
 
Male 15-18 200 Fly  # 10
 
place
    name
age
time
improv
 
15
35
51
Robert Kohlus
Charlie Shemet
Dan Infranco
17
15
18
2:07.66Y
2:14.71Y
2:27.13Y
+0.01
+1.80
+14.34
A
BB
B
 
 
 
 
 
Female 15-18 200 Medley Relay  # 11
 
place
    name
age
time
improv
 
18
 
 
 
 
TVSC-A
Natalia Giunta
Keelyn Friberg
Meaghan McNair
Sarah Chan
 
16
16
17
17
2:01.32Y
30.30Y
35.53Y
28.93Y
26.56Y
 
-0.33
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Female 15-18 400 IM  # 13
 
place
    name
age
time
improv
 
35
Keelyn Friberg
16
5:11.08Y
+4.78
BB
 
 
 
Male 15-18 400 IM  # 14
 
place
    name
age
time
improv
 
43
Charlie Shemet
15
4:45.60Y
+4.22
BB
 
 
 
Female 15-18 100 Fly  # 15
 
place
    name
age
time
improv
 
47
70
82
96
129
Kasidy Chirico
Meaghan McNair
Sarah Chan
Natalia Giunta
Stephanie Alvarez
16
17
17
16
15
1:03.53Y
1:04.94Y
1:05.43Y
1:06.26Y
1:09.86Y
-0.15
-1.16
-0.06
-1.07
+1.83
A
BB
BB
BB
BB
 
 
 
 
 
 
 
Male 15-18 100 Fly  # 16
 
place
    name
age
time
improv
 
39
104
118
Robert Kohlus
Charlie Shemet
Dan Infranco
17
15
18
56.48Y
59.76Y
1:03.36Y
+0.93
+0.21
+4.53
A
BB
B
 
 
 
 
 
Female 15-18 200 Back  # 17
 
place
    name
age
time
improv
 
52
81
Natalia Giunta
Keelyn Friberg
16
16
2:20.36Y
2:23.54Y
+3.35
+4.76
A
BB
 
 
 
 
Male 15-18 200 Back  # 18
 
place
    name
age
time
improv
 
68
81
Charlie Shemet
Peter Sanders
15
16
2:11.81Y
2:15.18Y
+1.51
+3.47
BB
BB
 
 
 
 
Female 15-18 200 Free  # 19
 
place
    name
age
time
improv
 
99
Keelyn Friberg
16
2:08.00Y
-0.94
A
 
 
 
Male 15-18 200 Free  # 20
 
place
    name
age
time
improv
 
 
 
Female 15-18 100 Free  # 25
 
place
    name
age
time
improv
 
116
122
Sarah Chan
Natalia Giunta
17
16
58.77Y
58.91Y
+1.68
+0.19
A
A
 
 
 
 
Male 15-18 100 Free  # 26
 
place
    name
age
time
improv
 
126
127
Charlie Shemet
Peter Sanders
15
16
53.77Y
53.79Y
+0.67
+0.67
A
A
 
 
 
 
Female 15-18 200 Breast  # 27
 
place
    name
age
time
improv
 
63
69
Emily Yang
Natalia Giunta
15
16
2:44.51Y
2:48.36Y
+2.51
+3.28
BB
BB
 
 
 
 
Female 15-18 100 Back  # 29
 
place
    name
age
time
improv
 
64
Natalia Giunta
16
1:05.00Y
+0.85
A
 
 
 
Male 15-18 100 Back  # 30
 
place
    name
age
time
improv
 
103
Charlie Shemet
15
1:01.91Y
+0.86
BB
 
 
 
    Results by event with splits
 
Female 15-18 100 Breast  # 3
 
place
    name
splits
 
91
Natalia Giunta
36.39
1:16.82
(40.43)
 
 
Female 15-18 200 IM  # 7
 
place
    name
splits
 
78
Natalia Giunta
31.00
1:07.29
(36.29)
1:50.98
(43.69)
2:24.05
(33.07)
 
86
Keelyn Friberg
31.86
1:07.83
(35.97)
1:51.72
(43.89)
2:24.57
(32.85)
 
100
Meaghan McNair
30.36
1:06.67
(36.31)
1:52.90
(46.23)
2:25.80
(32.90)
 
 
Male 15-18 200 IM  # 8
 
place
    name
splits
 
46
Robert Kohlus
26.53
58.81
(32.28)
1:39.71
(40.90)
2:09.57
(29.86)
 
74
Charlie Shemet
27.75
1:00.35
(32.60)
1:41.21
(40.86)
2:12.38
(31.17)
 
109
Dan Infranco
28.67
1:05.10
(36.43)
1:49.70
(44.60)
2:23.44
(33.74)
 
 
Male 15-18 200 Fly  # 10
 
place
    name
splits
 
15
Robert Kohlus
28.65
1:01.22
(32.57)
1:34.91
(33.69)
2:07.66
(32.75)
 
35
Charlie Shemet
29.03
1:02.26
(33.23)
1:38.11
(35.85)
2:14.71
(36.60)
 
51
Dan Infranco
30.18
1:07.25
(37.07)
1:46.07
(38.82)
2:27.13
(41.06)
 
 
Female 15-18 400 IM  # 13
 
place
    name
splits
 
35
Keelyn Friberg
32.97
3:14.48
 
(45.26)
1:13.23
4:00.62
(40.26)
(46.14)
1:51.73
4:36.07
(38.50)
(35.45)
2:29.22
5:11.08
(37.49)
(35.01)
 
 
Male 15-18 400 IM  # 14
 
place
    name
splits
 
43
Charlie Shemet
27.94
2:55.00
 
(42.19)
1:00.88
3:37.77
(32.94)
(42.77)
1:36.69
4:11.92
(35.81)
(34.15)
2:12.81
4:45.60
(36.12)
(33.68)
 
 
Female 15-18 100 Fly  # 15
 
place
    name
splits
 
47
Kasidy Chirico
29.94
1:03.53
(33.59)
 
70
Meaghan McNair
29.82
1:04.94
(35.12)
 
82
Sarah Chan
30.46
1:05.43
(34.97)
 
96
Natalia Giunta
30.25
1:06.26
(36.01)
 
129
Stephanie Alvarez
30.96
1:09.86
(38.90)
 
 
Male 15-18 100 Fly  # 16
 
place
    name
splits
 
39
Robert Kohlus
26.14
56.48
(30.34)
 
104
Charlie Shemet
27.79
59.76
(31.97)
 
118
Dan Infranco
28.59
1:03.36
(34.77)
 
 
Female 15-18 200 Back  # 17
 
place
    name
splits
 
52
Natalia Giunta
32.75
1:08.00
(35.25)
1:44.21
(36.21)
2:20.36
(36.15)
 
81
Keelyn Friberg
33.59
1:10.09
(36.50)
1:47.46
(37.37)
2:23.54
(36.08)
 
 
Male 15-18 200 Back  # 18
 
place
    name
splits
 
68
Charlie Shemet
31.43
1:04.57
(33.14)
1:38.37
(33.80)
2:11.81
(33.44)
 
81
Peter Sanders
31.59
1:05.70
(34.11)
1:40.54
(34.84)
2:15.18
(34.64)
 
 
Female 15-18 200 Free  # 19
 
place
    name
splits
 
99
Keelyn Friberg
28.92
1:01.24
(32.32)
1:34.93
(33.69)
2:08.00
(33.07)
 
 
Female 15-18 100 Free  # 25
 
place
    name
splits
 
116
Sarah Chan
27.83
58.77
(30.94)
 
122
Natalia Giunta
28.23
58.91
(30.68)
 
 
Male 15-18 100 Free  # 26
 
place
    name
splits
 
126
Charlie Shemet
25.64
53.77
(28.13)
 
127
Peter Sanders
25.77
53.79
(28.02)
 
 
Female 15-18 200 Breast  # 27
 
place
    name
splits
 
63
Emily Yang
37.77
1:19.48
(41.71)
2:02.13
(42.65)
2:44.51
(42.38)
 
69
Natalia Giunta
37.78
1:19.86
(42.08)
2:03.75
(43.89)
2:48.36
(44.61)
 
 
Female 15-18 100 Back  # 29
 
place
    name
splits
 
64
Natalia Giunta
30.98
1:05.00
(34.02)
 
 
Male 15-18 100 Back  # 30
 
place
    name
splits
 
103
Charlie Shemet
29.89
1:01.91
(32.02)
 
    Entries first posted: 2/19/2016 - entries close: 2/29/2016 - entries updated: 2/29/2016
 
Hayley Adams (16)
 
# 3
# 5
# 7
# 13
# 17
# 25
Female 15-18 100 Breast
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Free
1:15.52Y
26.67Y
2:24.35Y
5:05.99Y
2:22.79Y
58.36Y





 
 
Stephanie Alvarez (15)
 
# 15
Female 15-18 100 Fly
1:08.03Y
 
 
Victoria Bogdanski (15)
 
# 17
# 29
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Back
2:23.57Y
1:04.31Y

 
 
Sarah Chan (17)
 
# 5
# 15
# 25
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 100 Free
26.63Y
1:05.49Y
57.09Y


 
 
Kasidy Chirico (16)
 
# 7
# 9
# 13
# 15
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 200 Fly
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 100 Fly
2:25.87Y
2:24.26Y
5:11.16Y
1:03.68Y



 
 
Keelyn Friberg (16)
 
# 5
# 7
# 13
# 17
# 19
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 200 Free
27.37Y
2:25.06Y
5:06.30Y
2:18.78Y
2:08.94Y




 
 
Natalia Giunta (16)
 
# 3
# 7
# 13
# 15
# 17
# 25
# 27
# 29
Female 15-18 100 Breast
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Free
Female 15-18 200 Breast
Female 15-18 100 Back
1:17.41Y
2:24.45Y
5:06.49Y
1:07.33Y
2:18.31Y
58.72Y
2:45.48Y
1:04.50Y







 
 
Karen Li (17)
 
# 17
# 29
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Back
2:22.17Y
1:05.46Y

 
 
Meaghan McNair (17)
 
# 5
# 7
# 15
# 25
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 100 Free
26.78Y
2:24.59Y
1:06.10Y
58.32Y



 
 
Amanda Sarubbi (16)
 
# 9
# 15
Female 15-18 200 Fly
Female 15-18 100 Fly
2:24.48Y
1:04.08Y

 
 
Nichole Visintin (17)
 
# 17
# 25
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Free
2:24.09Y
57.81Y

 
 
Emily Yang (15)
 
# 3
# 9
# 13
# 15
# 27
Female 15-18 100 Breast
Female 15-18 200 Fly
Female 15-18 400 IM
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 200 Breast
1:14.48Y
2:30.86Y
5:11.54Y
1:07.92Y
2:42.00Y




 
 
Nicholas Bogush (16)
 
# 4
# 6
# 8
# 18
# 26
Male 15-18 100 Breast
Male 15-18 50 Free
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Back
Male 15-18 100 Free
1:09.22Y
24.08Y
2:14.77Y
2:13.61Y
52.88Y




 
 
Daniel Infranco (18)
 
# 8
# 10
# 16
# 30
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 100 Fly
Male 15-18 100 Back
2:14.92Y
2:16.83Y
58.83Y
59.94Y



 
 
Robert Kohlus (17)
 
# 8
# 10
# 16
# 20
# 26
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 100 Fly
Male 15-18 200 Free
Male 15-18 100 Free
2:12.41Y
2:07.65Y
55.55Y
1:57.00Y
53.24Y




 
 
Peter Sanders (16)
 
# 6
# 18
# 26
Male 15-18 50 Free
Male 15-18 200 Back
Male 15-18 100 Free
24.71Y
2:11.71Y
53.28Y


 
 
Charles Shemet (15)
 
# 8
# 10
# 14
# 16
# 18
# 26
# 30
Male 15-18 200 IM
Male 15-18 200 Fly
Male 15-18 400 IM
Male 15-18 100 Fly
Male 15-18 200 Back
Male 15-18 100 Free
Male 15-18 100 Back
2:12.28Y
2:12.91Y
4:41.38Y
59.55Y
2:10.30Y
53.10Y
1:01.05Y
 
 
Number of athletes: 17