JOs for 14 & Under - Nassau Aquatic Center - East Meadow NY - 3/10-12/2017
  HomeLast update:  04-29-2017
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
DSC
SIL
JO
ZQ
SM
SECT
NSCA

***
*
DSC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Zone Qualifier time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Chase Boals (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:34.03Y
1:10.64Y
1:20.03Y
30.64Y
2:29.34Y
39.25Y
44.10Y
BB
BB
BB
A
A
BB
BB
SIL
SIL
SIL
ZQ
JO
SIL
SIL
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 24
# 30
# 40
# 52
# 74
# 92
# 100
Male 10 & U 100 Breast
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 50 Free
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 50 Breast
50
44
39
30
29
55
58
--
--
--
--
--
--
--
+3.23
+2.90
+1.17
+0.19
+0.88
+2.61
+1.23
 
 
Sydney Boals (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
4:46.03Y
4:43.17Y
2:33.86Y
55.90Y
2:13.67Y
2:11.99Y
1:10.23Y
1:09.40Y
1:59.03Y
1:57.21Y
5:20.18Y
5:15.82Y
1:02.73Y
25.68Y
25.47Y
AAA
AAA
AA
AA
AAA
AAA
AA
AAA*
AAA
AAA
AAA
AAA
AA
AAA
AAA
ZQ
SM*
ZQ
ZQ
ZQ
SM*
SM*
SM
ZQ
SM*
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
# 3
# 3
# 21
# 27
# 37
# 37
# 49
# 49
# 61
# 61
# 77
# 77
# 89
# 101
# 101
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 200 Breast
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 100 Fly
Female 13-14 50 Free
Female 13-14 50 Free
11
11
19
22
14
14
11
13
11
11
17
15
34
17
16
--
6
--
--
--
3
--
4
--
6
--
2
--
--
1
-0.96
-2.86
-2.42
+1.30
+0.38
-1.30
-1.81
-0.83
+0.42
-1.40
-0.15
-4.36
-0.31
+0.31
+0.10
 
 
Hannah Brockman (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:52.71Y
A
ZQ
Timed finals
# 71
Female 11-12 500 Free
35
--
-1.14
 
 
Emma Canudas (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
28.82Y
1:11.07Y
31.05Y
2:46.51Y
1:05.97Y
AAA*
A
AA*
BB
AA
ZQ
SIL
ZQ
SIL
ZQ
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
# 13
# 19
# 47
# 59
# 93
Female 11-12 50 Fly
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 200 Fly
Female 11-12 100 Fly
17
56
26
20
21
--
--
--
--
--
-0.69
+3.48
-0.48
+12.96
+0.28
 
 
Jessica Chen (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:05.30Y
1:08.62Y
2:49.86Y
2:23.65Y
32.32Y
2:35.91Y
5:45.53Y
1:04.12Y
1:03.63Y
2:25.80Y
AA
A
A
AA
A
BB
AA
AAA
AAA
A
JO
ZQ
ZQ
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
Timed finals
Prelims
Finals
Prelims
# 1
# 19
# 25
# 35
# 47
# 59
# 71
# 93
# 93
# 97
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 200 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 200 Fly
Female 11-12 500 Free
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 200 Back
18
47
36
28
52
18
24
13
13
31
--
--
--
--
--
--
--
--
4
--
+4.35
+2.65
+3.79
+2.04
+1.01
+6.86
+1.11
+0.89
+0.40
+0.04
 
 
Thomas DeMaio (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:46.72Y
1:29.50Y
1:09.17Y
1:16.96Y
30.30Y
1:24.65Y
2:34.02Y
34.61Y
39.84Y
A
A
A
A
A
BB
BB
A
A
JO
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
JO
SIL
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 6
# 24
# 30
# 40
# 52
# 58
# 74
# 86
# 100
Male 10 & U 200 IM
Male 10 & U 100 Breast
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 50 Free
Male 10 & U 100 Fly
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 50 Fly
Male 10 & U 50 Breast
19
27
34
20
23
34
38
26
20
--
--
--
--
--
--
--
--
--
+1.64
+1.87
+2.33
+0.89
-0.30
+0.39
+7.50
+0.18
+0.45
 
 
Marissa DeMarco (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:29.34Y
41.52Y
A
A
JO
JO
Timed finals
Timed finals
# 23
# 99
Female 10 & U 100 Breast
Female 10 & U 50 Breast
27
36
--
--
-0.64
+0.20
 
 
Bella Dimaculangan (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:45.26Y
1:28.63Y
1:08.24Y
1:17.49Y
30.14Y
1:15.79Y
2:26.99Y
34.40Y
41.34Y
A
A
A
A
AA*
AA
AA*
A
A
ZQ
JO
JO
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 5
# 23
# 29
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 99
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 Free
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 100 Fly
Female 10 & U 200 Free
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Breast
29
21
31
33
20
16
26
41
31
--
--
--
--
--
1
--
--
--
+0.25
-0.48
-0.11
+0.11
-0.60
-1.61
-1.42
+0.11
+0.26
 
 
Kaitlyn Ehlers (14)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
26.45Y
AA
JO
Prelims
# 101
Female 13-14 50 Free
49
--
+0.34
 
 
Hunter Emerson (12)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:07.94Y
2:43.02Y
2:35.74Y
1:01.29Y
2:20.76Y
2:17.92Y
1:16.53Y
2:23.06Y
2:19.00Y
1:04.73Y
1:04.38Y
34.14Y
1:05.26Y
A
A
AA*
BB
AA
AA
A
AA
AA
AA*
AA
AA*
AA
JO
ZQ
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ*
ZQ
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
# 20
# 26
# 26
# 32
# 36
# 36
# 54
# 60
# 60
# 76
# 76
# 88
# 94
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 200 Breast
Male 11-12 200 Breast
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Fly
31
16
9
62
16
12
29
8
6
12
12
17
20
--
--
9
--
--
5
--
--
13
--
4
--
--
+2.28
-2.85
-7.28
+2.10
+1.32
-1.52
+0.75
-0.17
-4.06
-2.05
-0.35
-1.28
-0.23
 
 
Hope Farrell (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:00.01Y
2:39.31Y
2:18.52Y
1:13.45Y
AA
A
AA
A
SIL
ZQ
ZQ
ZQ
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
# 3
# 21
# 37
# 49
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 200 Breast
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 100 Breast
38
33
38
41
--
--
--
--
+2.39
+1.48
-1.40
+1.70
 
 
Noah Giunta (11)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:16.49Y
31.13Y
2:33.66Y
1:09.45Y
2:28.23Y
A*
A
BB
A
BB
JO
SIL
ZQ
JO
ZQ
Timed finals
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
# 2
# 14
# 60
# 94
# 98
Male 11-12 400 IM
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 200 Back
33
55
21
46
26
--
--
--
--
--
-3.76
+0.17
+2.55
+0.57
+0.30
 
 
Emily Herr (9)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:36.41Y
1:20.20Y
1:04.77Y
1:10.70Y
29.46Y
1:08.28Y
2:22.38Y
30.72Y
36.68Y
AAA
AAA
AA
AAA
AA
AAAA
AA
AAA
AAA
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 5
# 23
# 29
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 99
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 Free
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 100 Fly
Female 10 & U 200 Free
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Breast
10
4
8
6
7
2
15
3
5
7
15
10
13
12
17
2
16
14
+1.04
-0.58
+0.28
+0.73
+0.55
-0.69
+1.08
+0.30
-1.20
 
 
Hannah Lin (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:18.74Y
1:10.98Y
36.82Y
A
A
A
JO
SIL
SIL
Prelims
Prelims
Prelims
# 53
# 75
# 87
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
41
53
47
--
--
--
+1.37
+1.01
+0.16
 
 
Nicholas Londono (11)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
30.95Y
1:00.70Y
1:11.66Y
27.25Y
A
A
BB
A
JO
SIL
SIL
JO
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
# 14
# 32
# 94
# 104
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 50 Free
49
58
62
42
--
--
--
--
+0.51
+1.15
+1.01
-0.14
 
 
Hanna Matheson (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:41.76Y
1:14.42Y
1:28.53Y
1:14.50Y
30.68Y
1:14.48Y
2:25.19Y
34.35Y
35.46Y
AA
AA
A
AA
A
AA
AA
AA
A
ZQ
ZQ
JO
ZQ
ZQ*
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 5
# 17
# 23
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 91
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 Back
Female 10 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 100 Fly
Female 10 & U 200 Free
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Back
19
16
19
19
27
12
20
40
27
--
1
--
--
--
5
--
--
--
-0.72
+1.21
+1.70
+0.14
-0.63
+1.46
+0.86
+0.79
+0.96
 
 
James Monahan (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:48.43Y
1:32.27Y
1:10.72Y
30.43Y
1:24.01Y
6:31.16Y
2:28.89Y
35.01Y
42.37Y
A
BB
BB
A
BB
A*
A*
A
BB
JO
JO
SIL
ZQ
JO
JO
JO
JO
JO
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 6
# 24
# 30
# 52
# 58
# 66
# 74
# 86
# 100
Male 10 & U 200 IM
Male 10 & U 100 Breast
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Free
Male 10 & U 100 Fly
Male 10 & U 500 Free
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 50 Fly
Male 10 & U 50 Breast
24
43
45
26
33
17
28
30
50
--
--
--
--
--
--
--
--
--
-0.98
+2.25
+3.03
+0.03
+3.38
-6.49
-2.00
-0.33
+1.35
 
 
AvaGrace Monti (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:22.86Y
2:44.81Y
1:15.99Y
1:16.56Y
35.57Y
A
AA
AA*
AA
A
SIL
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
# 1
# 25
# 53
# 53
# 87
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 200 Breast
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 50 Breast
37
22
16
16
25
--
--
--
1
--
+2.49
+0.87
-1.55
+0.57
-0.90
 
 
Frankie Pellegrino (14)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
26.87Y
A
JO
Prelims
# 101
Female 13-14 50 Free
60
--
+0.50
 
 
Cj Pergan (14)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
4:23.29Y
4:18.18Y
55.15Y
54.52Y
52.06Y
2:04.73Y
2:04.00Y
2:06.21Y
2:06.23Y
1:51.76Y
1:51.46Y
4:58.14Y
4:57.53Y
58.46Y
1:57.79Y
1:55.93Y
AAA
AAA
AAA
AAA
AA
AAA
AAA
AA
AA
AAA*
AAA
AAA
AAA
AA
AAA
AAAA
ZQ
SM*
SM
SECT
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
SECT
SECT
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
# 4
# 4
# 16
# 16
# 28
# 38
# 38
# 56
# 56
# 62
# 62
# 78
# 78
# 90
# 96
# 96
Male 13-14 400 IM
Male 13-14 400 IM
Male 13-14 100 Back
Male 13-14 100 Back
Male 13-14 100 Free
Male 13-14 200 IM
Male 13-14 200 IM
Male 13-14 200 Fly
Male 13-14 200 Fly
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 500 Free
Male 13-14 500 Free
Male 13-14 100 Fly
Male 13-14 200 Back
Male 13-14 200 Back
7
3
3
3
24
8
7
7
7
9
11
7
7
27
1
1
--
16
--
16
--
--
12
--
12
--
6
--
12
--
--
20
-1.26
-5.11
+0.73
+0.10
-0.37
+0.20
-0.53
+0.10
+0.12
-2.14
-0.30
-0.90
-0.61
+0.25
+0.92
-0.94
 
 
Liam Preston (12)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:01.03Y
28.68Y
28.09Y
56.69Y
55.75Y
2:21.44Y
29.94Y
29.27Y
2:02.88Y
2:01.21Y
5:31.54Y
1:04.92Y
25.93Y
AA
AA
AAA
AA
AAA*
AA
AA
AAA*
AA
AAA
AA
AA
AA
JO
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Timed finals
Prelims
Prelims
# 2
# 14
# 14
# 32
# 32
# 36
# 48
# 48
# 64
# 64
# 72
# 94
# 104
Male 11-12 400 IM
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 50 Back
Male 11-12 50 Back
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 500 Free
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 50 Free
17
15
10
12
11
18
12
10
10
10
11
17
9
--
--
7
--
6
--
--
7
--
7
6
--
--
+5.05
+0.52
-0.07
+0.71
-0.23
+3.49
+0.36
-0.31
+1.57
-0.10
+7.30
+1.75
+0.19
 
 
Claudia Retzlaff (8)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:26.59Y
BB
SIL
Timed finals
# 57
Female 10 & U 100 Fly
65
--
+1.60
 
 
Olivia Schlegel (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:19.29Y
1:07.08Y
1:00.29Y
32.25Y
2:24.82Y
27.89Y
A
AA
AA
A
AA*
AA*
JO
ZQ
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
Timed finals
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
# 1
# 19
# 31
# 47
# 97
# 103
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 200 Back
Female 11-12 50 Free
35
33
49
50
27
50
--
--
--
--
--
--
+1.38
+0.04
+0.56
+0.47
-3.06
-0.04
 
 
Kate Sommerstad (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:18.10Y
A
ZQ
Prelims
# 95
Female 13-14 200 Back
35
--
+4.32
 
 
Ryan Sommerstad (9)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
DQ    
6:20.58Y
2:26.56Y
44.44Y
 
AA*
A
BB
 
ZQ*
ZQ
SIL
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 30
# 66
# 74
# 100
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 500 Free
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 50 Breast
---
12
22
60
--
5
--
--
---  
-16.49
-1.11
+2.06
 
 
Antonio Vavalle (12)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:49.81Y
A
ZQ
Timed finals
# 72
Male 11-12 500 Free
39
--
-0.43
 
 
Brennyn Veit (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:23.65Y
5:49.34Y
2:30.50Y
A
AA
A
SIL
ZQ
SIL
Timed finals
Timed finals
Prelims
# 1
# 71
# 97
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 500 Free
Female 11-12 200 Back
39
30
45
--
--
--
+6.12
+0.79
+1.44
 
 
Vinnie Vinciguerra (11)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
58.23Y
1:08.70Y
28.00Y
AA*
A
BB
ZQ*
JO
SIL
Prelims
Prelims
Prelims
# 32
# 94
# 104
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 50 Free
30
36
61
--
--
--
-1.71
+1.41
+0.37
 
 
    Results by event
 
Female 11-12 400 IM  # 1
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
35
37
39
Jessica Chen
Olivia Schlegel
AvaGrace Monti
Brennyn Veit
12
11
11
12
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
5:05.30Y
5:19.29Y
5:22.86Y
5:23.65Y
+4.35
+1.38
+2.49
+6.12
AA
A
A
A
JO
JO
SIL
SIL
 
 
Male 11-12 400 IM  # 2
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
33
Liam Preston
Noah Giunta
12
11
Timed finals
Timed finals
5:01.03Y
5:16.49Y
+5.05
-3.76
AA
A*
JO
JO
 
 
Female 13-14 400 IM  # 3
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
11
38
Sydney Boals
Sydney Boals
Hope Farrell
13
13
13
Finals
Prelims
Prelims
4:43.17Y
4:46.03Y
5:00.01Y
-2.86
-0.96
+2.39
AAA
AAA
AA
SM*
ZQ
SIL
 
 
Male 13-14 400 IM  # 4
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
7
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
4:18.18Y
4:23.29Y
-5.11
-1.26
AAA
AAA
SM*
ZQ
 
 
Female 10 & U 200 IM  # 5
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
19
29
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
2:36.41Y
2:41.76Y
2:45.26Y
+1.04
-0.72
+0.25
AAA
AA
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 200 IM  # 6
 
place
    name
age
 
time
improv
 
19
24
Thomas DeMaio
James Monahan
10
10
Timed finals
Timed finals
2:46.72Y
2:48.43Y
+1.64
-0.98
A
A
JO
JO
 
 
Female 11-12 50 Fly  # 13
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
Emma Canudas
12
Prelims
28.82Y
-0.69
AAA*
ZQ
 
 
Male 11-12 50 Fly  # 14
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
15
49
55
Liam Preston
Liam Preston
Nicholas Londono
Noah Giunta
12
12
11
11
Finals
Prelims
Prelims
Prelims
28.09Y
28.68Y
30.95Y
31.13Y
-0.07
+0.52
+0.51
+0.17
AAA
AA
A
A
ZQ
ZQ
JO
SIL
 
 
Male 13-14 100 Back  # 16
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
3
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
54.52Y
55.15Y
+0.10
+0.73
AAA
AAA
SECT
SM
 
 
Female 10 & U 100 Back  # 17
 
place
    name
age
 
time
improv
 
16
Hanna Matheson
10
Timed finals
1:14.42Y
+1.21
AA
ZQ
 
 
Female 11-12 100 Back  # 19
 
place
    name
age
 
time
improv
 
33
47
56
Olivia Schlegel
Jessica Chen
Emma Canudas
11
12
12
Prelims
Prelims
Prelims
1:07.08Y
1:08.62Y
1:11.07Y
+0.04
+2.65
+3.48
AA
A
A
ZQ
ZQ
SIL
 
 
Male 11-12 100 Back  # 20
 
place
    name
age
 
time
improv
 
31
Hunter Emerson
12
Prelims
1:07.94Y
+2.28
A
JO
 
 
Female 13-14 200 Breast  # 21
 
place
    name
age
 
time
improv
 
19
33
Sydney Boals
Hope Farrell
13
13
Prelims
Prelims
2:33.86Y
2:39.31Y
-2.42
+1.48
AA
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 Breast  # 23
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
19
21
27
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
Marissa DeMarco
9
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:20.20Y
1:28.53Y
1:28.63Y
1:29.34Y
-0.58
+1.70
-0.48
-0.64
AAA
A
A
A
ZQ
JO
JO
JO
 
 
Male 10 & U 100 Breast  # 24
 
place
    name
age
 
time
improv
 
27
43
50
Thomas DeMaio
James Monahan
Chase Boals
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:29.50Y
1:32.27Y
1:34.03Y
+1.87
+2.25
+3.23
A
BB
BB
ZQ
JO
SIL
 
 
Female 11-12 200 Breast  # 25
 
place
    name
age
 
time
improv
 
22
36
AvaGrace Monti
Jessica Chen
11
12
Prelims
Prelims
2:44.81Y
2:49.86Y
+0.87
+3.79
AA
A
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 200 Breast  # 26
 
place
    name
age
 
time
improv
 
9
16
Hunter Emerson
Hunter Emerson
12
12
Finals
Prelims
2:35.74Y
2:43.02Y
-7.28
-2.85
AA*
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 13-14 100 Free  # 27
 
place
    name
age
 
time
improv
 
22
Sydney Boals
13
Prelims
55.90Y
+1.30
AA
ZQ
 
 
Male 13-14 100 Free  # 28
 
place
    name
age
 
time
improv
 
24
Cj Pergan
14
Prelims
52.06Y
-0.37
AA
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 29
 
place
    name
age
 
time
improv
 
8
31
Emily Herr
Bella Dimaculangan
9
10
Timed finals
Timed finals
1:04.77Y
1:08.24Y
+0.28
-0.11
AA
A
ZQ
JO
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 30
 
place
    name
age
 
time
improv
 
34
44
45
Thomas DeMaio
Chase Boals
James Monahan
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:09.17Y
1:10.64Y
1:10.72Y
+2.33
+2.90
+3.03
A
BB
BB
SIL
SIL
SIL
 
 
Female 11-12 100 Free  # 31
 
place
    name
age
 
time
improv
 
49
Olivia Schlegel
11
Prelims
1:00.29Y
+0.56
AA
ZQ
 
 
Male 11-12 100 Free  # 32
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
12
30
58
62
Liam Preston
Liam Preston
Vinnie Vinciguerra
Nicholas Londono
Hunter Emerson
12
12
11
11
12
Finals
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
55.75Y
56.69Y
58.23Y
1:00.70Y
1:01.29Y
-0.23
+0.71
-1.71
+1.15
+2.10
AAA*
AA
AA*
A
BB
ZQ
ZQ
ZQ*
SIL
SIL
 
 
Female 11-12 200 IM  # 35
 
place
    name
age
 
time
improv
 
28
Jessica Chen
12
Prelims
2:23.65Y
+2.04
AA
ZQ
 
 
Male 11-12 200 IM  # 36
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
16
18
Hunter Emerson
Hunter Emerson
Liam Preston
12
12
12
Finals
Prelims
Prelims
2:17.92Y
2:20.76Y
2:21.44Y
-1.52
+1.32
+3.49
AA
AA
AA
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Female 13-14 200 IM  # 37
 
place
    name
age
 
time
improv
 
14
14
38
Sydney Boals
Sydney Boals
Hope Farrell
13
13
13
Finals
Prelims
Prelims
2:11.99Y
2:13.67Y
2:18.52Y
-1.30
+0.38
-1.40
AAA
AAA
AA
SM*
ZQ
ZQ
 
 
Male 13-14 200 IM  # 38
 
place
    name
age
 
time
improv
 
7
8
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
2:04.00Y
2:04.73Y
-0.53
+0.20
AAA
AAA
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 39
 
place
    name
age
 
time
improv
 
6
19
33
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:10.70Y
1:14.50Y
1:17.49Y
+0.73
+0.14
+0.11
AAA
AA
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 40
 
place
    name
age
 
time
improv
 
20
39
Thomas DeMaio
Chase Boals
10
10
Timed finals
Timed finals
1:16.96Y
1:20.03Y
+0.89
+1.17
A
BB
ZQ
SIL
 
 
Female 11-12 50 Back  # 47
 
place
    name
age
 
time
improv
 
26
50
52
Emma Canudas
Olivia Schlegel
Jessica Chen
12
11
12
Prelims
Prelims
Prelims
31.05Y
32.25Y
32.32Y
-0.48
+0.47
+1.01
AA*
A
A
ZQ
SIL
SIL
 
 
Male 11-12 50 Back  # 48
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
12
Liam Preston
Liam Preston
12
12
Finals
Prelims
29.27Y
29.94Y
-0.31
+0.36
AAA*
AA
ZQ
ZQ
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 49
 
place
    name
age
 
time
improv
 
13
11
41
Sydney Boals
Sydney Boals
Hope Farrell
13
13
13
Finals
Prelims
Prelims
1:09.40Y
1:10.23Y
1:13.45Y
-0.83
-1.81
+1.70
AAA*
AA
A
SM
SM*
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Free  # 51
 
place
    name
age
 
time
improv
 
7
20
27
Emily Herr
Bella Dimaculangan
Hanna Matheson
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
29.46Y
30.14Y
30.68Y
+0.55
-0.60
-0.63
AA
AA*
A
ZQ
ZQ
ZQ*
 
 
Male 10 & U 50 Free  # 52
 
place
    name
age
 
time
improv
 
23
26
30
Thomas DeMaio
James Monahan
Chase Boals
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
30.30Y
30.43Y
30.64Y
-0.30
+0.03
+0.19
A
A
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 100 Breast  # 53
 
place
    name
age
 
time
improv
 
16
16
41
AvaGrace Monti
AvaGrace Monti
Hannah Lin
11
11
11
Prelims
Finals
Prelims
1:15.99Y
1:16.56Y
1:18.74Y
-1.55
+0.57
+1.37
AA*
AA
A
ZQ
ZQ
JO
 
 
Male 11-12 100 Breast  # 54
 
place
    name
age
 
time
improv
 
29
Hunter Emerson
12
Prelims
1:16.53Y
+0.75
A
ZQ
 
 
Male 13-14 200 Fly  # 56
 
place
    name
age
 
time
improv
 
7
7
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Prelims
Finals
2:06.21Y
2:06.23Y
+0.10
+0.12
AA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 57
 
place
    name
age
 
time
improv
 
2
12
16
65
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
Claudia Retzlaff
9
10
10
8
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:08.28Y
1:14.48Y
1:15.79Y
1:26.59Y
-0.69
+1.46
-1.61
+1.60
AAAA
AA
AA
BB
ZQ
ZQ
ZQ
SIL
 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 58
 
place
    name
age
 
time
improv
 
33
34
James Monahan
Thomas DeMaio
10
10
Timed finals
Timed finals
1:24.01Y
1:24.65Y
+3.38
+0.39
BB
BB
JO
JO
 
 
Female 11-12 200 Fly  # 59
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
20
Jessica Chen
Emma Canudas
12
12
Prelims
Prelims
2:35.91Y
2:46.51Y
+6.86
+12.96
BB
BB
ZQ
SIL
 
 
Male 11-12 200 Fly  # 60
 
place
    name
age
 
time
improv
 
6
8
21
Hunter Emerson
Hunter Emerson
Noah Giunta
12
12
11
Finals
Prelims
Prelims
2:19.00Y
2:23.06Y
2:33.66Y
-4.06
-0.17
+2.55
AA
AA
BB
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Female 13-14 200 Free  # 61
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
11
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
1:57.21Y
1:59.03Y
-1.40
+0.42
AAA
AAA
SM*
ZQ
 
 
Male 13-14 200 Free  # 62
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
9
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
1:51.46Y
1:51.76Y
-0.30
-2.14
AAA
AAA*
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 200 Free  # 64
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
10
Liam Preston
Liam Preston
12
12
Finals
Prelims
2:01.21Y
2:02.88Y
-0.10
+1.57
AAA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 500 Free  # 66
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
17
Ryan Sommerstad
James Monahan
9
10
Timed finals
Timed finals
6:20.58Y
6:31.16Y
-16.49
-6.49
AA*
A*
ZQ*
JO
 
 
Female 11-12 500 Free  # 71
 
place
    name
age
 
time
improv
 
24
30
35
Jessica Chen
Brennyn Veit
Hannah Brockman
12
12
12
Timed finals
Timed finals
Timed finals
5:45.53Y
5:49.34Y
5:52.71Y
+1.11
+0.79
-1.14
AA
AA
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 500 Free  # 72
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
39
Liam Preston
Antonio Vavalle
12
12
Timed finals
Timed finals
5:31.54Y
5:49.81Y
+7.30
-0.43
AA
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 200 Free  # 73
 
place
    name
age
 
time
improv
 
15
20
26
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
2:22.38Y
2:25.19Y
2:26.99Y
+1.08
+0.86
-1.42
AA
AA
AA*
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 200 Free  # 74
 
place
    name
age
 
time
improv
 
22
28
29
38
Ryan Sommerstad
James Monahan
Chase Boals
Thomas DeMaio
9
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
2:26.56Y
2:28.89Y
2:29.34Y
2:34.02Y
-1.11
-2.00
+0.88
+7.50
A
A*
A
BB
ZQ
JO
JO
SIL
 
 
Female 11-12 100 IM  # 75
 
place
    name
age
 
time
improv
 
53
Hannah Lin
11
Prelims
1:10.98Y
+1.01
A
SIL
 
 
Male 11-12 100 IM  # 76
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
12
Hunter Emerson
Hunter Emerson
12
12
Finals
Prelims
1:04.38Y
1:04.73Y
-0.35
-2.05
AA
AA*
ZQ
ZQ
 
 
Female 13-14 500 Free  # 77
 
place
    name
age
 
time
improv
 
15
17
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
5:15.82Y
5:20.18Y
-4.36
-0.15
AAA
AAA
ZQ
ZQ
 
 
Male 13-14 500 Free  # 78
 
place
    name
age
 
time
improv
 
7
7
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
4:57.53Y
4:58.14Y
-0.61
-0.90
AAA
AAA
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Fly  # 85
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
40
41
Emily Herr
Hanna Matheson
Bella Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
30.72Y
34.35Y
34.40Y
+0.30
+0.79
+0.11
AAA
AA
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 50 Fly  # 86
 
place
    name
age
 
time
improv
 
26
30
Thomas DeMaio
James Monahan
10
10
Timed finals
Timed finals
34.61Y
35.01Y
+0.18
-0.33
A
A
ZQ
JO
 
 
Female 11-12 50 Breast  # 87
 
place
    name
age
 
time
improv
 
25
47
AvaGrace Monti
Hannah Lin
11
11
Prelims
Prelims
35.57Y
36.82Y
-0.90
+0.16
A
A
ZQ
SIL
 
 
Male 11-12 50 Breast  # 88
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
Hunter Emerson
12
Prelims
34.14Y
-1.28
AA*
ZQ*
 
 
Female 13-14 100 Fly  # 89
 
place
    name
age
 
time
improv
 
34
Sydney Boals
13
Prelims
1:02.73Y
-0.31
AA
ZQ
 
 
Male 13-14 100 Fly  # 90
 
place
    name
age
 
time
improv
 
27
Cj Pergan
14
Prelims
58.46Y
+0.25
AA
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Back  # 91
 
place
    name
age
 
time
improv
 
27
Hanna Matheson
10
Timed finals
35.46Y
+0.96
A
ZQ
 
 
Male 10 & U 50 Back  # 92
 
place
    name
age
 
time
improv
 
55
Chase Boals
10
Timed finals
39.25Y
+2.61
BB
SIL
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 93
 
place
    name
age
 
time
improv
 
13
13
21
Jessica Chen
Jessica Chen
Emma Canudas
12
12
12
Finals
Prelims
Prelims
1:03.63Y
1:04.12Y
1:05.97Y
+0.40
+0.89
+0.28
AAA
AAA
AA
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 94
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
20
36
46
62
Liam Preston
Hunter Emerson
Vinnie Vinciguerra
Noah Giunta
Nicholas Londono
12
12
11
11
11
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
Prelims
1:04.92Y
1:05.26Y
1:08.70Y
1:09.45Y
1:11.66Y
+1.75
-0.23
+1.41
+0.57
+1.01
AA
AA
A
A
BB
ZQ
ZQ
JO
JO
SIL
 
 
Female 13-14 200 Back  # 95
 
place
    name
age
 
time
improv
 
35
Kate Sommerstad
13
Prelims
2:18.10Y
+4.32
A
ZQ
 
 
Male 13-14 200 Back  # 96
 
place
    name
age
 
time
improv
 
1
1
Cj Pergan
Cj Pergan
14
14
Finals
Prelims
1:55.93Y
1:57.79Y
-0.94
+0.92
AAAA
AAA
SECT
SECT
 
 
Female 11-12 200 Back  # 97
 
place
    name
age
 
time
improv
 
27
31
45
Olivia Schlegel
Jessica Chen
Brennyn Veit
11
12
12
Prelims
Prelims
Prelims
2:24.82Y
2:25.80Y
2:30.50Y
-3.06
+0.04
+1.44
AA*
A
A
ZQ
ZQ
SIL
 
 
Male 11-12 200 Back  # 98
 
place
    name
age
 
time
improv
 
26
Noah Giunta
11
Prelims
2:28.23Y
+0.30
BB
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Breast  # 99
 
place
    name
age
 
time
improv
 
5
31
36
Emily Herr
Bella Dimaculangan
Marissa DeMarco
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
36.68Y
41.34Y
41.52Y
-1.20
+0.26
+0.20
AAA
A
A
ZQ
ZQ
JO
 
 
Male 10 & U 50 Breast  # 100
 
place
    name
age
 
time
improv
 
20
50
58
60
Thomas DeMaio
James Monahan
Chase Boals
Ryan Sommerstad
10
10
10
9
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
39.84Y
42.37Y
44.10Y
44.44Y
+0.45
+1.35
+1.23
+2.06
A
BB
BB
BB
ZQ
JO
SIL
SIL
 
 
Female 13-14 50 Free  # 101
 
place
    name
age
 
time
improv
 
16
17
49
60
Sydney Boals
Sydney Boals
Kaitlyn Ehlers
Frankie Pellegrino
13
13
14
14
Finals
Prelims
Prelims
Prelims
25.47Y
25.68Y
26.45Y
26.87Y
+0.10
+0.31
+0.34
+0.50
AAA
AAA
AA
A
ZQ
ZQ
JO
JO
 
 
Female 11-12 50 Free  # 103
 
place
    name
age
 
time
improv
 
50
Olivia Schlegel
11
Prelims
27.89Y
-0.04
AA*
ZQ
 
 
Male 11-12 50 Free  # 104
 
place
    name
age
 
time
improv
 
9
42
61
Liam Preston
Nicholas Londono
Vinnie Vinciguerra
12
11
11
Prelims
Prelims
Prelims
25.93Y
27.25Y
28.00Y
+0.19
-0.14
+0.37
AA
A
BB
ZQ
JO
SIL
 
 
    Results by event with splits
 
Female 11-12 400 IM  # 1
 
place
    name
splits
 
18
Jessica Chen
32.18
3:11.37
 
(45.44)
1:09.22
3:56.28
(37.04)
(44.91)
1:48.20
4:31.58
(38.98)
(35.30)
2:25.93
5:05.30
(37.73)
(33.72)
 
35
Olivia Schlegel
33.00
3:20.18
 
(46.38)
1:13.11
4:07.09
(40.11)
(46.91)
1:53.23
4:44.10
(40.12)
(37.01)
2:33.80
5:19.29
(40.57)
(35.19)
 
37
AvaGrace Monti
34.80
3:23.95
 
(45.56)
1:14.79
4:10.19
(39.99)
(46.24)
1:56.80
4:46.84
(42.01)
(36.65)
2:38.39
5:22.86
(41.59)
(36.02)
 
39
Brennyn Veit
35.36
3:23.23
 
(47.14)
1:16.35
4:11.40
(40.99)
(48.17)
1:56.71
4:47.79
(40.36)
(36.39)
2:36.09
5:23.65
(39.38)
(35.86)
 
 
Male 11-12 400 IM  # 2
 
place
    name
splits
 
17
Liam Preston
31.16
3:06.24
 
(45.56)
1:08.17
3:53.43
(37.01)
(47.19)
1:44.35
4:27.81
(36.18)
(34.38)
2:20.68
5:01.03
(36.33)
(33.22)
 
33
Noah Giunta
33.82
3:17.70
 
(47.60)
1:12.67
4:04.97
(38.85)
(47.27)
1:51.72
4:40.86
(39.05)
(35.89)
2:30.10
5:16.49
(38.38)
(35.63)
 
 
Female 13-14 400 IM  # 3
 
place
    name
splits
 
11
Sydney Boals
29.01
2:58.41
 
(41.54)
1:03.31
3:39.48
(34.30)
(41.07)
1:40.27
4:11.92
(36.96)
(32.44)
2:16.87
4:43.17
(36.60)
(31.25)
Finals
 
11
Sydney Boals
29.58
2:57.57
 
(40.68)
1:04.27
3:39.69
(34.69)
(42.12)
1:40.86
4:13.66
(36.59)
(33.97)
2:16.89
4:46.03
(36.03)
(32.37)
Prelims
 
38
Hope Farrell
32.72
3:07.20
 
(41.20)
1:12.43
3:51.81
(39.71)
(44.61)
1:49.61
4:26.47
(37.18)
(34.66)
2:26.00
5:00.01
(36.39)
(33.54)
Prelims
 
 
Male 13-14 400 IM  # 4
 
place
    name
splits
 
3
Cj Pergan
27.52
2:41.15
 
(39.23)
58.67
3:20.49
(31.15)
(39.34)
1:30.40
3:50.33
(31.73)
(29.84)
2:01.92
4:18.18
(31.52)
(27.85)
Finals
 
7
Cj Pergan
27.14
2:42.61
 
(40.33)
58.78
3:23.03
(31.64)
(40.42)
1:30.76
3:53.69
(31.98)
(30.66)
2:02.28
4:23.29
(31.52)
(29.60)
Prelims
 
 
Female 10 & U 200 IM  # 5
 
place
    name
splits
 
10
Emily Herr
32.00
1:12.55
(40.55)
2:00.11
(47.56)
2:36.41
(36.30)
 
19
Hanna Matheson
34.06
1:14.93
(40.87)
2:04.89
(49.96)
2:41.76
(36.87)
 
29
Bella Dimaculangan
36.72
1:18.41
(41.69)
2:08.59
(50.18)
2:45.26
(36.67)
 
 
Male 10 & U 200 IM  # 6
 
place
    name
splits
 
19
Thomas DeMaio
38.01
1:20.17
(42.16)
2:10.24
(50.07)
2:46.72
(36.48)
 
24
James Monahan
35.61
1:19.51
(43.90)
2:12.48
(52.97)
2:48.43
(35.95)
 
 
Male 13-14 100 Back  # 16
 
place
    name
splits
 
3
Cj Pergan
26.60
54.52
(27.92)
Finals
 
3
Cj Pergan
26.95
55.15
(28.20)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 Back  # 17
 
place
    name
splits
 
16
Hanna Matheson
36.55
1:14.42
(37.87)
 
 
Female 11-12 100 Back  # 19
 
place
    name
splits
 
33
Olivia Schlegel
32.46
1:07.08
(34.62)
Prelims
 
47
Jessica Chen
33.37
1:08.62
(35.25)
Prelims
 
56
Emma Canudas
 
1:11.07
 
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Back  # 20
 
place
    name
splits
 
31
Hunter Emerson
33.22
1:07.94
(34.72)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 Breast  # 21
 
place
    name
splits
 
19
Sydney Boals
35.59
1:15.01
(39.42)
1:54.47
(39.46)
2:33.86
(39.39)
Prelims
 
33
Hope Farrell
35.89
1:16.22
(40.33)
1:58.89
(42.67)
2:39.31
(40.42)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 Breast  # 23
 
place
    name
splits
 
4
Emily Herr
38.41
1:20.20
(41.79)
 
19
Hanna Matheson
42.76
1:28.53
(45.77)
 
21
Bella Dimaculangan
41.87
1:28.63
(46.76)
 
27
Marissa DeMarco
43.13
1:29.34
(46.21)
 
 
Male 10 & U 100 Breast  # 24
 
place
    name
splits
 
27
Thomas DeMaio
42.83
1:29.50
(46.67)
 
43
James Monahan
44.14
1:32.27
(48.13)
 
50
Chase Boals
45.75
1:34.03
(48.28)
 
 
Female 11-12 200 Breast  # 25
 
place
    name
splits
 
22
AvaGrace Monti
37.64
1:20.03
(42.39)
2:04.42
(44.39)
2:44.81
(40.39)
Prelims
 
36
Jessica Chen
38.66
1:21.92
(43.26)
2:06.00
(44.08)
2:49.86
(43.86)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 Breast  # 26
 
place
    name
splits
 
9
Hunter Emerson
36.34
1:16.36
(40.02)
1:56.24
(39.88)
2:35.74
(39.50)
Finals
 
16
Hunter Emerson
38.20
1:19.35
(41.15)
2:01.84
(42.49)
2:43.02
(41.18)
Prelims
 
 
Female 13-14 100 Free  # 27
 
place
    name
splits
 
22
Sydney Boals
26.88
55.90
(29.02)
Prelims
 
 
Male 13-14 100 Free  # 28
 
place
    name
splits
 
24
Cj Pergan
25.16
52.06
(26.90)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 29
 
place
    name
splits
 
8
Emily Herr
30.78
1:04.77
(33.99)
 
31
Bella Dimaculangan
32.47
1:08.24
(35.77)
 
 
Female 11-12 100 Free  # 31
 
place
    name
splits
 
49
Olivia Schlegel
28.93
1:00.29
(31.36)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Free  # 32
 
place
    name
splits
 
11
Liam Preston
26.84
55.75
(28.91)
Finals
 
12
Liam Preston
27.61
56.69
(29.08)
Prelims
 
30
Vinnie Vinciguerra
28.03
58.23
(30.20)
Prelims
 
58
Nicholas Londono
29.03
1:00.70
(31.67)
Prelims
 
62
Hunter Emerson
29.69
1:01.29
(31.60)
Prelims
 
 
Female 11-12 200 IM  # 35
 
place
    name
splits
 
28
Jessica Chen
30.57
1:07.78
(37.21)
1:51.34
(43.56)
2:23.65
(32.31)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 IM  # 36
 
place
    name
splits
 
12
Hunter Emerson
31.12
1:06.01
(34.89)
1:47.45
(41.44)
2:17.92
(30.47)
Finals
 
16
Hunter Emerson
31.35
1:06.88
(35.53)
1:49.25
(42.37)
2:20.76
(31.51)
Prelims
 
18
Liam Preston
29.87
1:04.42
(34.55)
1:49.29
(44.87)
2:21.44
(32.15)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 IM  # 37
 
place
    name
splits
 
14
Sydney Boals
28.57
1:03.13
(34.56)
1:41.78
(38.65)
2:11.99
(30.21)
Finals
 
14
Sydney Boals
27.73
1:01.95
(34.22)
1:41.85
(39.90)
2:13.67
(31.82)
Prelims
 
38
Hope Farrell
30.95
1:06.10
(35.15)
1:45.21
(39.11)
2:18.52
(33.31)
Prelims
 
 
Male 13-14 200 IM  # 38
 
place
    name
splits
 
7
Cj Pergan
27.01
57.18
(30.17)
1:36.28
(39.10)
2:04.00
(27.72)
Finals
 
8
Cj Pergan
27.31
57.25
(29.94)
1:36.79
(39.54)
2:04.73
(27.94)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 39
 
place
    name
splits
 
6
Emily Herr
32.15
1:10.70
(38.55)
 
19
Hanna Matheson
33.94
1:14.50
(40.56)
 
33
Bella Dimaculangan
35.67
1:17.49
(41.82)
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 40
 
place
    name
splits
 
20
Thomas DeMaio
36.53
1:16.96
(40.43)
 
39
Chase Boals
37.73
1:20.03
(42.30)
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 49
 
place
    name
splits
 
13
Sydney Boals
32.85
1:09.40
(36.55)
Finals
 
11
Sydney Boals
32.95
1:10.23
(37.28)
Prelims
 
41
Hope Farrell
33.99
1:13.45
(39.46)
Prelims
 
 
Female 11-12 100 Breast  # 53
 
place
    name
splits
 
16
AvaGrace Monti
35.95
1:15.99
(40.04)
Prelims
 
16
AvaGrace Monti
36.82
1:16.56
(39.74)
Finals
 
41
Hannah Lin
36.98
1:18.74
(41.76)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Breast  # 54
 
place
    name
splits
 
29
Hunter Emerson
36.32
1:16.53
(40.21)
Prelims
 
 
Male 13-14 200 Fly  # 56
 
place
    name
splits
 
7
Cj Pergan
28.48
1:00.84
(32.36)
1:33.81
(32.97)
2:06.21
(32.40)
Prelims
 
7
Cj Pergan
27.84
59.48
(31.64)
1:32.25
(32.77)
2:06.23
(33.98)
Finals
 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 57
 
place
    name
splits
 
2
Emily Herr
32.47
1:08.28
(35.81)
 
12
Hanna Matheson
34.98
1:14.48
(39.50)
 
16
Bella Dimaculangan
35.32
1:15.79
(40.47)
 
65
Claudia Retzlaff
38.48
1:26.59
(48.11)
 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 58
 
place
    name
splits
 
33
James Monahan
38.57
1:24.01
(45.44)
 
34
Thomas DeMaio
39.46
1:24.65
(45.19)
 
 
Female 11-12 200 Fly  # 59
 
place
    name
splits
 
18
Jessica Chen
32.02
1:11.29
(39.27)
1:53.83
(42.54)
2:35.91
(42.08)
Prelims
 
20
Emma Canudas
34.34
1:17.80
(43.46)
2:03.72
(45.92)
2:46.51
(42.79)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 Fly  # 60
 
place
    name
splits
 
6
Hunter Emerson
30.07
1:06.18
(36.11)
1:42.74
(36.56)
2:19.00
(36.26)
Finals
 
8
Hunter Emerson
32.05
1:07.36
(35.31)
1:46.07
(38.71)
2:23.06
(36.99)
Prelims
 
21
Noah Giunta
32.81
1:11.89
(39.08)
1:53.02
(41.13)
2:33.66
(40.64)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 Free  # 61
 
place
    name
splits
 
11
Sydney Boals
27.54
57.77
(30.23)
1:27.44
(29.67)
1:57.21
(29.77)
Finals
 
11
Sydney Boals
27.89
58.14
(30.25)
1:28.51
(30.37)
1:59.03
(30.52)
Prelims
 
 
Male 13-14 200 Free  # 62
 
place
    name
splits
 
11
Cj Pergan
25.57
53.84
(28.27)
1:22.76
(28.92)
1:51.46
(28.70)
Finals
 
9
Cj Pergan
26.21
54.56
(28.35)
1:23.61
(29.05)
1:51.76
(28.15)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 Free  # 64
 
place
    name
splits
 
10
Liam Preston
27.32
58.01
(30.69)
1:29.83
(31.82)
2:01.21
(31.38)
Finals
 
10
Liam Preston
28.18
59.55
(31.37)
1:31.94
(32.39)
2:02.88
(30.94)
Prelims
 
 
Male 10 & U 500 Free  # 66
 
place
    name
splits
 
12
Ryan Sommerstad
34.39
3:10.14
5:44.81
 
(39.27)
(37.92)
1:12.76
3:48.94
6:20.58
(38.37)
(38.80)
(35.77)
1:52.13
4:27.79
(39.37)
(38.85)
2:30.87
5:06.89
(38.74)
(39.10)
 
17
James Monahan
34.22
3:13.15
5:54.47
 
(40.41)
(39.80)
1:12.89
3:53.62
6:31.16
(38.67)
(40.47)
(36.69)
1:52.68
4:34.87
(39.79)
(41.25)
2:32.74
5:14.67
(40.06)
(39.80)
 
 
Female 11-12 500 Free  # 71
 
place
    name
splits
 
24
Jessica Chen
30.97
2:51.39
5:11.51
 
(35.49)
(34.95)
1:04.97
3:26.37
5:45.53
(34.00)
(34.98)
(34.02)
1:40.01
4:01.73
(35.04)
(35.36)
2:15.90
4:36.56
(35.89)
(34.83)
 
30
Brennyn Veit
32.06
2:51.15
5:14.22
 
(34.81)
(36.10)
1:06.23
3:26.80
5:49.34
(34.17)
(35.65)
(35.12)
1:41.31
4:02.62
(35.08)
(35.82)
2:16.34
4:38.12
(35.03)
(35.50)
 
35
Hannah Brockman
32.62
2:55.53
5:19.15
 
(36.34)
(35.18)
1:07.87
3:32.02
5:52.71
(35.25)
(36.49)
(33.56)
1:43.43
4:07.93
(35.56)
(35.91)
2:19.19
4:43.97
(35.76)
(36.04)
 
 
Male 11-12 500 Free  # 72
 
place
    name
splits
 
11
Liam Preston
29.00
2:42.99
4:58.86
 
(33.80)
(34.09)
1:01.52
3:16.97
5:31.54
(32.52)
(33.98)
(32.68)
1:35.12
3:50.66
(33.60)
(33.69)
2:09.19
4:24.77
(34.07)
(34.11)
 
39
Antonio Vavalle
30.86
2:51.90
5:15.77
 
(35.74)
(35.88)
1:05.30
3:27.42
5:49.81
(34.44)
(35.52)
(34.04)
1:40.62
4:03.56
(35.32)
(36.14)
2:16.16
4:39.89
(35.54)
(36.33)
 
 
Female 10 & U 200 Free  # 73
 
place
    name
splits
 
15
Emily Herr
31.18
1:07.58
(36.40)
1:45.12
(37.54)
2:22.38
(37.26)
 
20
Hanna Matheson
33.40
1:10.56
(37.16)
1:47.58
(37.02)
2:25.19
(37.61)
 
26
Bella Dimaculangan
33.93
1:12.13
(38.20)
1:50.73
(38.60)
2:26.99
(36.26)
 
 
Male 10 & U 200 Free  # 74
 
place
    name
splits
 
22
Ryan Sommerstad
33.90
1:12.01
(38.11)
1:50.47
(38.46)
2:26.56
(36.09)
 
28
James Monahan
32.21
1:10.66
(38.45)
1:49.76
(39.10)
2:28.89
(39.13)
 
29
Chase Boals
35.27
1:14.45
(39.18)
1:52.61
(38.16)
2:29.34
(36.73)
 
38
Thomas DeMaio
36.51
1:15.51
(39.00)
1:55.77
(40.26)
2:34.02
(38.25)
 
 
Female 11-12 100 IM  # 75
 
place
    name
splits
 
53
Hannah Lin
32.90
1:10.98
(38.08)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 IM  # 76
 
place
    name
splits
 
12
Hunter Emerson
30.14
1:04.38
(34.24)
Finals
 
12
Hunter Emerson
30.68
1:04.73
(34.05)
Prelims
 
 
Female 13-14 500 Free  # 77
 
place
    name
splits
 
15
Sydney Boals
28.80
2:38.19
4:45.18
 
(32.54)
(31.49)
1:00.48
3:10.50
5:15.82
(31.68)
(32.31)
(30.64)
1:33.15
3:42.03
(32.67)
(31.53)
2:05.65
4:13.69
(32.50)
(31.66)
Finals
 
17
Sydney Boals
29.17
2:38.96
4:48.61
 
(32.74)
(32.25)
1:01.13
3:11.43
5:20.18
(31.96)
(32.47)
(31.57)
1:33.46
3:43.97
(32.33)
(32.54)
2:06.22
4:16.36
(32.76)
(32.39)
Prelims
 
 
Male 13-14 500 Free  # 78
 
place
    name
splits
 
7
Cj Pergan
26.58
2:28.08
4:29.55
 
(30.69)
(30.07)
56.09
2:58.64
4:57.53
(29.51)
(30.56)
(27.98)
1:26.75
3:28.99
(30.66)
(30.35)
1:57.39
3:59.48
(30.64)
(30.49)
Finals
 
7
Cj Pergan
26.51
2:27.08
4:29.12
 
(30.15)
(30.77)
55.84
2:57.46
4:58.14
(29.33)
(30.38)
(29.02)
1:26.31
3:27.98
(30.47)
(30.52)
1:56.93
3:58.35
(30.62)
(30.37)
Prelims
 
 
Female 13-14 100 Fly  # 89
 
place
    name
splits
 
34
Sydney Boals
29.01
1:02.73
(33.72)
Prelims
 
 
Male 13-14 100 Fly  # 90
 
place
    name
splits
 
27
Cj Pergan
27.58
58.46
(30.88)
Prelims
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 93
 
place
    name
splits
 
13
Jessica Chen
29.94
1:03.63
(33.69)
Finals
 
13
Jessica Chen
30.40
1:04.12
(33.72)
Prelims
 
21
Emma Canudas
31.06
1:05.97
(34.91)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 94
 
place
    name
splits
 
17
Liam Preston
30.30
1:04.92
(34.62)
Prelims
 
20
Hunter Emerson
31.57
1:05.26
(33.69)
Prelims
 
36
Vinnie Vinciguerra
31.68
1:08.70
(37.02)
Prelims
 
46
Noah Giunta
33.42
1:09.45
(36.03)
Prelims
 
62
Nicholas Londono
32.87
1:11.66
(38.79)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 Back  # 95
 
place
    name
splits
 
35
Kate Sommerstad
33.37
1:08.08
(34.71)
1:43.41
(35.33)
2:18.10
(34.69)
Prelims
 
 
Male 13-14 200 Back  # 96
 
place
    name
splits
 
1
Cj Pergan
27.03
56.22
(29.19)
1:26.19
(29.97)
1:55.93
(29.74)
Finals
 
1
Cj Pergan
27.44
56.62
(29.18)
1:27.18
(30.56)
1:57.79
(30.61)
Prelims
 
 
Female 11-12 200 Back  # 97
 
place
    name
splits
 
27
Olivia Schlegel
33.03
1:09.23
(36.20)
1:48.03
(38.80)
2:24.82
(36.79)
Prelims
 
31
Jessica Chen
34.65
1:12.06
(37.41)
1:49.64
(37.58)
2:25.80
(36.16)
Prelims
 
45
Brennyn Veit
35.88
1:13.78
(37.90)
1:52.65
(38.87)
2:30.50
(37.85)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 Back  # 98
 
place
    name
splits
 
26
Noah Giunta
34.96
1:12.81
(37.85)
1:50.70
(37.89)
2:28.23
(37.53)
Prelims
 
    Entries first posted: 2/17/2017 - entries close: 2/28/2017 - entries updated: 2/27/2017
 
Sydney Boals (13)
 
# 3
# 21
# 27
# 37
# 49
# 61
# 77
# 89
# 101
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 200 Breast
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 100 Fly
Female 13-14 50 Free
4:46.99Y
2:36.28Y
54.60Y
2:13.29Y
1:12.04Y
1:58.61Y
5:20.33Y
1:03.04Y
25.37Y








 
 
Hannah Brockman (12)
 
# 71
Female 11-12 500 Free
5:53.85Y
 
 
Emma Canudas (12)
 
# 13
# 47
# 93
Female 11-12 50 Fly
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 100 Fly
29.78Y
31.53Y
1:05.69Y


 
 
Jessica Chen (12)
 
# 1
# 19
# 25
# 35
# 47
# 59
# 71
# 93
# 97
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 200 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 200 Fly
Female 11-12 500 Free
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 200 Back
5:00.95Y
1:05.97Y
2:46.07Y
2:21.61Y
31.31Y
2:29.05Y
5:44.42Y
1:03.23Y
2:25.76Y








 
 
Marissa DeMarco (10)
 
# 23
# 99
Female 10 & Under 100 Breast
Female 10 & Under 50 Breast
1:29.98Y
41.32Y

 
 
Annabel Dimaculangan (10)
 
# 5
# 23
# 29
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 99
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 Breast
Female 10 & Under 100 Free
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 50 Free
Female 10 & Under 100 Fly
Female 10 & Under 200 Free
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 50 Breast
2:45.42Y
1:29.11Y
1:08.35Y
1:17.98Y
30.74Y
1:17.69Y
2:28.41Y
34.29Y
41.37Y








 
 
Kaitlyn Ehlers (14)
 
# 101
Female 13-14 50 Free
26.11Y
 
 
Hope Farrell (13)
 
# 21
# 49
Female 13-14 200 Breast
Female 13-14 100 Breast
2:37.83Y
1:11.94Y

 
 
Emily Herr (9)
 
# 5
# 23
# 29
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 99
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 Breast
Female 10 & Under 100 Free
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 50 Free
Female 10 & Under 100 Fly
Female 10 & Under 200 Free
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 50 Breast
2:35.37Y
1:20.81Y
1:04.49Y
1:09.97Y
28.91Y
1:08.97Y
2:21.30Y
30.68Y
37.88Y








 
 
Hannah Lin (11)
 
# 53
# 75
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 100 IM
1:17.37Y
1:09.97Y

 
 
Hanna Matheson (10)
 
# 5
# 17
# 29
# 39
# 51
# 57
# 73
# 85
# 91
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 Back
Female 10 & Under 100 Free
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 50 Free
Female 10 & Under 100 Fly
Female 10 & Under 200 Free
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 50 Back
2:42.48Y
1:13.21Y
1:06.72Y
1:14.36Y
31.31Y
1:13.02Y
2:24.33Y
33.56Y
34.60Y








 
 
AvaGrace Monti (11)
 
# 1
# 53
# 87
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 50 Breast
5:20.37Y
1:17.85Y
36.51Y


 
 
Francesca Pellegrino (14)
 
# 101
Female 13-14 50 Free
26.37Y
 
 
Olivia Schlegel (11)
 
# 1
# 19
# 31
# 97
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 200 Back
5:17.91Y
1:07.04Y
59.73Y
2:27.88Y



 
 
Kate Sommerstad (13)
 
# 15
# 95
Female 13-14 100 Back
Female 13-14 200 Back
1:04.17Y
2:17.82Y

 
 
Brennyn Veit (12)
 
# 1
# 71
Female 11-12 400 IM
Female 11-12 500 Free
5:17.53Y
5:48.55Y

 
 
Isabel Xu (11)
 
# 19
Female 11-12 100 Back
1:08.48Y
 
 
Chase Boals (10)
 
# 24
# 30
# 40
# 52
# 74
# 100
Male 10 & Under 100 Breast
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 100 IM
Male 10 & Under 50 Free
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 50 Breast
1:30.80Y
1:07.74Y
1:18.86Y
30.45Y
2:28.46Y
42.87Y





 
 
Thomas Demaio (10)
 
# 6
# 24
# 30
# 40
# 52
# 58
# 74
# 86
# 100
Male 10 & Under 200 IM
Male 10 & Under 100 Breast
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 100 IM
Male 10 & Under 50 Free
Male 10 & Under 100 Fly
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 50 Fly
Male 10 & Under 50 Breast
2:45.08Y
1:27.63Y
1:06.84Y
1:16.07Y
30.70Y
1:24.26Y
2:26.52Y
34.43Y
39.39Y








 
 
Hunter Emerson (12)
 
# 2
# 20
# 32
# 36
# 54
# 60
# 76
# 88
# 94
Male 11-12 400 IM
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Fly
5:12.16Y
1:05.66Y
59.19Y
2:21.82Y
1:15.78Y
2:30.56Y
1:06.78Y
35.42Y
1:05.49Y








 
 
Noah Giunta (11)
 
# 2
# 94
# 98
Male 11-12 400 IM
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 200 Back
5:20.25Y
1:08.88Y
2:27.93Y


 
 
Nicholas Londono (11)
 
# 32
# 104
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 50 Free
59.55Y
27.39Y

 
 
James Monahan (10)
 
# 6
# 24
# 30
# 52
# 66
# 74
# 100
Male 10 & Under 200 IM
Male 10 & Under 100 Breast
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 50 Free
Male 10 & Under 500 Free
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 50 Breast
2:49.41Y
1:30.02Y
1:07.69Y
30.40Y
6:37.65Y
2:30.89Y
41.02Y






 
 
Liam Preston (12)
 
# 2
# 14
# 32
# 36
# 48
# 64
# 72
# 94
# 104
Male 11-12 400 IM
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 50 Back
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 500 Free
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 50 Free
4:55.98Y
28.16Y
55.98Y
2:17.95Y
29.58Y
2:01.31Y
5:24.24Y
1:03.17Y
25.74Y








 
 
Ryan Sommerstad (9)
 
# 24
# 66
# 74
Male 10 & Under 100 Breast
Male 10 & Under 500 Free
Male 10 & Under 200 Free
1:33.87Y
6:37.07Y
2:27.67Y


 
 
Antonio Vavalle (12)
 
# 72
Male 11-12 500 Free
5:50.24Y
 
 
Colin Veit (10)
 
# 6
# 18
# 30
# 40
# 52
# 58
# 74
# 86
# 92
Male 10 & Under 200 IM
Male 10 & Under 100 Back
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 100 IM
Male 10 & Under 50 Free
Male 10 & Under 100 Fly
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 50 Fly
Male 10 & Under 50 Back
2:49.06Y
1:17.89Y
1:08.82Y
1:17.95Y
30.87Y
1:20.77Y
2:27.71Y
35.54Y
34.57Y








 
 
Vincent Vinciguerra (11)
 
# 32
# 104
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 50 Free
59.94Y
27.63Y
 
 
Number of athletes: 28