LIAC Jr Mets #1 Invite - Nassau Aquatic Center - East Meadow NY - 6/28/2017
  HomeLast update:  08-17-2017
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
JO
EZ
SMLC
ZSRA
ZSRB

***
*
JO LC qualification time
Summer Zones LC qualification time
Sr Mets LC qualification time
Zone Sr LC Championships qualification time
Zone Sr LC Championships bonus time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Adam Albert (13)   M
Event
Place
Improv
 
2:43.76L
1:29.38L
B*
 


# 6
# 18
Male Open 200 Free
Male Open 100 Back
33
32
-15.11
-4.78
 
 
Anna Albert (11)   F
Event
Place
Improv
 
37.84L
1:48.71L
1:56.77L
B*
 
 



# 3
# 9
# 15
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Fly
21
31
17
-2.54
-0.92
***  
 
 
Neil Boyle (14)   M
Event
Place
Improv
 
2:31.49L
1:21.86L
BB
B


# 6
# 18
Male Open 200 Free
Male Open 100 Back
17
19
-0.15
-0.18
 
 
Ethan Cybulski (12)   M
Event
Place
Improv
 
33.74L
1:35.88L
1:44.64L
BB*
B*
 



# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
7
15
12
-1.72
-4.89
***  
 
 
Thomas DeMaio (11)   M
Event
Place
Improv
 
34.35L
1:30.10L
1:44.15L
BB*
B
 



# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
10
10
10
-0.67
+2.48
***  
 
 
Marissa DeMarco (11)   F
Event
Place
Improv
 
39.22L
1:41.98L
1:49.80L
 
 
 



# 3
# 9
# 15
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Fly
27
21
14
-3.14
-4.28
***  
 
 
Deaglan Farrell (8)   M
Event
Place
Improv
 
1:33.60L
51.25L
B*
B


# 2A
# 8A
Male 8 & U 100 Free
Male 8 & U 50 Back
3
4
-15.68
-0.68
 
 
Owen Gavigan (13)   M
Event
Place
Improv
 
2:49.75L
DQ    
1:32.40L
 
 
 

 

# 6
# 12
# 18
Male Open 200 Free
Male Open 200 Fly
Male Open 100 Back
36
---
36
-1.01
---  
+1.21
 
 
Eren Goral (13)   M
Event
Place
Improv
 
2:41.95L
1:28.84L
B*
 


# 6
# 18
Male Open 200 Free
Male Open 100 Back
30
29
***  
-0.13
 
 
Matthew Miele (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:34.32L
56.04L
B*
 


# 2B
# 8B
Male 9-10 100 Free
Male 9-10 50 Back
24
38
-15.69
-13.37
 
 
Thomas Miele (11)   M
Event
Place
Improv
 
34.34L
1:36.33L
1:53.18L
BB*
B*
 



# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
9
16
15
-1.19
-5.82
***  
 
 
James Monahan (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:15.51L
43.44L
1:37.54L
AA
BB
BB



# 2B
# 8B
# 14B
Male 9-10 100 Free
Male 9-10 50 Back
Male 9-10 100 Fly
1
7
2
+2.41
-0.88
-9.10
 
 
Joseph Monahan (8)   M
Event
Place
Improv
 
1:38.82L
53.16L
2:04.98L
B*
B
B*



# 2A
# 8A
# 14A
Male 8 & U 100 Free
Male 8 & U 50 Back
Male 8 & U 100 Fly
5
6
1
-36.49
-2.13
***  
 
 
Claudia Retzlaff (8)   F
Event
Place
Improv
 
2:52.59L
45.24L
A
BB


# 5
# 7A
Female Open 200 Free
Female 8 & U 50 Back
31
1
+0.50
+1.15
 
 
Peter Sloniewsky (12)   M
Event
Place
Improv
 
34.45L
1:21.31L
1:36.88L
BB*
A*
 



# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
11
3
7
-3.76
-1.87
+2.93
 
 
Marc Staiano (11)   M
Event
Place
Improv
 
42.37L
1:53.21L
1:54.40L
 
 
 



# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
37
37
17
***  
***  
***  
 
 
Cayden Veit (8)   F
Event
Place
Improv
 
1:41.05L
54.07L
B*
B*


# 1A
# 7A
Female 8 & U 100 Free
Female 8 & U 50 Back
1
7
-14.13
-2.82
 
 
Jacqueline Vinciguerra (9)   F
Event
Place
Improv
 
1:24.94L
46.54L
1:49.19L
BB*
BB*
BB*



# 1B
# 7B
# 13B
Female 9-10 100 Free
Female 9-10 50 Back
Female 9-10 100 Fly
4
9
1
-8.52
-3.78
***  
 
 
Vinnie Vinciguerra (11)   M
Event
Place
Improv
 
30.36L
1:19.09L
1:17.15L
AA
A*
A*
JO

JO
# 4
# 10
# 16
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
2
2
2
-0.26
-10.46
-2.49
 
 
Oliver Wu (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:33.18L
51.06L
1:51.64L
B*
B
B*



# 2B
# 8B
# 14B
Male 9-10 100 Free
Male 9-10 50 Back
Male 9-10 100 Fly
20
26
6
-14.55
+0.11
***  
 
 
    Results by event
 
Female 8 & U 100 Free  # 1A Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Cayden Veit
8
1:41.05L
-14.13
B*

 
 
Female 9-10 100 Free  # 1B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
4
Jacqueline Vinciguerra
9
1:24.94L
-8.52
BB*

 
 
Male 8 & U 100 Free  # 2A Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
3
5
Deaglan Farrell
Joseph Monahan
8
8
1:33.60L
1:38.82L
-15.68
-36.49
B*
B*


 
 
Male 9-10 100 Free  # 2B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
1
20
24
James Monahan
Oliver Wu
Matthew Miele
10
9
10
1:15.51L
1:33.18L
1:34.32L
+2.41
-14.55
-15.69
AA
B*
B*



 
 
Female 11-12 50 Free  # 3
 
place
    name
age
time
improv
 
21
27
Anna Albert
Marissa DeMarco
11
11
37.84L
39.22L
-2.54
-3.14
B*
 


 
 
Male 11-12 50 Free  # 4
 
place
    name
age
time
improv
 
2
7
9
10
11
37
Vinnie Vinciguerra
Ethan Cybulski
Thomas Miele
Thomas DeMaio
Peter Sloniewsky
Marc Staiano
11
12
11
11
12
11
30.36L
33.74L
34.34L
34.35L
34.45L
42.37L
-0.26
-1.72
-1.19
-0.67
-3.76
***  
AA
BB*
BB*
BB*
BB*
 
JO





 
 
Female Open 200 Free  # 5
 
place
    name
age
time
improv
 
31
Claudia Retzlaff
8
2:52.59L
+0.50
A

 
 
Male Open 200 Free  # 6
 
place
    name
age
time
improv
 
17
30
33
36
Neil Boyle
Eren Goral
Adam Albert
Owen Gavigan
14
13
13
13
2:31.49L
2:41.95L
2:43.76L
2:49.75L
-0.15
***  
-15.11
-1.01
BB
B*
B*
 




 
 
Female 8 & U 50 Back  # 7A Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
1
7
Claudia Retzlaff
Cayden Veit
8
8
45.24L
54.07L
+1.15
-2.82
BB
B*


 
 
Female 9-10 50 Back  # 7B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
9
Jacqueline Vinciguerra
9
46.54L
-3.78
BB*

 
 
Male 8 & U 50 Back  # 8A Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
4
6
Deaglan Farrell
Joseph Monahan
8
8
51.25L
53.16L
-0.68
-2.13
B
B


 
 
Male 9-10 50 Back  # 8B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
7
26
38
James Monahan
Oliver Wu
Matthew Miele
10
9
10
43.44L
51.06L
56.04L
-0.88
+0.11
-13.37
BB
B
 



 
 
Female 11-12 100 Back  # 9
 
place
    name
age
time
improv
 
21
31
Marissa DeMarco
Anna Albert
11
11
1:41.98L
1:48.71L
-4.28
-0.92
 
 


 
 
Male 11-12 100 Back  # 10
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
10
15
16
37
Vinnie Vinciguerra
Peter Sloniewsky
Thomas DeMaio
Ethan Cybulski
Thomas Miele
Marc Staiano
11
12
11
12
11
11
1:19.09L
1:21.31L
1:30.10L
1:35.88L
1:36.33L
1:53.21L
-10.46
-1.87
+2.48
-4.89
-5.82
***  
A*
A*
B
B*
B*
 






 
 
Male Open 200 Fly  # 12
 
place
    name
age
time
improv
 
 
 
Female 9-10 100 Fly  # 13B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Jacqueline Vinciguerra
9
1:49.19L
***  
BB*

 
 
Male 8 & U 100 Fly  # 14A Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Joseph Monahan
8
2:04.98L
***  
B*

 
 
Male 9-10 100 Fly  # 14B Time Trial
 
place
    name
age
time
improv
 
2
6
James Monahan
Oliver Wu
10
9
1:37.54L
1:51.64L
-9.10
***  
BB
B*


 
 
Female 11-12 100 Fly  # 15
 
place
    name
age
time
improv
 
14
17
Marissa DeMarco
Anna Albert
11
11
1:49.80L
1:56.77L
***  
***  
 
 


 
 
Male 11-12 100 Fly  # 16
 
place
    name
age
time
improv
 
2
7
10
12
15
17
Vinnie Vinciguerra
Peter Sloniewsky
Thomas DeMaio
Ethan Cybulski
Thomas Miele
Marc Staiano
11
12
11
12
11
11
1:17.15L
1:36.88L
1:44.15L
1:44.64L
1:53.18L
1:54.40L
-2.49
+2.93
***  
***  
***  
***  
A*
 
 
 
 
 
JO





 
 
Male Open 100 Back  # 18
 
place
    name
age
time
improv
 
19
29
32
36
Neil Boyle
Eren Goral
Adam Albert
Owen Gavigan
14
13
13
13
1:21.86L
1:28.84L
1:29.38L
1:32.40L
-0.18
-0.13
-4.78
+1.21
B
 
 
 




 
 
    Results by event with splits
 
Female 8 & U 100 Free  # 1A
 
place
    name
splits
 
1
Cayden Veit
47.96
1:41.05
(53.09)
 
 
Female 9-10 100 Free  # 1B
 
place
    name
splits
 
4
Jacqueline Vinciguerra
38.86
1:24.94
(46.08)
 
 
Male 8 & U 100 Free  # 2A
 
place
    name
splits
 
3
Deaglan Farrell
44.02
1:33.60
(49.58)
 
5
Joseph Monahan
45.98
1:38.82
(52.84)
 
 
Male 9-10 100 Free  # 2B
 
place
    name
splits
 
1
James Monahan
35.22
1:15.51
(40.29)
 
20
Oliver Wu
43.11
1:33.18
(50.07)
 
24
Matthew Miele
44.90
1:34.32
(49.42)
 
 
Female Open 200 Free  # 5
 
place
    name
splits
 
31
Claudia Retzlaff
39.39
1:24.09
(44.70)
2:09.40
(45.31)
2:52.59
(43.19)
 
 
Male Open 200 Free  # 6
 
place
    name
splits
 
17
Neil Boyle
33.40
1:11.62
(38.22)
1:51.95
(40.33)
2:31.49
(39.54)
 
30
Eren Goral
36.93
1:18.93
(42.00)
2:02.62
(43.69)
2:41.95
(39.33)
 
33
Adam Albert
35.57
1:17.86
(42.29)
2:02.43
(44.57)
2:43.76
(41.33)
 
36
Owen Gavigan
38.29
1:22.06
(43.77)
2:07.00
(44.94)
2:49.75
(42.75)
 
 
Female 11-12 100 Back  # 9
 
place
    name
splits
 
21
Marissa DeMarco
49.18
1:41.98
(52.80)
 
31
Anna Albert
52.87
1:48.71
(55.84)
 
 
Male 11-12 100 Back  # 10
 
place
    name
splits
 
2
Vinnie Vinciguerra
37.82
1:19.09
(41.27)
 
3
Peter Sloniewsky
39.35
1:21.31
(41.96)
 
10
Thomas DeMaio
 
1:30.10
 
 
15
Ethan Cybulski
 
1:35.88
 
 
16
Thomas Miele
46.40
1:36.33
(49.93)
 
37
Marc Staiano
52.76
1:53.21
(1:00.45)
 
 
Female 9-10 100 Fly  # 13B
 
place
    name
splits
 
1
Jacqueline Vinciguerra
50.07
1:49.19
(59.12)
 
 
Male 8 & U 100 Fly  # 14A
 
place
    name
splits
 
1
Joseph Monahan
57.11
2:04.98
(1:07.87)
 
 
Male 9-10 100 Fly  # 14B
 
place
    name
splits
 
2
James Monahan
44.89
1:37.54
(52.65)
 
6
Oliver Wu
52.06
1:51.64
(59.58)
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 15
 
place
    name
splits
 
14
Marissa DeMarco
48.71
1:49.80
(1:01.09)
 
17
Anna Albert
53.07
1:56.77
(1:03.70)
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 16
 
place
    name
splits
 
2
Vinnie Vinciguerra
35.92
1:17.15
(41.23)
 
7
Peter Sloniewsky
44.08
1:36.88
(52.80)
 
10
Thomas DeMaio
45.40
1:44.15
(58.75)
 
12
Ethan Cybulski
48.04
1:44.64
(56.60)
 
15
Thomas Miele
50.15
1:53.18
(1:03.03)
 
17
Marc Staiano
51.37
1:54.40
(1:03.03)
 
 
Male Open 100 Back  # 18
 
place
    name
splits
 
19
Neil Boyle
39.35
1:21.86
(42.51)
 
29
Eren Goral
43.49
1:28.84
(45.35)
 
32
Adam Albert
42.32
1:29.38
(47.06)
 
36
Owen Gavigan
45.79
1:32.40
(46.61)