CT WRAT Freestyle Frenzy - YMCA - Westport CT - 11/11/2017
  HomeLast update:  01-24-2018
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
HC
SIL
JO
EZ
SM
SECT
NSCA

***
*
LAC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Eastern Zone Age Group Champs qualification time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Sergei Boudreau (10)   M
Event
Place
Improv
 
2:41.96Y
33.46Y
1:15.80Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
9
10
9
-3.45
+0.50
+1.95
 
 
Alyssa Casalinuovo (10)   F
Event
Place
Improv
 
2:54.13Y
38.05Y
1:24.35Y
BB*
B
B



# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
26
37
30
***  
+1.22
-0.20
 
 
Johnny Casalinuovo (10)   M
Event
Place
Improv
 
2:48.55Y
36.16Y
1:19.27Y
B*
B
B
SIL*


# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
14
17
12
***  
-0.76
-4.78
 
 
Abbie Dimaculangan (12)   F
Event
Place
Improv
 
2:25.36Y
30.10Y
1:05.82Y
6:33.10Y
BB
BB
BB
BB*
SIL
SIL
SIL

# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
21
17
15
15
+1.50
+0.80
+1.85
-6.26
 
 
Bella Dimaculangan (10)   F
Event
Place
Improv
 
2:17.92Y
28.98Y
1:02.05Y
AAA
AA
AAA
SIL
SIL
SIL
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2
2
2
-2.76
-0.37
-1.45
 
 
Jacob Field (10)   M
Event
Place
Improv
 
3:11.41Y
37.65Y
1:25.49Y
 
B
B



# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
31
24
22
***  
+1.47
-2.24
 
 
Noah Giunta (12)   M
Event
Place
Improv
 
2:10.06Y
28.28Y
59.87Y
NS    
A
BB
A
 
HC*   JO*
SIL
HC   JO*
 
# 1
# 3
# 5
# 7
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 500 Free
2
6
2
---
-1.01
+0.13
-0.38
---  
 
 
Emily Herr (10)   F
Event
Place
Improv
 
2:15.70Y
28.82Y
1:01.31Y
AAA
AAA
AAA
HC   EZ
HC   EZ
HC   EZ
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
1
1
1
-2.58
+0.85
-0.77
 
 
Jake Kunzler (10)   M
Event
Place
Improv
 
3:05.67Y
37.92Y
1:24.27Y
B*
B*
B*



# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
23
25
20
***  
-0.21
-4.32
 
 
Maxwell LeGrady (9)   M
Event
Place
Improv
 
3:04.79Y
39.36Y
1:27.98Y
B*
 
 



# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
22
32
27
***  
-0.66
-3.26
 
 
Sabrina Lisica (10)   F
Event
Place
Improv
 
2:41.49Y
35.12Y
1:14.31Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
10
23
12
+3.47
+2.03
+2.35
 
 
Xiomara Llerena (9)   F
Event
Place
Improv
 
2:52.61Y
34.08Y
1:20.54Y
BB*
BB
B

SIL

# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
23
15
24
***  
+0.91
+4.94
 
 
Hanna Matheson (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:20.85Y
30.01Y
1:05.54Y
6:16.98Y
BB
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
SIL*
# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
11
15
14
9
-0.95
-0.14
+0.89
-7.36
 
 
Matthew Miele (10)   M
Event
Place
Improv
 
2:57.31Y
36.55Y
1:27.22Y
B*
B
B



# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
19
20
24
***  
+1.08
+4.00
 
 
Ethan Placcencia-Nazareno (10)   M
Event
Place
Improv
 
2:46.94Y
34.30Y
1:20.90Y
BB
BB
B
SIL
SIL

# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
12
11
14
+1.55
+2.21
+0.04
 
 
Claudia Retzlaff (9)   F
Event
Place
Improv
 
2:32.62Y
31.67Y
1:09.76Y
A
BB
A
HC   SIL
HC   JO*
HC   JO
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
7
7
7
+5.03
-0.17
+0.29
 
 
Sarah Seale (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:34.06Y
30.85Y
1:13.05Y
6:52.02Y
B
BB
B
B

SIL


# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
34
27
40
28
-3.79
+0.01
+2.98
-5.81
 
 
Michelle Wu (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:47.38Y
33.94Y
1:16.25Y
 
 
 



# 8
# 10
# 12
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
58
58
56
***  
-0.12
-1.34
 
 
    Results by event
 
Male 11-12 200 Free  # 1
 
place
    name
age
time
improv
 
2
Noah Giunta
12
2:10.06Y
-1.01
A
HC*   JO*
 
 
Female 9-10 200 Free  # 2
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
7
10
23
26
Emily Herr
Bella Dimaculangan
Claudia Retzlaff
Sabrina Lisica
Xiomara Llerena
Alyssa Casalinuovo
10
10
9
10
9
10
2:15.70Y
2:17.92Y
2:32.62Y
2:41.49Y
2:52.61Y
2:54.13Y
-2.58
-2.76
+5.03
+3.47
***  
***  
AAA
AAA
A
BB
BB*
BB*
HC   EZ
SIL
HC   SIL
SIL


 
 
Male 11-12 50 Free  # 3
 
place
    name
age
time
improv
 
6
Noah Giunta
12
28.28Y
+0.13
BB
SIL
 
 
Female 9-10 50 Free  # 4
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
7
15
23
37
Emily Herr
Bella Dimaculangan
Claudia Retzlaff
Xiomara Llerena
Sabrina Lisica
Alyssa Casalinuovo
10
10
9
9
10
10
28.82Y
28.98Y
31.67Y
34.08Y
35.12Y
38.05Y
+0.85
-0.37
-0.17
+0.91
+2.03
+1.22
AAA
AA
BB
BB
BB
B
HC   EZ
SIL
HC   JO*
SIL
SIL

 
 
Male 11-12 100 Free  # 5
 
place
    name
age
time
improv
 
2
Noah Giunta
12
59.87Y
-0.38
A
HC   JO*
 
 
Female 9-10 100 Free  # 6
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
7
12
24
30
Emily Herr
Bella Dimaculangan
Claudia Retzlaff
Sabrina Lisica
Xiomara Llerena
Alyssa Casalinuovo
10
10
9
10
9
10
1:01.31Y
1:02.05Y
1:09.76Y
1:14.31Y
1:20.54Y
1:24.35Y
-0.77
-1.45
+0.29
+2.35
+4.94
-0.20
AAA
AAA
A
BB
B
B
HC   EZ
SIL
HC   JO
SIL


 
 
Male 11-12 500 Free  # 7
 
place
    name
age
time
improv
 
---
Noah Giunta
12
NS    
---  
 
 
 
 
Female 11-12 200 Free  # 8
 
place
    name
age
time
improv
 
11
21
34
58
Hanna Matheson
Abbie Dimaculangan
Sarah Seale
Michelle Wu
11
12
11
11
2:20.85Y
2:25.36Y
2:34.06Y
2:47.38Y
-0.95
+1.50
-3.79
***  
BB
BB
B
 
SIL
SIL


 
 
Male 9-10 200 Free  # 9
 
place
    name
age
time
improv
 
9
12
14
19
22
23
31
Sergei Boudreau
Ethan Placcencia-Nazareno
Johnny Casalinuovo
Matthew Miele
Maxwell LeGrady
Jake Kunzler
Jacob Field
10
10
10
10
9
10
10
2:41.96Y
2:46.94Y
2:48.55Y
2:57.31Y
3:04.79Y
3:05.67Y
3:11.41Y
-3.45
+1.55
***  
***  
***  
***  
***  
BB
BB
B*
B*
B*
B*
 
SIL
SIL
SIL*




 
 
Female 11-12 50 Free  # 10
 
place
    name
age
time
improv
 
15
17
27
58
Hanna Matheson
Abbie Dimaculangan
Sarah Seale
Michelle Wu
11
12
11
11
30.01Y
30.10Y
30.85Y
33.94Y
-0.14
+0.80
+0.01
-0.12
BB
BB
BB
 
SIL
SIL
SIL

 
 
Male 9-10 50 Free  # 11
 
place
    name
age
time
improv
 
10
11
17
20
24
25
32
Sergei Boudreau
Ethan Placcencia-Nazareno
Johnny Casalinuovo
Matthew Miele
Jacob Field
Jake Kunzler
Maxwell LeGrady
10
10
10
10
10
10
9
33.46Y
34.30Y
36.16Y
36.55Y
37.65Y
37.92Y
39.36Y
+0.50
+2.21
-0.76
+1.08
+1.47
-0.21
-0.66
BB
BB
B
B
B
B*
 
SIL
SIL





 
 
Female 11-12 100 Free  # 12
 
place
    name
age
time
improv
 
14
15
40
56
Hanna Matheson
Abbie Dimaculangan
Sarah Seale
Michelle Wu
11
12
11
11
1:05.54Y
1:05.82Y
1:13.05Y
1:16.25Y
+0.89
+1.85
+2.98
-1.34
BB
BB
B
 
SIL
SIL


 
 
Male 9-10 100 Free  # 13
 
place
    name
age
time
improv
 
9
12
14
20
22
24
27
Sergei Boudreau
Johnny Casalinuovo
Ethan Placcencia-Nazareno
Jake Kunzler
Jacob Field
Matthew Miele
Maxwell LeGrady
10
10
10
10
10
10
9
1:15.80Y
1:19.27Y
1:20.90Y
1:24.27Y
1:25.49Y
1:27.22Y
1:27.98Y
+1.95
-4.78
+0.04
-4.32
-2.24
+4.00
-3.26
BB
B
B
B*
B
B
 
SIL






 
 
Female 11-12 500 Free  # 14
 
place
    name
age
time
improv
 
9
15
28
Hanna Matheson
Abbie Dimaculangan
Sarah Seale
11
12
11
6:16.98Y
6:33.10Y
6:52.02Y
-7.36
-6.26
-5.81
BB
BB*
B
SIL*


 
 
    Results by event with splits
 
Male 11-12 200 Free  # 1
 
place
    name
splits
 
2
Noah Giunta
30.18
1:03.05
(32.87)
1:36.77
(33.72)
2:10.06
(33.29)
 
 
Female 9-10 200 Free  # 2
 
place
    name
splits
 
1
Emily Herr
29.66
1:04.02
(34.36)
1:40.20
(36.18)
2:15.70
(35.50)
 
2
Bella Dimaculangan
32.09
1:07.79
(35.70)
1:43.77
(35.98)
2:17.92
(34.15)
 
7
Claudia Retzlaff
34.27
1:12.81
(38.54)
1:53.25
(40.44)
2:32.62
(39.37)
 
10
Sabrina Lisica
37.22
1:19.29
(42.07)
2:01.87
(42.58)
2:41.49
(39.62)
 
23
Xiomara Llerena
37.36
1:21.24
(43.88)
2:08.17
(46.93)
2:52.61
(44.44)
 
26
Alyssa Casalinuovo
 
 
 
2:09.67
 
2:54.13
 
 
 
Male 11-12 100 Free  # 5
 
place
    name
splits
 
2
Noah Giunta
29.07
59.87
(30.80)
 
 
Female 9-10 100 Free  # 6
 
place
    name
splits
 
1
Emily Herr
29.52
1:01.31
(31.79)
 
2
Bella Dimaculangan
29.93
1:02.05
(32.12)
 
7
Claudia Retzlaff
32.69
1:09.76
(37.07)
 
12
Sabrina Lisica
36.16
1:14.31
(38.15)
 
24
Xiomara Llerena
37.50
1:20.54
(43.04)
 
30
Alyssa Casalinuovo
40.92
1:24.35
(43.43)
 
 
Female 11-12 200 Free  # 8
 
place
    name
splits
 
11
Hanna Matheson
31.77
1:07.19
(35.42)
1:44.17
(36.98)
2:20.85
(36.68)
 
21
Abbie Dimaculangan
31.98
1:08.27
(36.29)
1:46.27
(38.00)
2:25.36
(39.09)
 
34
Sarah Seale
33.77
1:13.72
(39.95)
1:55.28
(41.56)
2:34.06
(38.78)
 
58
Michelle Wu
36.56
1:19.76
(43.20)
2:04.63
(44.87)
2:47.38
(42.75)
 
 
Male 9-10 200 Free  # 9
 
place
    name
splits
 
9
Sergei Boudreau
35.94
1:16.10
(40.16)
1:59.37
(43.27)
2:41.96
(42.59)
 
12
Ethan Placcencia-Nazareno
36.30
1:20.21
(43.91)
2:04.18
(43.97)
2:46.94
(42.76)
 
14
Johnny Casalinuovo
38.35
1:22.01
(43.66)
2:05.99
(43.98)
2:48.55
(42.56)
 
19
Matthew Miele
40.29
1:27.75
(47.46)
2:15.11
(47.36)
2:57.31
(42.20)
 
22
Maxwell LeGrady
40.57
1:28.46
(47.89)
2:17.81
(49.35)
3:04.79
(46.98)
 
23
Jake Kunzler
39.35
1:28.34
(48.99)
2:17.43
(49.09)
3:05.67
(48.24)
 
31
Jacob Field
39.30
1:30.60
(51.30)
2:23.48
(52.88)
3:11.41
(47.93)
 
 
Female 11-12 100 Free  # 12
 
place
    name
splits
 
14
Hanna Matheson
31.73
1:05.54
(33.81)
 
15
Abbie Dimaculangan
31.19
1:05.82
(34.63)
 
40
Sarah Seale
33.53
1:13.05
(39.52)
 
56
Michelle Wu
36.23
1:16.25
(40.02)
 
 
Male 9-10 100 Free  # 13
 
place
    name
splits
 
9
Sergei Boudreau
35.87
1:15.80
(39.93)
 
12
Johnny Casalinuovo
38.42
1:19.27
(40.85)
 
14
Ethan Placcencia-Nazareno
36.88
1:20.90
(44.02)
 
20
Jake Kunzler
39.25
1:24.27
(45.02)
 
22
Jacob Field
38.82
1:25.49
(46.67)
 
24
Matthew Miele
41.51
1:27.22
(45.71)
 
27
Maxwell LeGrady
41.24
1:27.98
(46.74)
 
 
Female 11-12 500 Free  # 14
 
place
    name
splits
 
9
Hanna Matheson
33.88
3:07.02
5:42.14
 
(38.80)
(37.60)
1:11.84
3:45.46
6:16.98
(37.96)
(38.44)
(34.84)
1:49.77
4:24.74
(37.93)
(39.28)
2:28.22
5:04.54
(38.45)
(39.80)
 
15
Abbie Dimaculangan
32.99
3:10.42
5:53.73
 
(40.82)
(41.03)
1:10.73
3:50.92
6:33.10
(37.74)
(40.50)
(39.37)
1:49.44
4:32.01
(38.71)
(41.09)
2:29.60
5:12.70
(40.16)
(40.69)
 
28
Sarah Seale
34.18
3:20.63
6:12.96
 
(41.95)
(42.75)
1:14.07
4:03.74
6:52.02
(39.89)
(43.11)
(39.06)
1:56.17
4:47.08
(42.10)
(43.34)
2:38.68
5:30.21
(42.51)
(43.13)
 
    Entries first posted: 11/1/2107 - final posting: 11/4/2017
 
Alyssa Casalinuovo (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
3:09.00Y
36.83Y
1:24.55Y


 
 
Siena Cipriano (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
3:09.00Y
39.78Y
1:29.00Y


 
 
Abigail Dimaculangan (12)
 
# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
2:23.86Y
29.30Y
1:03.97Y
6:39.36Y



 
 
Annabel Dimaculangan (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:20.68Y
29.35Y
1:03.50Y


 
 
Ava Emmerich (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:49.00Y
35.01Y
1:21.14Y


 
 
Emily Herr (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:18.28Y
27.97Y
1:02.08Y


 
 
Sabrina Lisica (10)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:38.02Y
33.09Y
1:11.96Y


 
 
Xiomara Llerena (9)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:43.00Y
33.17Y
1:15.60Y


 
 
Hanna Matheson (11)
 
# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
2:21.80Y
30.15Y
1:04.65Y
6:24.34Y



 
 
Claudia Retzlaff (9)
 
# 2
# 4
# 6
Female 9-10 200 Free
Female 9-10 50 Free
Female 9-10 100 Free
2:27.59Y
31.84Y
1:09.47Y


 
 
Sarah Seale (11)
 
# 8
# 10
# 12
# 14
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 500 Free
2:37.85Y
30.84Y
1:10.07Y
7:43.42Y



 
 
Michelle Wu (11)
 
# 8
# 10
# 12
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Free
2:40.01Y
34.77Y
1:17.59Y


 
 
Sergei Boudreau (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
2:51.00Y
35.44Y
1:13.85Y


 
 
Johnny Casalinuovo (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
3:00.00Y
36.92Y
1:24.05Y


 
 
Jacob Field (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
3:00.00Y
36.18Y
1:27.73Y


 
 
Noah Giunta (12)
 
# 1
# 3
# 5
# 7
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 500 Free
2:11.07Y
28.15Y
1:00.25Y
6:08.81Y



 
 
Jake Kunzler (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
3:00.00Y
38.13Y
1:28.59Y


 
 
Maxwell Legrady (9)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
3:00.00Y
40.02Y
1:31.24Y


 
 
Matthew Miele (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
2:55.00Y
35.47Y
1:23.22Y


 
 
James Monahan (11)
 
# 1
# 3
# 5
# 7
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 500 Free
2:24.80Y
29.93Y
1:05.27Y
6:31.16Y



 
 
Ethan Placencia-Nazareno (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
2:47.00Y
32.09Y
1:20.86Y


 
 
Ryan Sommerstad (10)
 
# 9
# 11
# 13
Male 9-10 200 Free
Male 9-10 50 Free
Male 9-10 100 Free
2:23.55Y
30.93Y
1:07.84Y


 
 
Marc Staiano (11)
 
# 1
# 3
# 5
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 50 Free
Male 11-12 100 Free
3:01.02Y
37.93Y
1:26.08Y
 
 
Number of athletes: 23