Zone Team Qualifier - Lehman College - Bronx NY - 2/10-12/2017
  HomeLast update:  04-29-2017
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
DSC
SIL
JO
ZQ
SM
SECT
NSCA

***
*
DSC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Zone Qualifier time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Chase Boals (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
DQ    
1:10.56Y
30.92Y
 
BB
A
 
SIL
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 32
# 68
# 102
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Free
---
27
18
---  
+2.82
+0.47
 
 
Sydney Boals (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:12.34Y
1:12.14Y
2:01.79Y
1:59.45Y
4:54.37Y
4:51.27Y
2:17.54Y
2:14.62Y
26.06Y
26.29Y
5:31.58Y
5:27.02Y
55.66Y
55.50Y
AA
AA
AA
AAA
AA
AA
AA
AAA
AA
AA
AA
AA
AAA
AAA
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
ZQ
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Finals
# 5
# 5
# 11
# 11
# 23
# 23
# 41
# 41
# 47
# 47
# 63
# 63
# 89
# 89
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 50 Free
Female 13-14 50 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 100 Free
8
7
5
3
4
4
3
2
9
8
6
5
6
5
+0.30
+0.10
+3.18
+0.84
+7.38
+4.28
+4.25
+1.33
+0.69
+0.92
+11.25
+6.69
+1.06
+0.90
 
 
Emma Canudas (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
29.51Y
32.02Y
1:06.12Y
1:06.49Y
AA
A
AA
AA
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
Prelims
Prelims
Prelims
Finals
# 19
# 59
# 97
# 97
Female 11-12 50 Fly
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 100 Fly
10
21
8
8
-0.27
+0.49
+0.43
+0.80
 
 
Kiersten Clancy (15)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:20.79Y
2:21.11Y
27.23Y
1:07.41Y
DQ    
A
A
A
BB
 
SIL
SIL
SIL
SIL
 
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Prelims
# 39
# 39
# 45
# 55
# 79
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 100 Back
Female 15-18 200 Back
7
6
18
23
0
+2.43
+2.75
+0.94
+3.56
---  
 
 
Thomas DeMaio (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:17.76Y
1:29.87Y
2:29.80Y
1:08.81Y
40.72Y
2:52.23Y
1:18.36Y
30.60Y
A
A
BB
A
A
BB
A
A
JO
ZQ
JO
ZQ
ZQ
SIL
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 28
# 30
# 34
# 68
# 70
# 74
# 100
# 102
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 100 Breast
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 200 IM
Male 10 & U 100 Back
Male 10 & U 50 Free
12
13
10
18
11
8
16
15
+1.69
+2.24
+3.28
+1.97
+1.33
+7.15
+0.35
-0.10
 
 
Marissa DeMarco (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
41.45Y
A
JO
Timed finals
# 29
Female 10 & U 50 Breast
20
+0.13
 
 
Annabel Dimaculangan (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
41.08Y
34.71Y
2:45.01Y
1:17.38Y
2:28.56Y
31.05Y
1:17.40Y
A
A
AA*
A
A
A
AA
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 29
# 31
# 33
# 69
# 75
# 101
# 103
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 200 Free
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 100 Fly
16
23
12
21
12
19
14
-0.29
+0.42
-0.41
-0.60
+0.15
+0.31
-0.29
 
 
Kaitlyn Ehlers (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
26.37Y
AA
ZQ
Prelims
# 47
Female 13-14 50 Free
11
+0.26
 
 
Hunter Emerson (12)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:22.64Y
2:17.79Y
30.14Y
2:22.91Y
2:19.44Y
2:25.97Y
2:23.23Y
1:07.58Y
1:16.62Y
5:38.50Y
1:07.13Y
1:06.35Y
A
AA*
A
AA
AA
A
AA*
A
A
AA
A
A
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
JO
ZQ
ZQ
JO
ZQ
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Finals
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
Timed finals
Prelims
Prelims
# 2
# 2
# 20
# 26
# 26
# 38
# 38
# 44
# 54
# 78
# 86
# 98
Male 11-12 200 Back
Male 11-12 200 Back
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 500 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
8
5
18
3
3
3
4
12
9
4
12
9
-4.32
-4.85
-0.33
+1.09
-2.38
-4.59
-2.74
+0.80
+0.84
+2.07
+1.47
+0.86
 
 
Hope Farrell (13)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:11.75Y
1:11.82Y
2:42.05Y
AA
AA
A
ZQ
ZQ
SIL
Prelims
Finals
Prelims
# 5
# 5
# 51
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Breast
6
5
11
-0.19
+0.07
+4.22
 
 
Noah Giunta (11)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:33.61Y
BB
SIL
Prelims
# 2
Male 11-12 200 Back
15
+5.68
 
 
Emily Herr (9)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
30.42Y
2:39.05Y
1:11.17Y
1:20.78Y
1:09.47Y
AAAA*
AA
AAA
AAA
AAA
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 31
# 33
# 69
# 71
# 103
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 Fly
3
5
6
4
3
-0.26
+3.68
+1.20
-0.03
+0.50
 
 
Hannah Lin (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:11.50Y
1:20.38Y
A
A
SIL
SIL
Prelims
Prelims
# 43
# 53
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 100 Breast
36
24
+1.53
+3.01
 
 
Hanna Matheson (10)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:06.69Y
35.27Y
2:43.84Y
1:15.20Y
34.50Y
2:25.78Y
1:14.25Y
1:15.46Y
AA
A
AA
AA
AA
AA
AA
AA
ZQ
JO
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 27
# 31
# 33
# 69
# 73
# 75
# 99
# 103
Female 10 & U 100 Free
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 200 IM
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Back
Female 10 & U 200 Free
Female 10 & U 100 Back
Female 10 & U 100 Fly
13
24
9
13
12
10
12
11
-0.03
+1.71
+1.36
+0.84
-0.10
+1.45
+1.04
+2.44
 
 
James Monahan (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:10.06Y
42.49Y
30.96Y
BB
BB
A
SIL
JO
ZQ
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 68
# 70
# 102
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 50 Free
23
20
19
+2.37
+1.47
+0.56
 
 
AvaGrace Monti (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
36.47Y
1:17.54Y
A
A
ZQ
ZQ
Prelims
Prelims
# 7
# 53
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Breast
24
18
-0.04
-0.31
 
 
Francesca Pellegrino (14)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
26.52Y
AA
JO
Prelims
# 47
Female 13-14 50 Free
14
+0.15
 
 
Olivia Schlegel (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:08.57Y
A
ZQ
Prelims
# 85
Female 11-12 100 Back
20
+1.53
 
 
Kate Sommerstad (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
1:04.93Y
2:15.82Y
2:13.78Y
AAA
AAA
AAA
ZQ
ZQ
ZQ
Prelims
Prelims
Finals
# 57
# 83
# 83
Female 13-14 100 Back
Female 13-14 200 Back
Female 13-14 200 Back
11
6
4
+0.76
-2.00
-2.04
 
 
Ryan Sommerstad (9)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
2:27.95Y
A
ZQ
Timed finals
# 34
Male 10 & U 200 Free
8
+0.28
 
 
Antonio Vavalle (12)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
6:07.42Y
BB
SIL
Timed finals
# 78
Male 11-12 500 Free
20
+17.18
 
 
Brennyn Veit (12)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
5:59.72Y
A
SIL
Timed finals
# 77
Female 11-12 500 Free
17
+11.17
 
 
Colin Veit (10)   M
 
Event
Place
Points
Improv
 
36.94Y
2:34.03Y
1:10.35Y
1:18.20Y
32.32Y
1:22.05Y
A
BB
BB
A
BB
A
JO
SIL
SIL
ZQ
SIL
JO
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
# 32
# 34
# 68
# 100
# 102
# 104
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 200 Free
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 100 Back
Male 10 & U 50 Free
Male 10 & U 100 Fly
17
13
26
15
25
16
+2.37
+6.32
+1.53
+0.31
+1.45
+1.28
 
 
Isabel Xu (11)   F
 
Event
Place
Points
Improv
 
DQ    
 
 
Prelims
# 85
Female 11-12 100 Back
0
---  
 
 
    Results by event
 
Male 11-12 200 Back  # 2
 
place
    name
age
 
time
improv
 
5
8
15
Hunter Emerson
Hunter Emerson
Noah Giunta
12
12
11
Finals
Prelims
Prelims
2:17.79Y
2:22.64Y
2:33.61Y
-4.85
-4.32
+5.68
AA*
A
BB
ZQ
ZQ
SIL
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 5
 
place
    name
age
 
time
improv
 
6
5
7
8
Hope Farrell
Hope Farrell
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
13
13
Prelims
Finals
Finals
Prelims
1:11.75Y
1:11.82Y
1:12.14Y
1:12.34Y
-0.19
+0.07
+0.10
+0.30
AA
AA
AA
AA
ZQ
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 50 Breast  # 7
 
place
    name
age
 
time
improv
 
24
AvaGrace Monti
11
Prelims
36.47Y
-0.04
A
ZQ
 
 
Female 13-14 200 Free  # 11
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
5
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
1:59.45Y
2:01.79Y
+0.84
+3.18
AAA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 50 Fly  # 19
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
Emma Canudas
12
Prelims
29.51Y
-0.27
AA
ZQ
 
 
Male 11-12 50 Fly  # 20
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
Hunter Emerson
12
Prelims
30.14Y
-0.33
A
ZQ
 
 
Female 13-14 400 IM  # 23
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
4
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
4:51.27Y
4:54.37Y
+4.28
+7.38
AA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 200 IM  # 26
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
3
Hunter Emerson
Hunter Emerson
12
12
Finals
Prelims
2:19.44Y
2:22.91Y
-2.38
+1.09
AA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 27
 
place
    name
age
 
time
improv
 
13
Hanna Matheson
10
Timed finals
1:06.69Y
-0.03
AA
ZQ
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 28
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
Thomas DeMaio
10
Timed finals
1:17.76Y
+1.69
A
JO
 
 
Female 10 & U 50 Breast  # 29
 
place
    name
age
 
time
improv
 
16
20
Annabel Dimaculangan
Marissa DeMarco
10
10
Timed finals
Timed finals
41.08Y
41.45Y
-0.29
+0.13
A
A
ZQ
JO
 
 
Male 10 & U 100 Breast  # 30
 
place
    name
age
 
time
improv
 
13
Thomas DeMaio
10
Timed finals
1:29.87Y
+2.24
A
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Fly  # 31
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
23
24
Emily Herr
Annabel Dimaculangan
Hanna Matheson
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
30.42Y
34.71Y
35.27Y
-0.26
+0.42
+1.71
AAAA*
A
A
ZQ
ZQ
JO
 
 
Male 10 & U 50 Back  # 32
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
Colin Veit
10
Timed finals
36.94Y
+2.37
A
JO
 
 
Female 10 & U 200 IM  # 33
 
place
    name
age
 
time
improv
 
5
9
12
Emily Herr
Hanna Matheson
Annabel Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
2:39.05Y
2:43.84Y
2:45.01Y
+3.68
+1.36
-0.41
AA
AA
AA*
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 200 Free  # 34
 
place
    name
age
 
time
improv
 
8
10
13
Ryan Sommerstad
Thomas DeMaio
Colin Veit
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
2:27.95Y
2:29.80Y
2:34.03Y
+0.28
+3.28
+6.32
A
BB
BB
ZQ
JO
SIL
 
 
Male 11-12 200 Fly  # 38
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
3
Hunter Emerson
Hunter Emerson
12
12
Finals
Prelims
2:23.23Y
2:25.97Y
-2.74
-4.59
AA*
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 15-18 200 IM  # 39
 
place
    name
age
 
time
improv
 
7
6
Kiersten Clancy
Kiersten Clancy
15
15
Prelims
Finals
2:20.79Y
2:21.11Y
+2.43
+2.75
A
A
SIL
SIL
 
 
Female 13-14 200 IM  # 41
 
place
    name
age
 
time
improv
 
2
3
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
2:14.62Y
2:17.54Y
+1.33
+4.25
AAA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 100 IM  # 43
 
place
    name
age
 
time
improv
 
36
Hannah Lin
11
Prelims
1:11.50Y
+1.53
A
SIL
 
 
Male 11-12 100 IM  # 44
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
Hunter Emerson
12
Prelims
1:07.58Y
+0.80
A
JO
 
 
Female 15-18 50 Free  # 45
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
Kiersten Clancy
15
Prelims
27.23Y
+0.94
A
SIL
 
 
Female 13-14 50 Free  # 47
 
place
    name
age
 
time
improv
 
9
8
11
14
Sydney Boals
Sydney Boals
Kaitlyn Ehlers
Francesca Pellegrino
13
13
13
14
Prelims
Finals
Prelims
Prelims
26.06Y
26.29Y
26.37Y
26.52Y
+0.69
+0.92
+0.26
+0.15
AA
AA
AA
AA
ZQ
ZQ
ZQ
JO
 
 
Female 13-14 200 Breast  # 51
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
Hope Farrell
13
Prelims
2:42.05Y
+4.22
A
SIL
 
 
Female 11-12 100 Breast  # 53
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
24
AvaGrace Monti
Hannah Lin
11
11
Prelims
Prelims
1:17.54Y
1:20.38Y
-0.31
+3.01
A
A
ZQ
SIL
 
 
Male 11-12 100 Breast  # 54
 
place
    name
age
 
time
improv
 
9
Hunter Emerson
12
Prelims
1:16.62Y
+0.84
A
ZQ
 
 
Female 15-18 100 Back  # 55
 
place
    name
age
 
time
improv
 
23
Kiersten Clancy
15
Prelims
1:07.41Y
+3.56
BB
SIL
 
 
Female 13-14 100 Back  # 57
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
Kate Sommerstad
12
Prelims
1:04.93Y
+0.76
AAA
ZQ
 
 
Female 11-12 50 Back  # 59
 
place
    name
age
 
time
improv
 
21
Emma Canudas
12
Prelims
32.02Y
+0.49
A
SIL
 
 
Female 13-14 500 Free  # 63
 
place
    name
age
 
time
improv
 
5
6
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
5:27.02Y
5:31.58Y
+6.69
+11.25
AA
AA
ZQ
SIL
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 68
 
place
    name
age
 
time
improv
 
18
23
26
27
Thomas DeMaio
James Monahan
Colin Veit
Chase Boals
10
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:08.81Y
1:10.06Y
1:10.35Y
1:10.56Y
+1.97
+2.37
+1.53
+2.82
A
BB
BB
BB
ZQ
SIL
SIL
SIL
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 69
 
place
    name
age
 
time
improv
 
6
13
21
Emily Herr
Hanna Matheson
Annabel Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:11.17Y
1:15.20Y
1:17.38Y
+1.20
+0.84
-0.60
AAA
AA
A
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 50 Breast  # 70
 
place
    name
age
 
time
improv
 
11
20
Thomas DeMaio
James Monahan
10
10
Timed finals
Timed finals
40.72Y
42.49Y
+1.33
+1.47
A
BB
ZQ
JO
 
 
Female 10 & U 100 Breast  # 71
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
Emily Herr
9
Timed finals
1:20.78Y
-0.03
AAA
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Back  # 73
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
Hanna Matheson
10
Timed finals
34.50Y
-0.10
AA
ZQ
 
 
Male 10 & U 200 IM  # 74
 
place
    name
age
 
time
improv
 
8
Thomas DeMaio
10
Timed finals
2:52.23Y
+7.15
BB
SIL
 
 
Female 10 & U 200 Free  # 75
 
place
    name
age
 
time
improv
 
10
12
Hanna Matheson
Annabel Dimaculangan
10
10
Timed finals
Timed finals
2:25.78Y
2:28.56Y
+1.45
+0.15
AA
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 500 Free  # 77
 
place
    name
age
 
time
improv
 
17
Brennyn Veit
12
Timed finals
5:59.72Y
+11.17
A
SIL
 
 
Male 11-12 500 Free  # 78
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
20
Hunter Emerson
Antonio Vavalle
12
12
Timed finals
Timed finals
5:38.50Y
6:07.42Y
+2.07
+17.18
AA
BB
ZQ
SIL
 
 
Female 15-18 200 Back  # 79
 
place
    name
age
 
time
improv
 
 
 
Female 13-14 200 Back  # 83
 
place
    name
age
 
time
improv
 
4
6
Kate Sommerstad
Kate Sommerstad
12
12
Finals
Prelims
2:13.78Y
2:15.82Y
-2.04
-2.00
AAA
AAA
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 100 Back  # 85
 
place
    name
age
 
time
improv
 
20
Olivia Schlegel
11
Prelims
1:08.57Y
+1.53
A
ZQ
 
 
Male 11-12 100 Back  # 86
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
Hunter Emerson
12
Prelims
1:07.13Y
+1.47
A
JO
 
 
Female 13-14 100 Free  # 89
 
place
    name
age
 
time
improv
 
5
6
Sydney Boals
Sydney Boals
13
13
Finals
Prelims
55.50Y
55.66Y
+0.90
+1.06
AAA
AAA
ZQ
ZQ
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 97
 
place
    name
age
 
time
improv
 
8
8
Emma Canudas
Emma Canudas
12
12
Prelims
Finals
1:06.12Y
1:06.49Y
+0.43
+0.80
AA
AA
ZQ
ZQ
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 98
 
place
    name
age
 
time
improv
 
9
Hunter Emerson
12
Prelims
1:06.35Y
+0.86
A
ZQ
 
 
Female 10 & U 100 Back  # 99
 
place
    name
age
 
time
improv
 
12
Hanna Matheson
10
Timed finals
1:14.25Y
+1.04
AA
ZQ
 
 
Male 10 & U 100 Back  # 100
 
place
    name
age
 
time
improv
 
15
16
Colin Veit
Thomas DeMaio
10
10
Timed finals
Timed finals
1:18.20Y
1:18.36Y
+0.31
+0.35
A
A
ZQ
ZQ
 
 
Female 10 & U 50 Free  # 101
 
place
    name
age
 
time
improv
 
19
Annabel Dimaculangan
10
Timed finals
31.05Y
+0.31
A
ZQ
 
 
Male 10 & U 50 Free  # 102
 
place
    name
age
 
time
improv
 
15
18
19
25
Thomas DeMaio
Chase Boals
James Monahan
Colin Veit
10
10
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
Timed finals
30.60Y
30.92Y
30.96Y
32.32Y
-0.10
+0.47
+0.56
+1.45
A
A
A
BB
ZQ
ZQ
ZQ
SIL
 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 103
 
place
    name
age
 
time
improv
 
3
11
14
Emily Herr
Hanna Matheson
Annabel Dimaculangan
9
10
10
Timed finals
Timed finals
Timed finals
1:09.47Y
1:15.46Y
1:17.40Y
+0.50
+2.44
-0.29
AAA
AA
AA
ZQ
ZQ
ZQ
 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 104
 
place
    name
age
 
time
improv
 
16
Colin Veit
10
Timed finals
1:22.05Y
+1.28
A
JO
 
 
    Results by event with splits
 
Male 11-12 200 Back  # 2
 
place
    name
splits
 
5
Hunter Emerson
32.12
1:07.34
(35.22)
1:43.30
(35.96)
2:17.79
(34.49)
Finals
 
8
Hunter Emerson
33.38
1:09.28
(35.90)
1:46.42
(37.14)
2:22.64
(36.22)
Prelims
 
15
Noah Giunta
35.80
1:14.69
(38.89)
1:55.12
(40.43)
2:33.61
(38.49)
Prelims
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 5
 
place
    name
splits
 
6
Hope Farrell
33.74
1:11.75
(38.01)
Prelims
 
5
Hope Farrell
33.94
1:11.82
(37.88)
Finals
 
7
Sydney Boals
34.66
1:12.14
(37.48)
Finals
 
8
Sydney Boals
33.96
1:12.34
(38.38)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 Free  # 11
 
place
    name
splits
 
3
Sydney Boals
28.57
59.04
(30.47)
1:29.31
(30.27)
1:59.45
(30.14)
Finals
 
5
Sydney Boals
28.50
59.57
(31.07)
1:30.76
(31.19)
2:01.79
(31.03)
Prelims
 
 
Female 13-14 400 IM  # 23
 
place
    name
splits
 
4
Sydney Boals
30.32
3:01.70
 
(41.74)
1:06.10
3:44.14
(35.78)
(42.44)
1:43.31
4:18.32
(37.21)
(34.18)
2:19.96
4:51.27
(36.65)
(32.95)
Finals
 
4
Sydney Boals
30.46
3:02.68
 
(42.64)
1:06.35
3:46.31
(35.89)
(43.63)
1:43.55
4:20.72
(37.20)
(34.41)
2:20.04
4:54.37
(36.49)
(33.65)
Prelims
 
 
Male 11-12 200 IM  # 26
 
place
    name
splits
 
3
Hunter Emerson
30.96
1:06.04
(35.08)
1:47.82
(41.78)
2:19.44
(31.62)
Finals
 
3
Hunter Emerson
31.77
1:08.05
(36.28)
1:50.54
(42.49)
2:22.91
(32.37)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 27
 
place
    name
splits
 
13
Hanna Matheson
32.00
1:06.69
(34.69)
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 28
 
place
    name
splits
 
12
Thomas DeMaio
36.77
1:17.76
(40.99)
 
 
Male 10 & U 100 Breast  # 30
 
place
    name
splits
 
13
Thomas DeMaio
42.52
1:29.87
(47.35)
 
 
Female 10 & U 200 IM  # 33
 
place
    name
splits
 
5
Emily Herr
31.75
1:12.67
(40.92)
2:00.61
(47.94)
2:39.05
(38.44)
 
9
Hanna Matheson
35.45
1:16.34
(40.89)
2:05.84
(49.50)
2:43.84
(38.00)
 
12
Annabel Dimaculangan
35.28
1:17.61
(42.33)
2:07.35
(49.74)
2:45.01
(37.66)
 
 
Male 10 & U 200 Free  # 34
 
place
    name
splits
 
8
Ryan Sommerstad
34.89
1:12.74
(37.85)
1:51.78
(39.04)
2:27.95
(36.17)
 
10
Thomas DeMaio
34.14
1:13.18
(39.04)
1:52.67
(39.49)
2:29.80
(37.13)
 
13
Colin Veit
35.47
1:15.10
(39.63)
1:55.63
(40.53)
2:34.03
(38.40)
 
 
Male 11-12 200 Fly  # 38
 
place
    name
splits
 
4
Hunter Emerson
31.24
1:06.88
(35.64)
1:45.09
(38.21)
2:23.23
(38.14)
Finals
 
3
Hunter Emerson
32.04
1:08.57
(36.53)
1:47.54
(38.97)
2:25.97
(38.43)
Prelims
 
 
Female 15-18 200 IM  # 39
 
place
    name
splits
 
7
Kiersten Clancy
29.69
1:05.07
(35.38)
1:47.71
(42.64)
2:20.79
(33.08)
Prelims
 
6
Kiersten Clancy
30.09
1:05.70
(35.61)
1:48.49
(42.79)
2:21.11
(32.62)
Finals
 
 
Female 13-14 200 IM  # 41
 
place
    name
splits
 
2
Sydney Boals
28.97
1:03.67
(34.70)
1:43.69
(40.02)
2:14.62
(30.93)
Finals
 
3
Sydney Boals
29.45
1:05.71
(36.26)
1:45.30
(39.59)
2:17.54
(32.24)
Prelims
 
 
Female 11-12 100 IM  # 43
 
place
    name
splits
 
36
Hannah Lin
33.59
1:11.50
(37.91)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 IM  # 44
 
place
    name
splits
 
12
Hunter Emerson
32.07
1:07.58
(35.51)
Prelims
 
 
Female 13-14 200 Breast  # 51
 
place
    name
splits
 
11
Hope Farrell
35.73
1:16.89
(41.16)
2:00.15
(43.26)
2:42.05
(41.90)
Prelims
 
 
Female 11-12 100 Breast  # 53
 
place
    name
splits
 
18
AvaGrace Monti
37.28
1:17.54
(40.26)
Prelims
 
24
Hannah Lin
37.33
1:20.38
(43.05)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Breast  # 54
 
place
    name
splits
 
9
Hunter Emerson
36.18
1:16.62
(40.44)
Prelims
 
 
Female 15-18 100 Back  # 55
 
place
    name
splits
 
23
Kiersten Clancy
32.27
1:07.41
(35.14)
Prelims
 
 
Female 13-14 100 Back  # 57
 
place
    name
splits
 
11
Kate Sommerstad
31.99
1:04.93
(32.94)
Prelims
 
 
Female 13-14 500 Free  # 63
 
place
    name
splits
 
5
Sydney Boals
29.63
2:41.35
4:54.60
 
(33.66)
(33.52)
1:01.51
3:14.72
5:27.02
(31.88)
(33.37)
(32.42)
1:34.35
3:47.92
(32.84)
(33.20)
2:07.69
4:21.08
(33.34)
(33.16)
Finals
 
6
Sydney Boals
29.80
2:43.37
4:58.23
 
(33.85)
(34.10)
1:02.34
3:16.95
5:31.58
(32.54)
(33.58)
(33.35)
1:35.82
3:50.56
(33.48)
(33.61)
2:09.52
4:24.13
(33.70)
(33.57)
Prelims
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 68
 
place
    name
splits
 
18
Thomas DeMaio
33.34
1:08.81
(35.47)
 
23
James Monahan
32.90
1:10.06
(37.16)
 
26
Colin Veit
34.72
1:10.35
(35.63)
 
27
Chase Boals
33.34
1:10.56
(37.22)
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 69
 
place
    name
splits
 
6
Emily Herr
32.42
1:11.17
(38.75)
 
13
Hanna Matheson
33.99
1:15.20
(41.21)
 
21
Annabel Dimaculangan
35.40
1:17.38
(41.98)
 
 
Female 10 & U 100 Breast  # 71
 
place
    name
splits
 
4
Emily Herr
38.66
1:20.78
(42.12)
 
 
Male 10 & U 200 IM  # 74
 
place
    name
splits
 
8
Thomas DeMaio
39.19
1:23.35
(44.16)
2:15.20
(51.85)
2:52.23
(37.03)
 
 
Female 10 & U 200 Free  # 75
 
place
    name
splits
 
10
Hanna Matheson
33.67
1:11.87
(38.20)
1:49.35
(37.48)
2:25.78
(36.43)
 
12
Annabel Dimaculangan
33.41
1:11.57
(38.16)
1:50.81
(39.24)
2:28.56
(37.75)
 
 
Female 11-12 500 Free  # 77
 
place
    name
splits
 
17
Brennyn Veit
32.01
2:55.51
5:23.34
 
(36.62)
(36.53)
1:06.47
3:32.57
5:59.72
(34.46)
(37.06)
(36.38)
1:42.51
4:09.84
(36.04)
(37.27)
2:18.89
4:46.81
(36.38)
(36.97)
 
 
Male 11-12 500 Free  # 78
 
place
    name
splits
 
4
Hunter Emerson
29.78
2:47.27
5:05.91
 
(35.04)
(34.27)
1:03.00
3:22.19
5:38.50
(33.22)
(34.92)
(32.59)
1:37.53
3:57.01
(34.53)
(34.82)
2:12.23
4:31.64
(34.70)
(34.63)
 
20
Antonio Vavalle
 
3:00.33
5:31.79
 
(37.62)
(37.65)
1:08.99
3:38.27
6:07.42
 
(37.94)
(35.63)
1:45.32
4:16.20
(36.33)
(37.93)
2:22.71
4:54.14
 
(37.94)
 
 
Female 13-14 200 Back  # 83
 
place
    name
splits
 
4
Kate Sommerstad
32.42
1:06.32
(33.90)
1:40.51
(34.19)
2:13.78
(33.27)
Finals
 
6
Kate Sommerstad
32.93
1:06.99
(34.06)
1:42.00
(35.01)
2:15.82
(33.82)
Prelims
 
 
Male 11-12 100 Back  # 86
 
place
    name
splits
 
12
Hunter Emerson
32.76
1:07.13
(34.37)
Prelims
 
 
Female 13-14 100 Free  # 89
 
place
    name
splits
 
5
Sydney Boals
27.13
55.50
(28.37)
Finals
 
6
Sydney Boals
26.53
55.66
(29.13)
Prelims
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 97
 
place
    name
splits
 
8
Emma Canudas
31.37
1:06.12
(34.75)
Prelims
 
8
Emma Canudas
31.17
1:06.49
(35.32)
Finals
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 98
 
place
    name
splits
 
9
Hunter Emerson
30.97
1:06.35
(35.38)
Prelims
 
 
Female 10 & U 100 Back  # 99
 
place
    name
splits
 
12
Hanna Matheson
36.12
1:14.25
(38.13)
 
 
Male 10 & U 100 Back  # 100
 
place
    name
splits
 
15
Colin Veit
38.48
1:18.20
(39.72)
 
16
Thomas DeMaio
 
1:18.36
 
 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 103
 
place
    name
splits
 
3
Emily Herr
31.81
1:09.47
(37.66)
 
11
Hanna Matheson
35.48
1:15.46
(39.98)
 
14
Annabel Dimaculangan
36.50
1:17.40
(40.90)
 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 104
 
place
    name
splits
 
16
Colin Veit
38.69
1:22.05
(43.36)
 
    Entries first posted: 1/23/2017 - entries close: 1/31/2017 - entries updated: 1/31/2017
 
Sydney Boals (14)
 
# 5
# 11
# 23
# 41
# 47
# 63
# 89
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 400 IM
Female 13-14 200 IM
Female 13-14 50 Free
Female 13-14 500 Free
Female 13-14 100 Free
1:12.04Y
1:58.61Y
4:46.99Y
2:13.29Y
25.37Y
5:20.33Y
54.60Y






 
 
Hannah Brockman (12)
 
# 77
Female 11-12 500 Free
5:53.85Y
 
 
Emma Canudas (12)
 
# 19
# 59
# 97
Female 11-12 50 Fly
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 100 Fly
29.78Y
31.53Y
1:05.69Y


 
 
Jessica Chen (12)
 
# 1
# 13
# 19
# 37
# 59
# 65
# 85
# 91
# 97
Female 11-12 200 Back
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 50 Fly
Female 11-12 200 Fly
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 50 Free
Female 11-12 100 Fly
2:25.76Y
59.40Y
28.28Y
2:29.05Y
31.31Y
2:08.97Y
1:05.97Y
27.60Y
1:03.23Y








 
 
Kiersten Clancy (15)
 
# 15
# 39
# 45
# 55
# 79
# 87
Female 15-18 100 Fly
Female 15-18 200 IM
Female 15-18 50 Free
Female 15-18 100 Back
Female 15-18 200 Back
Female 15-18 100 Free
1:03.39Y
2:18.36Y
26.29Y
1:04.47Y
2:20.04Y
56.02Y





 
 
Marissa DeMarco (10)
 
# 29
Female 10 & Under 50 Breast
41.32Y
 
 
Annabel Dimaculangan (10)
 
# 29
# 31
# 33
# 69
# 75
# 101
# 103
Female 10 & Under 50 Breast
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 200 Free
Female 10 & Under 50 Free
Female 10 & Under 100 Fly
41.37Y
34.29Y
2:45.42Y
1:17.98Y
2:28.41Y
30.74Y
1:17.69Y






 
 
Kaitlyn Ehlers (14)
 
# 47
Female 13-14 50 Free
26.11Y
 
 
Hope Farrell (13)
 
# 5
# 51
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 200 Breast
1:11.94Y
2:37.83Y

 
 
Emily Herr (9)
 
# 29
# 31
# 33
# 69
# 71
# 103
Female 10 & Under 50 Breast
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 100 Breast
Female 10 & Under 100 Fly
37.88Y
30.68Y
2:35.37Y
1:09.97Y
1:20.81Y
1:08.97Y





 
 
Hannah Lin (11)
 
# 43
# 53
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 100 Breast
1:09.97Y
1:17.37Y

 
 
Hanna Matheson (10)
 
# 27
# 31
# 33
# 69
# 73
# 75
# 99
# 103
Female 10 & Under 100 Free
Female 10 & Under 50 Fly
Female 10 & Under 200 IM
Female 10 & Under 100 IM
Female 10 & Under 50 Back
Female 10 & Under 200 Free
Female 10 & Under 100 Back
Female 10 & Under 100 Fly
1:06.72Y
33.56Y
2:42.48Y
1:14.36Y
34.60Y
2:24.33Y
1:13.21Y
1:13.02Y







 
 
AvaGrace Monti (11)
 
# 7
# 53
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Breast
36.51Y
1:17.85Y

 
 
Francesca Pellegrino (14)
 
# 47
Female 13-14 50 Free
26.37Y
 
 
Olivia Schlegel (11)
 
# 1
# 13
# 85
Female 11-12 200 Back
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 100 Back
2:27.88Y
59.73Y
1:07.04Y


 
 
Kate Sommerstad (13)
 
# 57
# 83
Female 13-14 100 Back
Female 13-14 200 Back
1:04.17Y
2:17.82Y

 
 
Brennyn Veit (12)
 
# 77
Female 11-12 500 Free
5:48.55Y
 
 
Isabel Xu (11)
 
# 85
Female 11-12 100 Back
1:08.48Y
 
 
Chase Boals (10)
 
# 68
# 102
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 50 Free
1:07.74Y
30.45Y

 
 
Thomas Demaio (10)
 
# 28
# 30
# 34
# 68
# 70
# 74
# 100
# 102
Male 10 & Under 100 IM
Male 10 & Under 100 Breast
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 50 Breast
Male 10 & Under 200 IM
Male 10 & Under 100 Back
Male 10 & Under 50 Free
1:16.07Y
1:27.63Y
2:26.52Y
1:06.84Y
39.39Y
2:45.08Y
1:18.01Y
30.70Y







 
 
John Dillon (15)
 
# 22
# 62
# 94
Male 15-18 400 IM
Male 15-18 500 Free
Male 15-18 200 Fly
4:37.29Y
5:04.06Y
2:11.79Y


 
 
Hunter Emerson (12)
 
# 2
# 20
# 26
# 38
# 44
# 54
# 78
# 86
# 98
Male 11-12 200 Back
Male 11-12 50 Fly
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 200 Fly
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 500 Free
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Fly
2:26.96Y
30.47Y
2:21.82Y
2:30.56Y
1:06.78Y
1:15.78Y
5:36.43Y
1:05.66Y
1:05.49Y








 
 
Noah Giunta (11)
 
# 2
Male 11-12 200 Back
2:27.93Y
 
 
James Monahan (10)
 
# 68
# 70
# 102
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 50 Breast
Male 10 & Under 50 Free
1:07.69Y
41.02Y
30.40Y


 
 
Ryan Sommerstad (9)
 
# 34
Male 10 & Under 200 Free
2:27.67Y
 
 
Antonio Vavalle (12)
 
# 78
Male 11-12 500 Free
5:50.24Y
 
 
Colin Veit (10)
 
# 32
# 34
# 68
# 100
# 102
# 104
Male 10 & Under 50 Back
Male 10 & Under 200 Free
Male 10 & Under 100 Free
Male 10 & Under 100 Back
Male 10 & Under 50 Free
Male 10 & Under 100 Fly
34.57Y
2:27.71Y
1:08.82Y
1:17.89Y
30.87Y
1:20.77Y
 
 
Number of athletes: 27