MR SSC February Freeze - Sachem HS East & North - 2/2-3/2018
  HomeLast update:  03-04-2018
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
HC
SIL
JO
EZ
SM
SECT
NSCA

***
*
LAC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Eastern Zone Age Group Champs qualification time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Adam Albert (13)   M
Event
Place
Improv
 
2:16.71Y
1:02.97Y
B
B


# 46
# 58
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 100 Free
20
23
-1.64
+0.26
 
 
Anna Albert (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:23.68Y
42.47Y
1:09.58Y
B
B
B



# 21
# 25
# 29
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Free
36
31
21
+0.38
+0.51
+0.88
 
 
Stephanie Alvarez (17)   F
Event
Place
Improv
 
1:07.28Y
1:19.63Y
5:17.24Y
BB
BB*
BB
SIL
SIL
SIL
# 13
# 27
# 42
Female 13 & O 100 Back
Female Open 100 Breast
Female Open 400 IM
10
5
7
-0.78
-0.75
+6.80
 
 
Sergei Boudreau (10)   M
Event
Place
Improv
 
38.55Y
1:31.88Y
34.24Y
1:21.73Y
1:11.60Y
39.58Y
1:25.81Y
BB
BB
BB
BB
BB
BB*
BB
SIL
JO
SIL
SIL
SIL
SIL
SIL
# 6
# 8
# 10
# 44
# 52
# 56
# 60
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 100 Fly
23
10
24
3
5
3
2
-0.57
+1.37
+1.28
-1.60
-1.12
-2.95
-0.10
 
 
Alyssa Casalinuovo (10)   F
Event
Place
Improv
 
3:05.79Y
42.07Y
48.80Y
BB*
B
B
SIL*
SIL*

# 1
# 5
# 47
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Breast
29
62
9
***  
-0.70
-0.45
 
 
Johnny Casalinuovo (10)   M
Event
Place
Improv
 
DQ    
35.34Y
49.78Y
 
B
B
 


# 2
# 10
# 48
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 50 Free
Male 10 & U 50 Breast
---
31
11
---  
-0.35
-1.12
 
 
Amy Chen (11)   F
Event
Place
Improv
 
35.05Y
30.71Y
B
BB*

SIL*
# 5
# 9
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
20
12
+0.04
-1.25
 
 
Marissa DeMarco (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:47.26Y
38.19Y
1:24.18Y
1:18.87Y
38.77Y
BB
 
BB
B
BB
SIL

SIL

SIL
# 1
# 5
# 7
# 21
# 25
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
11
41
5
22
9
+1.71
+1.86
+2.81
-0.64
+0.92
 
 
Meghan Donnelly (10)   F
Event
Place
Improv
 
37.78Y
B

# 9
Female 12 & U 50 Free
67
+0.09
 
 
Ava Emmerich (10)   F
Event
Place
Improv
 
41.36Y
1:36.97Y
1:24.60Y
44.22Y
BB*
BB
BB
BB
SIL*
SIL
SIL*
SIL
# 5
# 7
# 43
# 47
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Breast
58
32
6
3
-1.17
-3.36
-5.07
+0.26
 
 
Deaglan Farrell (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:24.53Y
1:20.17Y
40.24Y
BB
B
BB*
SIL*

SIL*
# 44
# 52
# 56
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Back
4
14
7
-4.20
-1.57
-2.67
 
 
Hope Farrell (14)   F
Event
Place
Improv
 
1:08.03Y
56.44Y
AAA
AA
SECT*
JO*
# 49
# 57
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Free
1
1
-1.38
-0.82
 
 
Jacob Field (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:47.79Y
1:31.32Y
1:20.57Y
B
B
B
SIL*


# 8
# 44
# 52
Male 12 & U 100 Breast
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 100 Free
30
13
15
-4.48
+2.69
+0.99
 
 
Ryan Kittilsen (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:19.58Y
B

# 52
Male 10 & U 100 Free
13
-1.61
 
 
Zander Klaric (12)   M
Event
Place
Improv
 
31.59Y
1:28.71Y
30.40Y
1:13.64Y
1:05.79Y
1:13.13Y
BB
B
B
BB
BB
BB
SIL

SIL
SIL
SIL
SIL
# 6
# 8
# 10
# 22
# 30
# 38
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 100 Fly
4
7
10
6
8
3
+0.26
+2.68
+1.31
-1.19
+1.80
+1.20
 
 
Amanda Kranich-Schaefer (10)   F
Event
Place
Improv
 
36.08Y
B

# 9
Female 12 & U 50 Free
53
+0.16
 
 
Maxwell LeGrady (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:32.34Y
NS    
DQ    
42.91Y
B
 
 
B
SIL*
 
 

# 4
# 10
# 48
# 56
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 50 Back
37
---
---
14
-6.79
---  
---  
-2.19
 
 
Hannah Lin (12)   F
Event
Place
Improv
 
NS    
NS    
 
 
 
 
# 25
# 33
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 50 Back
---
---
---  
---  
 
 
Sabrina Lisica (10)   F
Event
Place
Improv
 
35.69Y
31.41Y
39.84Y
1:07.68Y
37.68Y
A
BB
AA*
A
BB
JO*
JO*
JO
JO*
SIL
# 5
# 9
# 47
# 51
# 55
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 100 Free
Female 10 & U 50 Back
27
17
1
1
2
-0.33
-0.68
-0.11
-2.41
-0.96
 
 
Hanna Matheson (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:09.82Y
32.32Y
A
BB
SIL
SIL
# 3
# 5
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
7
9
+0.33
+0.98
 
 
Ryan Matheson (14)   M
Event
Place
Improv
 
1:01.19Y
24.73Y
A*
A
SIL
JO*
# 16
# 20
Male 13 & O 100 Fly
Male 13 & O 50 Free
8
11
-1.37
-0.24
 
 
Kallie Micena (9)   F
Event
Place
Improv
 
1:46.27Y
49.03Y
B*
B


# 7
# 47
Female 12 & U 100 Breast
Female 10 & U 50 Breast
50
10
***  
+0.20
 
 
Matthew Miele (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:43.99Y
46.38Y
 
 


# 4
# 6
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
65
41
+4.79
+0.41
 
 
Thomas Miele (12)   M
Event
Place
Improv
 
2:57.07Y
1:22.01Y
38.06Y
1:17.93Y
37.25Y
B
B
 
B
BB




SIL
# 2
# 4
# 6
# 22
# 26
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Breast
15
14
21
15
1
+7.59
+4.28
+1.91
-0.25
-0.51
 
 
Jack Pacifico (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:48.32Y
39.59Y
49.74Y
1:25.15Y
44.22Y
B
 
B*
B
B
SIL*




# 8
# 10
# 48
# 52
# 56
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Back
32
59
10
20
16
-3.62
+1.93
-2.47
-2.21
-0.23
 
 
Fiona Parnell (10)   F
Event
Place
Improv
 
46.24Y
36.78Y
1:32.08Y
51.52Y
1:18.87Y
B
B
B
B
BB*





# 5
# 9
# 43
# 47
# 51
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 100 Free
79
61
13
15
12
+0.60
+0.19
-0.69
+1.18
-4.42
 
 
Ethan Placencia-Nazareno (10)   M
Event
Place
Improv
 
2:59.65Y
37.92Y
1:43.28Y
32.82Y
46.97Y
1:10.47Y
39.28Y
1:38.67Y
BB
BB
B
BB
B
BB
BB
B
SIL
SIL
SIL
SIL
SIL*
SIL
SIL

# 2
# 6
# 8
# 10
# 48
# 52
# 56
# 60
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 100 Free
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 100 Fly
16
20
22
21
7
3
2
5
+4.99
-1.00
+3.46
+1.01
-2.42
-0.74
-0.95
+8.35
 
 
Sofia Primak (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:21.20Y
33.87Y
1:32.28Y
31.62Y
1:19.27Y
44.63Y
1:10.54Y
37.65Y
B
BB
B
B*
B
 
B
B*

SIL






# 3
# 5
# 7
# 9
# 21
# 25
# 29
# 33
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 12 & U 50 Free
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 50 Back
25
14
24
18
28
35
27
22
+0.61
-0.07
+2.93
-2.25
-2.84
-0.87
+1.81
-2.80
 
 
Claudia Retzlaff (9)   F
Event
Place
Improv
 
1:19.22Y
A
JO*
# 43
Female 10 & U 100 IM
1
-1.45
 
 
Nicolette Scarpinato (10)   F
Event
Place
Improv
 
1:32.34Y
48.90Y
36.68Y
52.00Y
42.45Y
B
 
B
B
B
SIL*




# 3
# 5
# 9
# 47
# 55
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 50 Back
57
88
59
16
10
-1.93
+3.57
-0.13
+2.30
-0.55
 
 
Kayla Seale (9)   F
Event
Place
Improv
 
3:36.08Y
51.86Y
NS    
1:37.11Y
54.96Y
45.39Y
1:53.16Y
B*
 
 
B
 
B
B


 




# 1
# 5
# 7
# 43
# 47
# 55
# 59
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 50 Back
Female 10 & U 100 Fly
36
92
---
19
21
17
5
-3.75
+6.58
---  
-0.38
+3.30
+0.94
+3.71
 
 
Sarah Seale (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:45.73Y
36.75Y
NS    
1:19.17Y
40.61Y
36.83Y
NS    
BB*
 
 
B
B
B
 
SIL*

 



 
# 1
# 5
# 7
# 21
# 25
# 33
# 37
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 50 Back
Female 11-12 100 Fly
10
35
---
26
18
16
---
-7.09
-2.44
---  
+1.08
-0.40
-1.36
---  
 
 
Peter Sloniewsky (13)   M
Event
Place
Improv
 
5:44.43Y
2:13.51Y
BB
B
SIL*
SIL*
# 41
# 46
Male Open 500 Free
Male 13-14 200 Free
6
12
-9.18
-3.07
 
 
Antonio Vavalle (13)   M
Event
Place
Improv
 
1:08.01Y
1:07.04Y
26.93Y
B
B
BB
SIL
SIL

# 14
# 16
# 20
Male 13 & O 100 Back
Male 13 & O 100 Fly
Male 13 & O 50 Free
23
23
33
+0.60
+0.08
+0.01
 
 
Michelle Wu (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:20.01Y
33.48Y
1:13.06Y
37.62Y
B
B
B
B*




# 3
# 9
# 29
# 33
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Free
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 50 Back
21
30
35
20
-1.93
+0.13
-0.44
-2.25
 
 
    Results by event
 
Female 12 & U 200 IM  # 1
 
place
    name
age
time
improv
 
10
11
29
36
Sarah Seale
Marissa DeMarco
Alyssa Casalinuovo
Kayla Seale
11
11
10
9
2:45.73Y
2:47.26Y
3:05.79Y
3:36.08Y
-7.09
+1.71
***  
-3.75
BB*
BB
BB*
B*
SIL*
SIL
SIL*

 
 
Male 12 & U 200 IM  # 2
 
place
    name
age
time
improv
 
15
16
Thomas Miele
Ethan Placencia-Nazareno
12
10
2:57.07Y
2:59.65Y
+7.59
+4.99
B
BB

SIL
 
 
Female 12 & U 100 Back  # 3
 
place
    name
age
time
improv
 
7
21
25
57
Hanna Matheson
Michelle Wu
Sofia Primak
Nicolette Scarpinato
11
11
11
10
1:09.82Y
1:20.01Y
1:21.20Y
1:32.34Y
+0.33
-1.93
+0.61
-1.93
A
B
B
B
SIL


SIL*
 
 
Male 12 & U 100 Back  # 4
 
place
    name
age
time
improv
 
14
37
65
Thomas Miele
Maxwell LeGrady
Matthew Miele
12
9
10
1:22.01Y
1:32.34Y
1:43.99Y
+4.28
-6.79
+4.79
B
B
 

SIL*

 
 
Female 12 & U 50 Fly  # 5
 
place
    name
age
time
improv
 
9
14
20
27
35
41
58
62
79
88
92
Hanna Matheson
Sofia Primak
Amy Chen
Sabrina Lisica
Sarah Seale
Marissa DeMarco
Ava Emmerich
Alyssa Casalinuovo
Fiona Parnell
Nicolette Scarpinato
Kayla Seale
11
11
11
10
11
11
10
10
10
10
9
32.32Y
33.87Y
35.05Y
35.69Y
36.75Y
38.19Y
41.36Y
42.07Y
46.24Y
48.90Y
51.86Y
+0.98
-0.07
+0.04
-0.33
-2.44
+1.86
-1.17
-0.70
+0.60
+3.57
+6.58
BB
BB
B
A
 
 
BB*
B
B
 
 
SIL
SIL

JO*


SIL*
SIL*



 
 
Male 12 & U 50 Fly  # 6
 
place
    name
age
time
improv
 
4
20
21
23
41
Zander Klaric
Ethan Placencia-Nazareno
Thomas Miele
Sergei Boudreau
Matthew Miele
12
10
12
10
10
31.59Y
37.92Y
38.06Y
38.55Y
46.38Y
+0.26
-1.00
+1.91
-0.57
+0.41
BB
BB
 
BB
 
SIL
SIL

SIL

 
 
Female 12 & U 100 Breast  # 7
 
place
    name
age
time
improv
 
---
---
5
24
32
50
Kayla Seale
Sarah Seale
Marissa DeMarco
Sofia Primak
Ava Emmerich
Kallie Micena
9
11
11
11
10
9
NS    
NS    
1:24.18Y
1:32.28Y
1:36.97Y
1:46.27Y
---  
---  
+2.81
+2.93
-3.36
***  
 
 
BB
B
BB
B*
 
 
SIL

SIL

 
 
Male 12 & U 100 Breast  # 8
 
place
    name
age
time
improv
 
7
10
22
30
32
Zander Klaric
Sergei Boudreau
Ethan Placencia-Nazareno
Jacob Field
Jack Pacifico
12
10
10
10
9
1:28.71Y
1:31.88Y
1:43.28Y
1:47.79Y
1:48.32Y
+2.68
+1.37
+3.46
-4.48
-3.62
B
BB
B
B
B

JO
SIL
SIL*
SIL*
 
 
Female 12 & U 50 Free  # 9
 
place
    name
age
time
improv
 
12
17
18
30
53
59
61
67
Amy Chen
Sabrina Lisica
Sofia Primak
Michelle Wu
Amanda Kranich-Schaefer
Nicolette Scarpinato
Fiona Parnell
Meghan Donnelly
11
10
11
11
10
10
10
10
30.71Y
31.41Y
31.62Y
33.48Y
36.08Y
36.68Y
36.78Y
37.78Y
-1.25
-0.68
-2.25
+0.13
+0.16
-0.13
+0.19
+0.09
BB*
BB
B*
B
B
B
B
B
SIL*
JO*






 
 
Male 12 & U 50 Free  # 10
 
place
    name
age
time
improv
 
---
10
21
24
31
59
Maxwell LeGrady
Zander Klaric
Ethan Placencia-Nazareno
Sergei Boudreau
Johnny Casalinuovo
Jack Pacifico
9
12
10
10
10
9
NS    
30.40Y
32.82Y
34.24Y
35.34Y
39.59Y
---  
+1.31
+1.01
+1.28
-0.35
+1.93
 
B
BB
BB
B
 
 
SIL
SIL
SIL


 
 
Female 13 & O 100 Back  # 13
 
place
    name
age
time
improv
 
10
Stephanie Alvarez
17
1:07.28Y
-0.78
BB
SIL
 
 
Male 13 & O 100 Back  # 14
 
place
    name
age
time
improv
 
23
Antonio Vavalle
13
1:08.01Y
+0.60
B
SIL
 
 
Male 13 & O 100 Fly  # 16
 
place
    name
age
time
improv
 
8
23
Ryan Matheson
Antonio Vavalle
14
13
1:01.19Y
1:07.04Y
-1.37
+0.08
A*
B
SIL
SIL
 
 
Male 13 & O 50 Free  # 20
 
place
    name
age
time
improv
 
11
33
Ryan Matheson
Antonio Vavalle
14
13
24.73Y
26.93Y
-0.24
+0.01
A
BB
JO*

 
 
Female 11-12 100 IM  # 21
 
place
    name
age
time
improv
 
22
26
28
36
Marissa DeMarco
Sarah Seale
Sofia Primak
Anna Albert
11
11
11
11
1:18.87Y
1:19.17Y
1:19.27Y
1:23.68Y
-0.64
+1.08
-2.84
+0.38
B
B
B
B




 
 
Male 11-12 100 IM  # 22
 
place
    name
age
time
improv
 
6
15
Zander Klaric
Thomas Miele
12
12
1:13.64Y
1:17.93Y
-1.19
-0.25
BB
B
SIL

 
 
Female 11-12 50 Breast  # 25
 
place
    name
age
time
improv
 
---
9
18
31
35
Hannah Lin
Marissa DeMarco
Sarah Seale
Anna Albert
Sofia Primak
12
11
11
11
11
NS    
38.77Y
40.61Y
42.47Y
44.63Y
---  
+0.92
-0.40
+0.51
-0.87
 
BB
B
B
 
 
SIL



 
 
Male 11-12 50 Breast  # 26
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Thomas Miele
12
37.25Y
-0.51
BB
SIL
 
 
Female Open 100 Breast  # 27
 
place
    name
age
time
improv
 
5
Stephanie Alvarez
17
1:19.63Y
-0.75
BB*
SIL
 
 
Female 11-12 100 Free  # 29
 
place
    name
age
time
improv
 
21
27
35
Anna Albert
Sofia Primak
Michelle Wu
11
11
11
1:09.58Y
1:10.54Y
1:13.06Y
+0.88
+1.81
-0.44
B
B
B



 
 
Male 11-12 100 Free  # 30
 
place
    name
age
time
improv
 
8
Zander Klaric
12
1:05.79Y
+1.80
BB
SIL
 
 
Female 11-12 50 Back  # 33
 
place
    name
age
time
improv
 
---
16
20
22
Hannah Lin
Sarah Seale
Michelle Wu
Sofia Primak
12
11
11
11
NS    
36.83Y
37.62Y
37.65Y
---  
-1.36
-2.25
-2.80
 
B
B*
B*
 



 
 
Female 11-12 100 Fly  # 37
 
place
    name
age
time
improv
 
---
Sarah Seale
11
NS    
---  
 
 
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 38
 
place
    name
age
time
improv
 
3
Zander Klaric
12
1:13.13Y
+1.20
BB
SIL
 
 
Male Open 500 Free  # 41
 
place
    name
age
time
improv
 
6
Peter Sloniewsky
13
5:44.43Y
-9.18
BB
SIL*
 
 
Female Open 400 IM  # 42
 
place
    name
age
time
improv
 
7
Stephanie Alvarez
17
5:17.24Y
+6.80
BB
SIL
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 43
 
place
    name
age
time
improv
 
1
6
13
19
Claudia Retzlaff
Ava Emmerich
Fiona Parnell
Kayla Seale
9
10
10
9
1:19.22Y
1:24.60Y
1:32.08Y
1:37.11Y
-1.45
-5.07
-0.69
-0.38
A
BB
B
B
JO*
SIL*


 
 
Male 10 & U 100 IM  # 44
 
place
    name
age
time
improv
 
3
4
13
Sergei Boudreau
Deaglan Farrell
Jacob Field
10
9
10
1:21.73Y
1:24.53Y
1:31.32Y
-1.60
-4.20
+2.69
BB
BB
B
SIL
SIL*

 
 
Male 13-14 200 Free  # 46
 
place
    name
age
time
improv
 
12
20
Peter Sloniewsky
Adam Albert
13
13
2:13.51Y
2:16.71Y
-3.07
-1.64
B
B
SIL*

 
 
Female 10 & U 50 Breast  # 47
 
place
    name
age
time
improv
 
1
3
9
10
15
16
21
Sabrina Lisica
Ava Emmerich
Alyssa Casalinuovo
Kallie Micena
Fiona Parnell
Nicolette Scarpinato
Kayla Seale
10
10
10
9
10
10
9
39.84Y
44.22Y
48.80Y
49.03Y
51.52Y
52.00Y
54.96Y
-0.11
+0.26
-0.45
+0.20
+1.18
+2.30
+3.30
AA*
BB
B
B
B
B
 
JO
SIL





 
 
Male 10 & U 50 Breast  # 48
 
place
    name
age
time
improv
 
7
10
11
Ethan Placencia-Nazareno
Jack Pacifico
Johnny Casalinuovo
10
9
10
46.97Y
49.74Y
49.78Y
-2.42
-2.47
-1.12
B
B*
B
SIL*


 
 
Female 13-14 100 Breast  # 49
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Hope Farrell
14
1:08.03Y
-1.38
AAA
SECT*
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 51
 
place
    name
age
time
improv
 
1
12
Sabrina Lisica
Fiona Parnell
10
10
1:07.68Y
1:18.87Y
-2.41
-4.42
A
BB*
JO*

 
 
Male 10 & U 100 Free  # 52
 
place
    name
age
time
improv
 
3
5
13
14
15
20
Ethan Placencia-Nazareno
Sergei Boudreau
Ryan Kittilsen
Deaglan Farrell
Jacob Field
Jack Pacifico
10
10
9
9
10
9
1:10.47Y
1:11.60Y
1:19.58Y
1:20.17Y
1:20.57Y
1:25.15Y
-0.74
-1.12
-1.61
-1.57
+0.99
-2.21
BB
BB
B
B
B
B
SIL
SIL




 
 
Female 10 & U 50 Back  # 55
 
place
    name
age
time
improv
 
2
10
17
Sabrina Lisica
Nicolette Scarpinato
Kayla Seale
10
10
9
37.68Y
42.45Y
45.39Y
-0.96
-0.55
+0.94
BB
B
B
SIL


 
 
Male 10 & U 50 Back  # 56
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
7
14
16
Ethan Placencia-Nazareno
Sergei Boudreau
Deaglan Farrell
Maxwell LeGrady
Jack Pacifico
10
10
9
9
9
39.28Y
39.58Y
40.24Y
42.91Y
44.22Y
-0.95
-2.95
-2.67
-2.19
-0.23
BB
BB*
BB*
B
B
SIL
SIL
SIL*


 
 
Female 13-14 100 Free  # 57
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Hope Farrell
14
56.44Y
-0.82
AA
JO*
 
 
Male 13-14 100 Free  # 58
 
place
    name
age
time
improv
 
23
Adam Albert
13
1:02.97Y
+0.26
B

 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 59
 
place
    name
age
time
improv
 
5
Kayla Seale
9
1:53.16Y
+3.71
B

 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 60
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
Sergei Boudreau
Ethan Placencia-Nazareno
10
10
1:25.81Y
1:38.67Y
-0.10
+8.35
BB
B
SIL

 
 
    Results by event with splits
 
Female 12 & U 200 IM  # 1
 
place
    name
splits
 
10
Sarah Seale
37.99
1:20.20
(42.21)
2:07.80
(47.60)
2:45.73
(37.93)
 
11
Marissa DeMarco
39.94
1:21.49
(41.55)
2:10.42
(48.93)
2:47.26
(36.84)
 
29
Alyssa Casalinuovo
 
 
 
 
 
 
 
 
36
Kayla Seale
53.03
1:45.35
(52.32)
2:51.16
(1:05.81)
3:36.08
(44.92)
 
 
Female 12 & U 100 Back  # 3
 
place
    name
splits
 
7
Hanna Matheson
34.20
1:09.82
(35.62)
 
21
Michelle Wu
37.83
1:20.01
(42.18)
 
25
Sofia Primak
38.28
1:21.20
(42.92)
 
57
Nicolette Scarpinato
44.71
1:32.34
(47.63)
 
 
Male 12 & U 100 Back  # 4
 
place
    name
splits
 
14
Thomas Miele
 
1:22.01
 
 
37
Maxwell LeGrady
42.66
1:32.34
(49.68)
 
65
Matthew Miele
 
1:43.99
 
 
 
Male 12 & U 100 Breast  # 8
 
place
    name
splits
 
7
Zander Klaric
41.42
1:28.71
(47.29)
 
10
Sergei Boudreau
45.11
1:31.88
(46.77)
 
22
Ethan Placencia-Nazareno
49.67
1:43.28
(53.61)
 
30
Jacob Field
49.50
1:47.79
(58.29)
 
32
Jack Pacifico
51.90
1:48.32
(56.42)
 
 
Female 13 & O 100 Back  # 13
 
place
    name
splits
 
10
Stephanie Alvarez
32.49
1:07.28
(34.79)
 
 
Male 13 & O 100 Back  # 14
 
place
    name
splits
 
23
Antonio Vavalle
33.22
1:08.01
(34.79)
 
 
Male 13 & O 100 Fly  # 16
 
place
    name
splits
 
8
Ryan Matheson
28.37
1:01.19
(32.82)
 
23
Antonio Vavalle
31.49
1:07.04
(35.55)
 
 
Female 11-12 100 IM  # 21
 
place
    name
splits
 
22
Marissa DeMarco
37.38
1:18.87
(41.49)
 
26
Sarah Seale
37.78
1:19.17
(41.39)
 
28
Sofia Primak
36.05
1:19.27
(43.22)
 
36
Anna Albert
42.51
1:23.68
(41.17)
 
 
Male 11-12 100 IM  # 22
 
place
    name
splits
 
6
Zander Klaric
33.70
1:13.64
(39.94)
 
15
Thomas Miele
36.93
1:17.93
(41.00)
 
 
Female Open 100 Breast  # 27
 
place
    name
splits
 
5
Stephanie Alvarez
37.56
1:19.63
(42.07)
 
 
Female 11-12 100 Free  # 29
 
place
    name
splits
 
21
Anna Albert
33.13
1:09.58
(36.45)
 
27
Sofia Primak
33.95
1:10.54
(36.59)
 
35
Michelle Wu
34.78
1:13.06
(38.28)
 
 
Male 11-12 100 Free  # 30
 
place
    name
splits
 
8
Zander Klaric
31.18
1:05.79
(34.61)
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 38
 
place
    name
splits
 
3
Zander Klaric
33.42
1:13.13
(39.71)
 
 
Male Open 500 Free  # 41
 
place
    name
splits
 
6
Peter Sloniewsky
30.95
2:51.39
5:11.31
 
(35.78)
(34.74)
1:05.38
3:26.54
5:44.43
(34.43)
(35.15)
(33.12)
1:40.28
4:01.85
(34.90)
(35.31)
2:15.61
4:36.57
(35.33)
(34.72)
 
 
Female Open 400 IM  # 42
 
place
    name
splits
 
7
Stephanie Alvarez
31.00
3:19.67
 
(45.53)
1:09.32
4:05.88
(38.32)
(46.21)
1:51.96
4:41.46
(42.64)
(35.58)
2:34.14
5:17.24
(42.18)
(35.78)
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 43
 
place
    name
splits
 
1
Claudia Retzlaff
35.43
1:19.22
(43.79)
 
6
Ava Emmerich
40.11
1:24.60
(44.49)
 
13
Fiona Parnell
42.77
1:32.08
(49.31)
 
19
Kayla Seale
45.85
1:37.11
(51.26)
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 44
 
place
    name
splits
 
3
Sergei Boudreau
39.60
1:21.73
(42.13)
 
4
Deaglan Farrell
39.65
1:24.53
(44.88)
 
13
Jacob Field
39.08
1:31.32
(52.24)
 
 
Male 13-14 200 Free  # 46
 
place
    name
splits
 
12
Peter Sloniewsky
30.78
1:04.98
(34.20)
1:39.88
(34.90)
2:13.51
(33.63)
 
20
Adam Albert
30.22
1:05.18
(34.96)
1:42.65
(37.47)
2:16.71
(34.06)
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 49
 
place
    name
splits
 
1
Hope Farrell
32.27
1:08.03
(35.76)
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 51
 
place
    name
splits
 
1
Sabrina Lisica
32.17
1:07.68
(35.51)
 
12
Fiona Parnell
38.91
1:18.87
(39.96)
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 52
 
place
    name
splits
 
3
Ethan Placencia-Nazareno
33.63
1:10.47
(36.84)
 
5
Sergei Boudreau
34.48
1:11.60
(37.12)
 
13
Ryan Kittilsen
37.29
1:19.58
(42.29)
 
14
Deaglan Farrell
37.58
1:20.17
(42.59)
 
15
Jacob Field
34.73
1:20.57
(45.84)
 
20
Jack Pacifico
39.84
1:25.15
(45.31)
 
 
Female 13-14 100 Free  # 57
 
place
    name
splits
 
1
Hope Farrell
26.51
56.44
(29.93)
 
 
Male 13-14 100 Free  # 58
 
place
    name
splits
 
23
Adam Albert
29.64
1:02.97
(33.33)
 
 
Female 10 & U 100 Fly  # 59
 
place
    name
splits
 
5
Kayla Seale
51.78
1:53.16
(1:01.38)
 
 
Male 10 & U 100 Fly  # 60
 
place
    name
splits
 
2
Sergei Boudreau
40.38
1:25.81
(45.43)
 
5
Ethan Placencia-Nazareno
43.39
1:38.67
(55.28)