MR SSC February Freeze - Sachem HS East & North - 1/31-2/1/2020
  HomeLast update:  02-03-2020
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
HC
SIL
JO
EZ
SM
SECT
NSCA

***
*
LAC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Eastern Zone Age Group Champs qualification time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Anna Albert (13)   F
Event
Place
Improv
 
2:41.10Y
1:15.72Y
30.25Y
B
B
BB
SIL


# 11
# 15
# 19
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 50 Free
38
32
64
+6.55
-0.74
+0.96
 
 
Kathryn Brady (16)   F
Event
Place
Improv
 
2:15.85Y
1:03.58Y
1:05.35Y
2:29.47Y
AA
A
BB
AA
JO
JO
SIL
SM
# 11
# 13
# 15
# 17
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 100 Back
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 200 Breast
1
2
6
1
+5.52
+2.15
-1.15
+5.33
 
 
Rebecca Casadi-Berwind (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:49.34Y
1:19.81Y
1:30.75Y
1:08.08Y
1:20.91Y
B*
B
B
BB*
B*



SIL*

# 1
# 3
# 7
# 29
# 37
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 100 Breast
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 100 Fly
7
16
16
8
5
***  
-1.49
-0.91
-2.35
-5.12
 
 
Amy Chen (13)   F
Event
Place
Improv
 
2:41.77Y
1:17.36Y
28.83Y
B
 
BB



# 11
# 15
# 19
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 50 Free
40
35
35
+4.88
+3.63
-0.20
 
 
Mikael Choi (12)   M
Event
Place
Improv
 
3:33.33Y
 

# 2
Male 12 & U 200 IM
26
***  
 
 
Alex Cole (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:12.28Y
1:24.33Y
29.81Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 3
# 7
# 9
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 100 Breast
Female 12 & U 50 Free
4
6
6
+0.75
-0.67
+0.20
 
 
Ava Emmerich (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:13.49Y
37.04Y
1:02.13Y
BB
BB
A
SIL
SIL
SIL
# 21
# 25
# 29
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Free
5
3
1
-0.03
+0.15
+1.17
 
 
Maja Fischbach (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:20.26Y
41.64Y
1:44.98Y
32.87Y
1:24.32Y
48.92Y
1:14.06Y
NS    
B
 
 
B
B*
 
 
 







 
# 3
# 5
# 7
# 9
# 21
# 25
# 29
# 33
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female 12 & U 50 Free
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 50 Back
18
40
45
25
24
38
19
---
-2.82
+0.65
+1.56
+0.99
-1.50
+1.64
+2.61
---  
 
 
Eddie Freudenberg (15)   M
Event
Place
Improv
 
2:08.55Y
DQ    
58.16Y
B
 
BB

 

# 24
# 28
# 36
Male Open 200 Free
Male Open 100 Breast
Male Open 100 Free
10
---
12
-0.74
---  
+0.61
 
 
Bryce Gergely (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:21.42Y
1:34.68Y
31.24Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 4
# 8
# 10
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
14
8
14
+2.96
-0.45
+0.20
 
 
Kate Gironda (11)   F
Event
Place
Improv
 
40.26Y
31.65Y
 
B


# 5
# 9
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
33
16
-3.97
-0.93
 
 
Emily Herr (12)   F
Event
Place
Improv
 
4:47.02Y
AAAA
JO
# 42
Female Open 400 IM
2
-0.51
 
 
Quin Honan (15)   M
Event
Place
Improv
 
2:08.97Y
1:55.17Y
A
A
SIL
SIL
# 12
# 24
Male 13 & O 200 IM
Male Open 200 Free
2
2
-1.34
+0.89
 
 
Bora Karaosmanoglu (11)   M
Event
Place
Improv
 
2:47.25Y
1:16.31Y
35.02Y
1:37.04Y
DQ    
1:06.53Y
1:23.51Y
6:18.92Y
B
B
B
 
 
B
 
BB
SIL*
SIL


 
SIL*

SIL
# 2
# 4
# 6
# 8
# 22
# 30
# 38
# 41
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 100 Breast
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 100 Fly
Male Open 500 Free
7
7
11
14
---
7
4
28
-6.67
+0.42
-0.46
+2.43
---  
-0.55
-1.43
+2.04
 
 
Cole Kazlauskas (11)   M
Event
Place
Improv
 
1:27.37Y
45.89Y
1:12.52Y
 
 
 



# 22
# 26
# 30
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Free
16
13
17
-2.05
+0.00
+1.02
 
 
Saige Kazlauskas (16)   F
Event
Place
Improv
 
2:16.58Y
AA
JO
# 11
Female 13 & O 200 IM
2
+4.43
 
 
Ryan Kittilsen (11)   M
Event
Place
Improv
 
1:13.16Y
32.54Y
29.58Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 4
# 6
# 10
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 50 Free
3
5
6
+1.64
-0.35
+0.50
 
 
Maksim Klaric (11)   M
Event
Place
Improv
 
1:16.19Y
37.55Y
32.80Y
B
 
 
SIL*


# 4
# 6
# 10
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 50 Free
6
16
23
-2.21
+1.53
+0.06
 
 
Zander Klaric (14)   M
Event
Place
Improv
 
2:25.17Y
1:03.32Y
26.63Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 12
# 16
# 20
Male 13 & O 200 IM
Male 13 & O 100 Fly
Male 13 & O 50 Free
14
13
18
-0.20
+2.11
+0.38
 
 
Hannah Lin (14)   F
Event
Place
Improv
 
1:09.89Y
1:07.51Y
27.46Y
BB
BB
A
SIL
SIL
SIL
# 13
# 15
# 19
Female 13 & O 100 Back
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 50 Free
26
10
9
+1.01
+4.64
+0.96
 
 
Hanna Matheson (13)   F
Event
Place
Improv
 
1:07.21Y
1:05.20Y
28.85Y
BB
A
BB
SIL
SIL

# 13
# 15
# 19
Female 13 & O 100 Back
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 50 Free
10
5
36
+3.59
+1.28
+0.91
 
 
Tess Micena (10)   F
Event
Place
Improv
 
3:23.17Y
1:38.67Y
46.23Y
1:59.51Y
B
B
B
 




# 1
# 3
# 5
# 7
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
34
59
52
64
+8.21
+3.23
+1.29
+4.15
 
 
Matthew Miele (12)   M
Event
Place
Improv
 
1:09.63Y
38.35Y
1:01.96Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 22
# 26
# 30
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Free
3
6
2
+0.47
-1.09
+1.68
 
 
Brendan Miller (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:30.14Y
38.18Y
33.81Y
B
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 4
# 6
# 10
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 50 Free
31
17
28
+7.87
+0.85
+0.64
 
 
Ayush Mojumdar (11)   M
Event
Place
Improv
 
3:15.14Y
43.43Y
1:43.62Y
34.56Y
 
 
 
 




# 2
# 6
# 8
# 10
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
21
29
20
34
***  
-4.49
-1.26
-0.90
 
 
Pranav Mukhi (9)   M
Event
Place
Improv
 
49.69Y
40.96Y
 
 


# 6
# 10
Male 12 & U 50 Fly
Male 12 & U 50 Free
40
57
***  
+2.30
 
 
Liam O'Sullivan-Ulrich (11)   M
Event
Place
Improv
 
1:27.05Y
30.77Y
47.22Y
1:07.74Y
37.22Y
 
B
 
B
B





# 4
# 10
# 26
# 30
# 34
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Free
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 50 Back
27
12
16
10
12
+2.14
+0.56
+2.34
-0.87
+0.57
 
 
Ethan Placencia-Nazareno (12)   M
Event
Place
Improv
 
1:09.58Y
32.42Y
BB
BB
SIL
SIL
# 22
# 34
Male 11-12 100 IM
Male 11-12 50 Back
2
3
+0.95
-0.62
 
 
Claudia Retzlaff (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:11.12Y
A
JO*
# 21
Female 11-12 100 IM
2
-1.04
 
 
Genevieve Rochlin (10)   F
Event
Place
Improv
 
1:18.64Y
37.28Y
32.73Y
A
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 3
# 5
# 9
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
15
19
23
+0.77
-0.97
+0.56
 
 
Nicolette Scarpinato (12)   F
Event
Place
Improv
 
36.49Y
31.62Y
1:19.14Y
42.36Y
36.51Y
B*
B
B*
B
B





# 5
# 9
# 21
# 25
# 33
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 50 Back
15
15
12
16
6
-0.40
+0.56
-5.78
-0.45
+0.07
 
 
Kayla Seale (11)   F
Event
Place
Improv
 
3:16.96Y
1:31.97Y
1:43.14Y
1:34.01Y
1:14.21Y
1:43.67Y
 
 
 
 
 
 






# 1
# 3
# 7
# 21
# 29
# 37
Female 12 & U 200 IM
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 100 Breast
Female 11-12 100 IM
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 100 Fly
33
48
40
37
20
15
+6.34
+2.35
-0.42
+3.89
-2.59
+5.67
 
 
Sarah Seale (13)   F
Event
Place
Improv
 
2:39.07Y
1:18.77Y
28.50Y
BB
 
BB
SIL

SIL
# 11
# 15
# 19
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 100 Fly
Female 13 & O 50 Free
33
37
31
+6.44
+2.98
+1.22
 
 
Ryan Sommerstad (12)   M
Event
Place
Improv
 
5:16.45Y
A*
JO*
# 42
Male Open 400 IM
10
-9.99
 
 
Marc Staiano (14)   M
Event
Place
Improv
 
2:36.38Y
1:12.63Y
2:55.41Y
B
 
B



# 12
# 16
# 18
Male 13 & O 200 IM
Male 13 & O 100 Fly
Male 13 & O 200 Breast
24
28
17
+1.51
-2.50
+1.16
 
 
Oliver Stocki (13)   M
Event
Place
Improv
 
1:09.89Y
1:07.54Y
27.82Y
B
B
BB



# 14
# 16
# 20
Male 13 & O 100 Back
Male 13 & O 100 Fly
Male 13 & O 50 Free
19
21
33
-0.12
-0.28
+0.16
 
 
Oscar Stocki (11)   M
Event
Place
Improv
 
1:27.38Y
1:43.04Y
37.24Y
49.60Y
1:21.75Y
44.15Y
 
 
 
 
 
 






# 4
# 8
# 10
# 26
# 30
# 34
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 100 Breast
Male 12 & U 50 Free
Male 11-12 50 Breast
Male 11-12 100 Free
Male 11-12 50 Back
28
18
44
23
29
25
-5.58
-1.84
+0.93
+0.23
+2.20
-0.47
 
 
Jacob Tanner (15)   M
Event
Place
Improv
 
1:03.75Y
24.63Y
NS    
2:25.57Y
B
A
 
B
SIL
SIL
 

# 14
# 20
# 24
# 32
Male 13 & O 100 Back
Male 13 & O 50 Free
Male Open 200 Free
Male Open 200 Back
5
7
---
13
+2.14
+0.44
---  
+8.00
 
 
Paulina Tsybysheva (10)   F
Event
Place
Improv
 
1:40.45Y
49.81Y
39.09Y
B
 
 



# 3
# 5
# 9
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 50 Free
64
64
62
+4.17
+5.20
+1.80
 
 
Antonio Vavalle (15)   M
Event
Place
Improv
 
2:16.64Y
1:07.27Y
1:57.93Y
1:16.28Y
BB
B
BB
B
SIL

SIL

# 12
# 14
# 24
# 28
Male 13 & O 200 IM
Male 13 & O 100 Back
Male Open 200 Free
Male Open 100 Breast
5
13
5
9
+3.41
+4.20
+2.72
+7.78
 
 
Jackie Vinciguerra (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:07.66Y
30.92Y
1:30.38Y
5:47.89Y
AA
A
B
AA*
JO*
SIL

JO*
# 3
# 5
# 7
# 41
Female 12 & U 100 Back
Female 12 & U 50 Fly
Female 12 & U 100 Breast
Female Open 500 Free
1
1
15
8
-0.54
-0.06
+3.69
-7.98
 
 
Michelle Wu (13)   F
Event
Place
Improv
 
2:39.09Y
29.45Y
BB*
BB
SIL*

# 11
# 19
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 50 Free
34
42
-4.26
-0.33
 
 
Oliver Wu (12)   M
Event
Place
Improv
 
2:34.15Y
1:14.47Y
32.98Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 2
# 4
# 6
Male 12 & U 200 IM
Male 12 & U 100 Back
Male 12 & U 50 Fly
4
5
6
-6.35
-1.07
-0.83
 
 
Isabel Xu (14)   F
Event
Place
Improv
 
2:23.54Y
1:09.47Y
2:48.64Y
A
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 11
# 13
# 17
Female 13 & O 200 IM
Female 13 & O 100 Back
Female 13 & O 200 Breast
6
24
5
+2.02
+4.75
+8.44
 
 
Dasha Zakharova (11)   F
Event
Place
Improv
 
44.50Y
1:08.20Y
1:29.35Y
 
BB*
 

SIL*

# 25
# 29
# 37
Female 11-12 50 Breast
Female 11-12 100 Free
Female 11-12 100 Fly
21
9
10
-1.57
-0.91
-2.46
 
 
    Results by event
 
Female 12 & U 200 IM  # 1
 
place
    name
age
time
improv
 
7
33
34
Rebecca Casadi-Berwind
Kayla Seale
Tess Micena
11
11
10
2:49.34Y
3:16.96Y
3:23.17Y
***  
+6.34
+8.21
B*
 
B



 
 
Male 12 & U 200 IM  # 2
 
place
    name
age
time
improv
 
4
7
21
26
Oliver Wu
Bora Karaosmanoglu
Ayush Mojumdar
Mikael Choi
12
11
11
12
2:34.15Y
2:47.25Y
3:15.14Y
3:33.33Y
-6.35
-6.67
***  
***  
BB
B
 
 
SIL
SIL*


 
 
Female 12 & U 100 Back  # 3
 
place
    name
age
time
improv
 
1
4
15
16
18
48
59
64
Jackie Vinciguerra
Alex Cole
Genevieve Rochlin
Rebecca Casadi-Berwind
Maja Fischbach
Kayla Seale
Tess Micena
Paulina Tsybysheva
11
11
10
11
12
11
10
10
1:07.66Y
1:12.28Y
1:18.64Y
1:19.81Y
1:20.26Y
1:31.97Y
1:38.67Y
1:40.45Y
-0.54
+0.75
+0.77
-1.49
-2.82
+2.35
+3.23
+4.17
AA
BB
A
B
B
 
B
B
JO*
SIL
SIL





 
 
Male 12 & U 100 Back  # 4
 
place
    name
age
time
improv
 
3
5
6
7
14
27
28
31
Ryan Kittilsen
Oliver Wu
Maksim Klaric
Bora Karaosmanoglu
Bryce Gergely
Liam O'Sullivan-Ulrich
Oscar Stocki
Brendan Miller
11
12
11
11
10
11
11
9
1:13.16Y
1:14.47Y
1:16.19Y
1:16.31Y
1:21.42Y
1:27.05Y
1:27.38Y
1:30.14Y
+1.64
-1.07
-2.21
+0.42
+2.96
+2.14
-5.58
+7.87
BB
BB
B
B
BB
 
 
B
SIL
SIL
SIL*
SIL
SIL


SIL
 
 
Female 12 & U 50 Fly  # 5
 
place
    name
age
time
improv
 
1
15
19
33
40
52
64
Jackie Vinciguerra
Nicolette Scarpinato
Genevieve Rochlin
Kate Gironda
Maja Fischbach
Tess Micena
Paulina Tsybysheva
11
12
10
11
12
10
10
30.92Y
36.49Y
37.28Y
40.26Y
41.64Y
46.23Y
49.81Y
-0.06
-0.40
-0.97
-3.97
+0.65
+1.29
+5.20
A
B*
BB
 
 
B
 
SIL

SIL




 
 
Male 12 & U 50 Fly  # 6
 
place
    name
age
time
improv
 
5
6
11
16
17
29
40
Ryan Kittilsen
Oliver Wu
Bora Karaosmanoglu
Maksim Klaric
Brendan Miller
Ayush Mojumdar
Pranav Mukhi
11
12
11
11
9
11
9
32.54Y
32.98Y
35.02Y
37.55Y
38.18Y
43.43Y
49.69Y
-0.35
-0.83
-0.46
+1.53
+0.85
-4.49
***  
BB
BB
B
 
BB
 
 
SIL
SIL


SIL


 
 
Female 12 & U 100 Breast  # 7
 
place
    name
age
time
improv
 
6
15
16
40
45
64
Alex Cole
Jackie Vinciguerra
Rebecca Casadi-Berwind
Kayla Seale
Maja Fischbach
Tess Micena
11
11
11
11
12
10
1:24.33Y
1:30.38Y
1:30.75Y
1:43.14Y
1:44.98Y
1:59.51Y
-0.67
+3.69
-0.91
-0.42
+1.56
+4.15
BB
B
B
 
 
 
SIL





 
 
Male 12 & U 100 Breast  # 8
 
place
    name
age
time
improv
 
8
14
18
20
Bryce Gergely
Bora Karaosmanoglu
Oscar Stocki
Ayush Mojumdar
10
11
11
11
1:34.68Y
1:37.04Y
1:43.04Y
1:43.62Y
-0.45
+2.43
-1.84
-1.26
BB
 
 
 
SIL



 
 
Female 12 & U 50 Free  # 9
 
place
    name
age
time
improv
 
6
15
16
23
25
62
Alex Cole
Nicolette Scarpinato
Kate Gironda
Genevieve Rochlin
Maja Fischbach
Paulina Tsybysheva
11
12
11
10
12
10
29.81Y
31.62Y
31.65Y
32.73Y
32.87Y
39.09Y
+0.20
+0.56
-0.93
+0.56
+0.99
+1.80
BB
B
B
BB
B
 
SIL


SIL


 
 
Male 12 & U 50 Free  # 10
 
place
    name
age
time
improv
 
6
12
14
23
28
34
44
57
Ryan Kittilsen
Liam O'Sullivan-Ulrich
Bryce Gergely
Maksim Klaric
Brendan Miller
Ayush Mojumdar
Oscar Stocki
Pranav Mukhi
11
11
10
11
9
11
11
9
29.58Y
30.77Y
31.24Y
32.80Y
33.81Y
34.56Y
37.24Y
40.96Y
+0.50
+0.56
+0.20
+0.06
+0.64
-0.90
+0.93
+2.30
BB
B
BB
 
BB
 
 
 
SIL

SIL

SIL



 
 
Female 13 & O 200 IM  # 11
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
6
33
34
38
40
Kathryn Brady
Saige Kazlauskas
Isabel Xu
Sarah Seale
Michelle Wu
Anna Albert
Amy Chen
16
16
14
13
13
13
13
2:15.85Y
2:16.58Y
2:23.54Y
2:39.07Y
2:39.09Y
2:41.10Y
2:41.77Y
+5.52
+4.43
+2.02
+6.44
-4.26
+6.55
+4.88
AA
AA
A
BB
BB*
B
B
JO
JO
SIL
SIL
SIL*
SIL

 
 
Male 13 & O 200 IM  # 12
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
14
24
Quin Honan
Antonio Vavalle
Zander Klaric
Marc Staiano
15
15
14
14
2:08.97Y
2:16.64Y
2:25.17Y
2:36.38Y
-1.34
+3.41
-0.20
+1.51
A
BB
BB
B
SIL
SIL
SIL

 
 
Female 13 & O 100 Back  # 13
 
place
    name
age
time
improv
 
2
10
24
26
Kathryn Brady
Hanna Matheson
Isabel Xu
Hannah Lin
16
13
14
14
1:03.58Y
1:07.21Y
1:09.47Y
1:09.89Y
+2.15
+3.59
+4.75
+1.01
A
BB
BB
BB
JO
SIL
SIL
SIL
 
 
Male 13 & O 100 Back  # 14
 
place
    name
age
time
improv
 
5
13
19
Jacob Tanner
Antonio Vavalle
Oliver Stocki
15
15
13
1:03.75Y
1:07.27Y
1:09.89Y
+2.14
+4.20
-0.12
B
B
B
SIL


 
 
Female 13 & O 100 Fly  # 15
 
place
    name
age
time
improv
 
5
6
10
32
35
37
Hanna Matheson
Kathryn Brady
Hannah Lin
Anna Albert
Amy Chen
Sarah Seale
13
16
14
13
13
13
1:05.20Y
1:05.35Y
1:07.51Y
1:15.72Y
1:17.36Y
1:18.77Y
+1.28
-1.15
+4.64
-0.74
+3.63
+2.98
A
BB
BB
B
 
 
SIL
SIL
SIL



 
 
Male 13 & O 100 Fly  # 16
 
place
    name
age
time
improv
 
13
21
28
Zander Klaric
Oliver Stocki
Marc Staiano
14
13
14
1:03.32Y
1:07.54Y
1:12.63Y
+2.11
-0.28
-2.50
BB
B
 
SIL


 
 
Female 13 & O 200 Breast  # 17
 
place
    name
age
time
improv
 
1
5
Kathryn Brady
Isabel Xu
16
14
2:29.47Y
2:48.64Y
+5.33
+8.44
AA
BB
SM
SIL
 
 
Male 13 & O 200 Breast  # 18
 
place
    name
age
time
improv
 
17
Marc Staiano
14
2:55.41Y
+1.16
B

 
 
Female 13 & O 50 Free  # 19
 
place
    name
age
time
improv
 
9
31
35
36
42
64
Hannah Lin
Sarah Seale
Amy Chen
Hanna Matheson
Michelle Wu
Anna Albert
14
13
13
13
13
13
27.46Y
28.50Y
28.83Y
28.85Y
29.45Y
30.25Y
+0.96
+1.22
-0.20
+0.91
-0.33
+0.96
A
BB
BB
BB
BB
BB
SIL
SIL




 
 
Male 13 & O 50 Free  # 20
 
place
    name
age
time
improv
 
7
18
33
Jacob Tanner
Zander Klaric
Oliver Stocki
15
14
13
24.63Y
26.63Y
27.82Y
+0.44
+0.38
+0.16
A
BB
BB
SIL
SIL

 
 
Female 11-12 100 IM  # 21
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
12
24
37
Claudia Retzlaff
Ava Emmerich
Nicolette Scarpinato
Maja Fischbach
Kayla Seale
11
12
12
12
11
1:11.12Y
1:13.49Y
1:19.14Y
1:24.32Y
1:34.01Y
-1.04
-0.03
-5.78
-1.50
+3.89
A
BB
B*
B*
 
JO*
SIL



 
 
Male 11-12 100 IM  # 22
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
16
Ethan Placencia-Nazareno
Matthew Miele
Cole Kazlauskas
12
12
11
1:09.58Y
1:09.63Y
1:27.37Y
+0.95
+0.47
-2.05
BB
BB
 
SIL
SIL

 
 
Male Open 200 Free  # 24
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
10
Quin Honan
Antonio Vavalle
Eddie Freudenberg
15
15
15
1:55.17Y
1:57.93Y
2:08.55Y
+0.89
+2.72
-0.74
A
BB
B
SIL
SIL

 
 
Female 11-12 50 Breast  # 25
 
place
    name
age
time
improv
 
3
16
21
38
Ava Emmerich
Nicolette Scarpinato
Dasha Zakharova
Maja Fischbach
12
12
11
12
37.04Y
42.36Y
44.50Y
48.92Y
+0.15
-0.45
-1.57
+1.64
BB
B
 
 
SIL



 
 
Male 11-12 50 Breast  # 26
 
place
    name
age
time
improv
 
6
13
16
23
Matthew Miele
Cole Kazlauskas
Liam O'Sullivan-Ulrich
Oscar Stocki
12
11
11
11
38.35Y
45.89Y
47.22Y
49.60Y
-1.09
+0.00
+2.34
+0.23
BB
 
 
 
SIL



 
 
Male Open 100 Breast  # 28
 
place
    name
age
time
improv
 
9
Antonio Vavalle
15
1:16.28Y
+7.78
B

 
 
Female 11-12 100 Free  # 29
 
place
    name
age
time
improv
 
1
8
9
19
20
Ava Emmerich
Rebecca Casadi-Berwind
Dasha Zakharova
Maja Fischbach
Kayla Seale
12
11
11
12
11
1:02.13Y
1:08.08Y
1:08.20Y
1:14.06Y
1:14.21Y
+1.17
-2.35
-0.91
+2.61
-2.59
A
BB*
BB*
 
 
SIL
SIL*
SIL*


 
 
Male 11-12 100 Free  # 30
 
place
    name
age
time
improv
 
2
7
10
17
29
Matthew Miele
Bora Karaosmanoglu
Liam O'Sullivan-Ulrich
Cole Kazlauskas
Oscar Stocki
12
11
11
11
11
1:01.96Y
1:06.53Y
1:07.74Y
1:12.52Y
1:21.75Y
+1.68
-0.55
-0.87
+1.02
+2.20
BB
B
B
 
 
SIL
SIL*



 
 
Male Open 200 Back  # 32
 
place
    name
age
time
improv
 
13
Jacob Tanner
15
2:25.57Y
+8.00
B

 
 
Female 11-12 50 Back  # 33
 
place
    name
age
time
improv
 
6
Nicolette Scarpinato
12
36.51Y
+0.07
B

 
 
Male 11-12 50 Back  # 34
 
place
    name
age
time
improv
 
3
12
25
Ethan Placencia-Nazareno
Liam O'Sullivan-Ulrich
Oscar Stocki
12
11
11
32.42Y
37.22Y
44.15Y
-0.62
+0.57
-0.47
BB
B
 
SIL


 
 
Male Open 100 Free  # 36
 
place
    name
age
time
improv
 
12
Eddie Freudenberg
15
58.16Y
+0.61
BB

 
 
Female 11-12 100 Fly  # 37
 
place
    name
age
time
improv
 
5
10
15
Rebecca Casadi-Berwind
Dasha Zakharova
Kayla Seale
11
11
11
1:20.91Y
1:29.35Y
1:43.67Y
-5.12
-2.46
+5.67
B*
 
 



 
 
Male 11-12 100 Fly  # 38
 
place
    name
age
time
improv
 
4
Bora Karaosmanoglu
11
1:23.51Y
-1.43
 

 
 
Female Open 500 Free  # 41
 
place
    name
age
time
improv
 
8
28
Jackie Vinciguerra
Bora Karaosmanoglu
11
11
5:47.89Y
6:18.92Y
-7.98
+2.04
AA*
BB
JO*
SIL
 
 
Female Open 400 IM  # 42
 
place
    name
age
time
improv
 
2
10
Emily Herr
Ryan Sommerstad
12
12
4:47.02Y
5:16.45Y
-0.51
-9.99
AAAA
A*
JO
JO*
 
 
    Results by event with splits
 
Female 12 & U 200 IM  # 1
 
place
    name
splits
 
7
Rebecca Casadi-Berwind
38.41
1:22.05
(43.64)
2:11.18
(49.13)
2:49.34
(38.16)
 
33
Kayla Seale
47.15
1:36.66
(49.51)
2:36.23
(59.57)
3:16.96
(40.73)
 
34
Tess Micena
44.49
 
 
2:36.24
 
3:23.17
(46.93)
 
 
Male 12 & U 200 IM  # 2
 
place
    name
splits
 
4
Oliver Wu
32.95
1:13.54
(40.59)
1:58.92
(45.38)
2:34.15
(35.23)
 
7
Bora Karaosmanoglu
36.70
1:18.67
(41.97)
2:09.80
(51.13)
2:47.25
(37.45)
 
21
Ayush Mojumdar
46.61
1:34.92
(48.31)
2:31.92
(57.00)
3:15.14
(43.22)
 
26
Mikael Choi
48.78
1:44.29
(55.51)
2:43.49
(59.20)
3:33.33
(49.84)
 
 
Female 12 & U 100 Back  # 3
 
place
    name
splits
 
1
Jackie Vinciguerra
33.42
1:07.66
(34.24)
 
4
Alex Cole
35.02
1:12.28
(37.26)
 
15
Genevieve Rochlin
38.19
1:18.64
(40.45)
 
16
Rebecca Casadi-Berwind
38.87
1:19.81
(40.94)
 
18
Maja Fischbach
39.16
1:20.26
(41.10)
 
48
Kayla Seale
45.65
1:31.97
(46.32)
 
59
Tess Micena
48.48
1:38.67
(50.19)
 
64
Paulina Tsybysheva
48.77
1:40.45
(51.68)
 
 
Male 12 & U 100 Back  # 4
 
place
    name
splits
 
3
Ryan Kittilsen
34.96
1:13.16
(38.20)
 
5
Oliver Wu
36.53
1:14.47
(37.94)
 
6
Maksim Klaric
37.52
1:16.19
(38.67)
 
7
Bora Karaosmanoglu
36.46
1:16.31
(39.85)
 
14
Bryce Gergely
 
1:21.42
 
 
27
Liam O'Sullivan-Ulrich
42.87
1:27.05
(44.18)
 
28
Oscar Stocki
42.34
1:27.38
(45.04)
 
31
Brendan Miller
44.88
1:30.14
(45.26)
 
 
Female 12 & U 100 Breast  # 7
 
place
    name
splits
 
6
Alex Cole
39.93
1:24.33
(44.40)
 
15
Jackie Vinciguerra
42.64
1:30.38
(47.74)
 
16
Rebecca Casadi-Berwind
43.29
1:30.75
(47.46)
 
40
Kayla Seale
48.20
1:43.14
(54.94)
 
45
Maja Fischbach
49.52
1:44.98
(55.46)
 
64
Tess Micena
56.61
1:59.51
(1:02.90)
 
 
Male 12 & U 100 Breast  # 8
 
place
    name
splits
 
8
Bryce Gergely
45.05
1:34.68
(49.63)
 
14
Bora Karaosmanoglu
46.28
1:37.04
(50.76)
 
18
Oscar Stocki
48.52
1:43.04
(54.52)
 
20
Ayush Mojumdar
48.06
1:43.62
(55.56)
 
 
Female 13 & O 200 IM  # 11
 
place
    name
splits
 
1
Kathryn Brady
30.26
1:04.80
(34.54)
1:44.14
(39.34)
2:15.85
(31.71)
 
2
Saige Kazlauskas
28.24
1:02.71
(34.47)
1:45.04
(42.33)
2:16.58
(31.54)
 
6
Isabel Xu
30.61
1:07.41
(36.80)
1:49.77
(42.36)
2:23.54
(33.77)
 
33
Sarah Seale
34.33
1:15.28
(40.95)
2:04.10
(48.82)
2:39.07
(34.97)
 
34
Michelle Wu
36.06
1:14.90
(38.84)
2:04.10
(49.20)
2:39.09
(34.99)
 
38
Anna Albert
35.94
1:18.71
(42.77)
2:06.45
(47.74)
2:41.10
(34.65)
 
40
Amy Chen
33.59
1:15.96
(42.37)
2:04.67
(48.71)
2:41.77
(37.10)
 
 
Male 13 & O 200 IM  # 12
 
place
    name
splits
 
2
Quin Honan
27.37
59.57
(32.20)
1:38.70
(39.13)
2:08.97
(30.27)
 
5
Antonio Vavalle
28.83
1:03.96
(35.13)
1:45.91
(41.95)
2:16.64
(30.73)
 
14
Zander Klaric
28.78
 
 
1:51.88
 
2:25.17
(33.29)
 
24
Marc Staiano
33.35
1:14.56
(41.21)
2:00.64
(46.08)
2:36.38
(35.74)
 
 
Female 13 & O 100 Back  # 13
 
place
    name
splits
 
2
Kathryn Brady
30.93
1:03.58
(32.65)
 
10
Hanna Matheson
32.69
1:07.21
(34.52)
 
24
Isabel Xu
 
1:09.47
 
 
26
Hannah Lin
34.07
1:09.89
(35.82)
 
 
Male 13 & O 100 Back  # 14
 
place
    name
splits
 
5
Jacob Tanner
30.23
1:03.75
(33.52)
 
13
Antonio Vavalle
32.61
1:07.27
(34.66)
 
19
Oliver Stocki
33.76
1:09.89
(36.13)
 
 
Female 13 & O 100 Fly  # 15
 
place
    name
splits
 
5
Hanna Matheson
30.75
1:05.20
(34.45)
 
6
Kathryn Brady
 
1:05.35
 
 
10
Hannah Lin
31.55
1:07.51
(35.96)
 
32
Anna Albert
35.76
1:15.72
(39.96)
 
35
Amy Chen
35.12
1:17.36
(42.24)
 
37
Sarah Seale
34.25
1:18.77
(44.52)
 
 
Male 13 & O 100 Fly  # 16
 
place
    name
splits
 
13
Zander Klaric
28.80
1:03.32
(34.52)
 
21
Oliver Stocki
31.18
1:07.54
(36.36)
 
28
Marc Staiano
33.91
1:12.63
(38.72)
 
 
Female 13 & O 200 Breast  # 17
 
place
    name
splits
 
1
Kathryn Brady
34.54
1:12.33
(37.79)
1:50.62
(38.29)
2:29.47
(38.85)
 
5
Isabel Xu
38.09
1:21.07
(42.98)
2:04.89
(43.82)
2:48.64
(43.75)
 
 
Male 13 & O 200 Breast  # 18
 
place
    name
splits
 
17
Marc Staiano
40.17
1:24.73
(44.56)
2:10.31
(45.58)
2:55.41
(45.10)
 
 
Female 11-12 100 IM  # 21
 
place
    name
splits
 
2
Claudia Retzlaff
32.77
1:11.12
(38.35)
 
5
Ava Emmerich
34.77
1:13.49
(38.72)
 
12
Nicolette Scarpinato
36.71
1:19.14
(42.43)
 
24
Maja Fischbach
38.46
1:24.32
(45.86)
 
37
Kayla Seale
45.13
1:34.01
(48.88)
 
 
Female 11-12 100 Free  # 29
 
place
    name
splits
 
1
Ava Emmerich
30.13
1:02.13
(32.00)
 
8
Rebecca Casadi-Berwind
32.46
1:08.08
(35.62)
 
9
Dasha Zakharova
32.11
1:08.20
(36.09)
 
19
Maja Fischbach
34.01
1:14.06
(40.05)
 
20
Kayla Seale
36.01
1:14.21
(38.20)
 
 
Male 11-12 100 Free  # 30
 
place
    name
splits
 
2
Matthew Miele
29.41
1:01.96
(32.55)
 
7
Bora Karaosmanoglu
31.14
1:06.53
(35.39)
 
10
Liam O'Sullivan-Ulrich
32.94
1:07.74
(34.80)
 
17
Cole Kazlauskas
35.11
1:12.52
(37.41)
 
29
Oscar Stocki
39.41
1:21.75
(42.34)
 
 
Male Open 200 Back  # 32
 
place
    name
splits
 
13
Jacob Tanner
33.24
1:09.82
(36.58)
1:48.09
(38.27)
2:25.57
(37.48)
 
 
Male Open 100 Free  # 36
 
place
    name
splits
 
12
Eddie Freudenberg
27.63
58.16
(30.53)
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 37
 
place
    name
splits
 
5
Rebecca Casadi-Berwind
36.53
1:20.91
(44.38)
 
10
Dasha Zakharova
39.46
1:29.35
(49.89)
 
15
Kayla Seale
49.44
1:43.67
(54.23)
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 38
 
place
    name
splits
 
4
Bora Karaosmanoglu
38.74
1:23.51
(44.77)
 
 
Female Open 500 Free  # 41
 
place
    name
splits
 
8
Jackie Vinciguerra
31.97
2:53.63
5:16.51
 
(35.51)
(35.43)
1:07.63
3:29.71
5:47.89
(35.66)
(36.08)
(31.38)
1:42.84
4:05.28
(35.21)
(35.57)
2:18.12
4:41.08
(35.28)
(35.80)
 
28
Bora Karaosmanoglu
32.26
3:08.69
5:43.09
 
(40.08)
(37.32)
1:10.54
3:47.52
6:18.92
(38.28)
(38.83)
(35.83)
1:49.48
4:26.54
(38.94)
(39.02)
2:28.61
5:05.77
(39.13)
(39.23)
 
 
Female Open 400 IM  # 42
 
place
    name
splits
 
2
Emily Herr
29.30
2:57.20
 
(41.49)
1:02.74
3:40.41
(33.44)
(43.21)
1:39.06
4:14.31
(36.32)
(33.90)
2:15.71
4:47.02
(36.65)
(32.71)
 
10
Ryan Sommerstad
37.43
 
 
(-3:23.66)
1:20.38
4:09.57
(42.95)
 
1:58.36
4:43.68
(37.98)
(34.11)
2:36.34
5:16.45
(37.98)