MR SSC Turkey Trot - Nassau Aquatic Center - 11/8/2020
  HomeLast update:  12-30-2020
 
    Individual Results
Qualification times are shown for age of swimmer at first day of qualifying meet, not for age at this meet
 
HC
SIL
JO
EZ
SM
SECT
NSCA

***
*
LAC Speedo Cup qualification time
Silver Championships qualification time
JO qualification time
Eastern Zone Age Group Champs qualification time
Sr Mets qualification time
Spring Sectional qualification time
NSCA Jr Nationals qualification time

swam event for first time
new qualification time or standard
 
 
Frankie Andersen (15)   M
Event
Place
Improv
 
50.99Y
2:00.09Y
23.61Y
2:20.91Y
AA
BB
AA
BB
HCB*   JO

HCB   JO
SIL
# 301
# 303
# 305
# 307
Male Open 100 Free
Male Open 200 Free
Male Open 50 Free
Male Open 200 IM
5
9
4
15
-0.48
+6.32
+0.29
+8.90
 
 
Sergei Boudreau (13)   M
Event
Place
Improv
 
2:05.72Y
2:16.33Y
BB
A
SIL
SIL
# 203
# 207
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 200 IM
10
2
-7.06
-0.37
 
 
Timmy Brady (14)   M
Event
Place
Improv
 
1:57.73Y
1:01.51Y
A
A*
HC*   SIL
HC*   SIL
# 203
# 206
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 100 Back
5
1
-3.10
-1.16
 
 
Alex Cole (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:19.85Y
1:24.91Y
2:41.66Y
1:05.70Y
B
BB
BB
BB

SIL
SIL
SIL
# 103
# 105
# 107
# 111
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Free
5
2
7
5
-1.53
+2.93
-0.01
+3.07
 
 
Abby Degeronimo (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:56.42Y
3:39.89Y
1:47.76Y
1:32.54Y
 
 
 
 




# 105
# 107
# 109
# 111
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
27
30
25
42
+0.15
-7.24
-3.95
+5.51
 
 
Marissa DeMarco (14)   F
Event
Place
Improv
 
1:01.80Y
1:12.25Y
1:10.15Y
BB
AA
BB
SIL
HC   JO
SIL
# 201
# 202
# 204
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Fly
28
1
7
+0.84
+0.54
+1.93
 
 
Stella Ebenstein (10)   F
Event
Place
Improv
 
38.64Y
47.09Y
DQ    
B
BB
 

SIL
 
# 405
# 407
# 411
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 100 Free
20
10
---
+0.70
+0.01
---  
 
 
Hunter Emerson (15)   M
Event
Place
Improv
 
56.89Y
59.09Y
2:04.19Y
A
BB
AA
HCB*   JO*
SIL
HC   JO
# 304
# 306
# 307
Male Open 100 Fly
Male Open 100 Back
Male Open 200 IM
5
4
1
-0.32
+1.75
+0.64
 
 
Landon Emmerich (11)   M
Event
Place
Improv
 
DQ    
1:29.94Y
2:44.30Y
 
B
B
 

SIL*
# 102
# 106
# 108
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 200 IM
---
7
10
---  
-0.94
-4.11
 
 
Deaglan Farrell (12)   M
Event
Place
Improv
 
2:11.42Y
1:21.08Y
2:33.19Y
A*
BB
BB
HC*   SIL
SIL
SIL
# 102
# 106
# 108
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 200 IM
3
2
4
-4.72
-0.29
-3.25
 
 
Hope Farrell (16)   F
Event
Place
Improv
 
57.80Y
1:14.36Y
1:08.47Y
A
A
BB
SIL
HCB   SIL
SIL
# 301
# 302
# 304
Female Open 100 Free
Female Open 100 Breast
Female Open 100 Fly
39
10
30
+2.38
+6.33
+6.40
 
 
Jules Fratticci Cseri (9)   F
Event
Place
Improv
 
39.59Y
DQ    
39.30Y
1:16.13Y
BB*
 
BB*
BB
SIL*
 
SIL*
SIL
# 403
# 407
# 409
# 411
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Breast
Female 10 & U 50 Back
Female 10 & U 100 Free
8
---
5
4
-19.10
---  
-2.72
-0.56
 
 
Bryce Gergely (11)   M
Event
Place
Improv
 
2:39.45Y
1:20.96Y
2:51.49Y
1:22.72Y
 
B
B
 




# 102
# 104
# 108
# 110
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Back
13
7
14
9
+12.76
+0.22
+5.61
+5.55
 
 
Kate Gironda (12)   F
Event
Place
Improv
 
2:34.12Y
1:29.26Y
3:06.16Y
1:08.82Y
B
B
 
B




# 101
# 105
# 107
# 111
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Free
14
7
21
12
-5.40
-1.60
***  
-4.75
 
 
Noah Giunta (15)   M
Event
Place
Improv
 
48.63Y
52.79Y
55.76Y
AAA
AAA
AA
HC   SM
HC   SECT*
HC   SM
# 301
# 304
# 306
Male Open 100 Free
Male Open 100 Fly
Male Open 100 Back
1
1
1
-0.42
-0.55
+1.82
 
 
Richie Hall (14)   M
Event
Place
Improv
 
52.42Y
1:53.00Y
24.80Y
AA*
AA
A
HC*   SIL*
HC   SIL
HC   SIL
# 201
# 203
# 205
Male 13-14 100 Free
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 50 Free
2
2
2
-2.22
-4.25
+0.31
 
 
Angelina Harris (17)   F
Event
Place
Improv
 
54.05Y
59.65Y
AA
AA
HC   SM*
HC   SM
# 301
# 304
Female Open 100 Free
Female Open 100 Fly
16
11
-1.38
+1.58
 
 
Abi Higgins (13)   F
Event
Place
Improv
 
1:04.36Y
1:29.19Y
1:23.82Y
2:48.48Y
BB
 
 
B*




# 201
# 202
# 206
# 207
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 100 Breast
Female 13-14 100 Back
Female 13-14 200 IM
39
21
32
24
-0.28
+3.77
+9.60
***  
 
 
Brenna Horan (17)   F
Event
Place
Improv
 
56.40Y
1:01.43Y
2:21.04Y
A
A
A
HCB   JO
HC   JO
SIL
# 301
# 304
# 307
Female Open 100 Free
Female Open 100 Fly
Female Open 200 IM
31
18
17
+1.15
+2.81
-0.47
 
 
Saige Kazlauskas (16)   F
Event
Place
Improv
 
55.16Y
1:01.10Y
2:18.31Y
AA
AA
A
HC   JO
HC   JO
HCB   JO
# 301
# 304
# 307
Female Open 100 Free
Female Open 100 Fly
Female Open 200 IM
20
17
8
+1.04
+1.80
+6.16
 
 
Ryan Kittilsen (12)   M
Event
Place
Improv
 
1:11.87Y
2:41.22Y
1:12.43Y
1:07.36Y
BB
BB
BB
B
SIL
SIL
SIL

# 104
# 108
# 110
# 112
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Free
2
6
2
6
+1.70
-2.73
+4.69
+6.25
 
 
Maksim Klaric (12)   M
Event
Place
Improv
 
1:20.87Y
2:46.35Y
1:17.91Y
1:09.16Y
B*
B*
B
B

SIL*


# 104
# 108
# 110
# 112
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Free
6
12
5
7
***  
-18.91
+3.02
-1.66
 
 
Zander Klaric (15)   M
Event
Place
Improv
 
56.31Y
1:17.32Y
1:04.12Y
25.95Y
BB
B
B
BB




# 301
# 302
# 304
# 305
Male Open 100 Free
Male Open 100 Breast
Male Open 100 Fly
Male Open 50 Free
30
14
25
21
-1.01
+0.47
+3.51
+1.07
 
 
Hannah Lin (15)   F
Event
Place
Improv
 
1:16.19Y
27.73Y
2:25.46Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 302
# 305
# 307
Female Open 100 Breast
Female Open 50 Free
Female Open 200 IM
11
37
22
+4.20
+1.23
+5.48
 
 
Brendan Miller (10)   M
Event
Place
Improv
 
1:18.99Y
44.49Y
37.57Y
1:08.86Y
A
BB
BB
A*
HC   SIL
SIL
HC   SIL
HC   SIL
# 402
# 408
# 410
# 412
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 50 Back
Male 10 & U 100 Free
1
2
1
1
+2.76
+1.37
+0.54
-1.25
 
 
Ayush Mojumdar (12)   M
Event
Place
Improv
 
2:47.49Y
1:38.86Y
1:27.83Y
1:14.99Y
 
 
 
 




# 102
# 106
# 110
# 112
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 100 Back
Male 11-12 100 Free
16
14
12
13
***  
-1.79
+0.57
+4.42
 
 
James Monahan (14)   M
Event
Place
Improv
 
57.55Y
2:07.01Y
26.92Y
BB
BB
BB
SIL
SIL

# 201
# 203
# 205
Male 13-14 100 Free
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 50 Free
7
11
10
-1.12
+0.87
-0.65
 
 
Joseph Monahan (11)   M
Event
Place
Improv
 
2:25.96Y
2:43.46Y
1:06.90Y
B
BB*
B
SIL
SIL
SIL
# 102
# 108
# 112
Male 11-12 200 Free
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Free
9
9
5
+1.60
-3.56
+0.10
 
 
Jack Pacifico (12)   M
Event
Place
Improv
 
1:14.46Y
1:22.26Y
2:31.86Y
1:04.30Y
BB
BB
BB
BB
SIL
SIL
HCB*   SIL
SIL
# 104
# 106
# 108
# 112
Male 11-12 100 Fly
Male 11-12 100 Breast
Male 11-12 200 IM
Male 11-12 100 Free
3
3
3
4
+0.88
-0.35
+0.09
+2.12
 
 
Ethan Placencia-Nazareno (13)   M
Event
Place
Improv
 
1:56.43Y
2:20.44Y
AA*
BB
HC*   JO*
SIL
# 203
# 207
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 200 IM
3
3
-11.08
+0.84
 
 
Caroline Price (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:37.74Y
3:16.49Y
1:36.63Y
1:18.91Y
 
 
 
 




# 105
# 107
# 109
# 111
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
17
27
19
30
-4.81
***  
+2.53
-0.60
 
 
Morgan Primak (10)   F
Event
Place
Improv
 
35.11Y
32.06Y
1:10.89Y
A
BB
BB



# 403
# 405
# 411
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Free
Female 10 & U 100 Free
2
3
2
-0.95
-1.01
-7.65
 
 
Genevieve Rochlin (11)   F
Event
Place
Improv
 
2:32.51Y
1:25.31Y
1:30.92Y
1:20.53Y
B
 
B
B




# 101
# 103
# 105
# 109
Female 11-12 200 Free
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 100 Back
12
10
9
10
-7.18
+2.59
+0.46
+2.66
 
 
Olivia Schlegel (15)   F
Event
Place
Improv
 
1:12.22Y
1:58.65Y
2:14.17Y
A
AA
AA
HC   JO
HC*   JO
HC   JO
# 302
# 303
# 307
Female Open 100 Breast
Female Open 200 Free
Female Open 200 IM
7
8
4
+0.86
-1.45
-2.37
 
 
Sarah Seale (14)   F
Event
Place
Improv
 
1:00.35Y
2:15.72Y
1:10.19Y
2:34.25Y
A
BB
BB
BB
SIL
SIL*
SIL
SIL
# 201
# 203
# 206
# 207
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 100 Back
Female 13-14 200 IM
20
22
12
12
-0.17
-1.75
-0.94
+0.67
 
 
Ryan Sommerstad (13)   M
Event
Place
Improv
 
58.14Y
2:02.61Y
27.82Y
BB
BB
BB*
SIL
SIL

# 201
# 203
# 205
Male 13-14 100 Free
Male 13-14 200 Free
Male 13-14 50 Free
9
8
18
-0.50
-3.58
-0.74
 
 
Alexa Surdi (10)   F
Event
Place
Improv
 
1:20.47Y
36.70Y
39.15Y
1:10.58Y
A*
BB
BB*
BB
HC*
HCB*

HC
# 401
# 403
# 409
# 411
Female 10 & U 100 IM
Female 10 & U 50 Fly
Female 10 & U 50 Back
Female 10 & U 100 Free
4
4
4
1
-5.31
-0.05
-3.29
-0.80
 
 
Julianna Tribble (12)   F
Event
Place
Improv
 
1:23.01Y
2:45.54Y
1:04.78Y
B*
BB*
BB

SIL*
SIL
# 103
# 107
# 111
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Free
6
9
4
-2.77
-7.60
-0.66
 
 
Paulina Tsybysheva (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:36.34Y
3:19.04Y
1:37.46Y
1:19.90Y
 
 
 
 




# 105
# 107
# 109
# 111
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
14
28
20
32
-9.19
***  
+1.18
+0.65
 
 
Avery Van Tassel (13)   F
Event
Place
Improv
 
1:01.71Y
2:13.41Y
1:11.06Y
BB
BB
BB*
SIL
SIL
SIL*
# 201
# 203
# 204
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 200 Free
Female 13-14 100 Fly
25
17
8
-0.14
-2.51
-4.11
 
 
Antonio Vavalle (16)   M
Event
Place
Improv
 
51.59Y
1:50.94Y
24.25Y
AA
AA
A
HCB*   SIL
HCB*   JO
HCB*   SIL
# 301
# 303
# 305
Male Open 100 Free
Male Open 200 Free
Male Open 50 Free
6
1
10
+0.20
-0.28
-0.03
 
 
Brennyn Veit (16)   F
Event
Place
Improv
 
56.56Y
1:05.73Y
1:03.19Y
AA*
BB
A*
HCB*   JO*
SIL
HC*   JO*
# 301
# 304
# 306
Female Open 100 Free
Female Open 100 Fly
Female Open 100 Back
33
27
10
-2.18
-1.07
-2.06
 
 
Brian Veit (17)   M
Event
Place
Improv
 
53.89Y
1:56.39Y
59.07Y
BB
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 301
# 303
# 306
Male Open 100 Free
Male Open 200 Free
Male Open 100 Back
15
5
3
+0.64
+1.99
+0.89
 
 
James Woody (9)   M
Event
Place
Improv
 
1:25.97Y
36.33Y
45.67Y
37.73Y
BB
B
BB
BB
SIL

SIL
HC   SIL
# 402
# 406
# 408
# 410
Male 10 & U 100 IM
Male 10 & U 50 Free
Male 10 & U 50 Breast
Male 10 & U 50 Back
4
10
5
2
-1.30
+2.01
+1.05
+0.51
 
 
Lauren Woody (13)   F
Event
Place
Improv
 
59.05Y
1:06.91Y
27.63Y
1:08.97Y
A
BB
A
BB
SIL
SIL
SIL
SIL
# 201
# 204
# 205
# 206
Female 13-14 100 Free
Female 13-14 100 Fly
Female 13-14 50 Free
Female 13-14 100 Back
13
3
15
10
-0.63
+0.27
+0.11
+2.32
 
 
Elizabeth Wright (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:25.87Y
2:54.74Y
1:03.77Y
 
B
BB


HCB*   SIL
# 103
# 107
# 111
Female 11-12 100 Fly
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Free
11
18
2
-5.55
+1.81
-1.20
 
 
Oliver Wu (13)   M
Event
Place
Improv
 
1:03.54Y
1:21.52Y
1:15.23Y
1:17.89Y
B
 
 
 




# 201
# 202
# 204
# 206
Male 13-14 100 Free
Male 13-14 100 Breast
Male 13-14 100 Fly
Male 13-14 100 Back
36
10
14
24
+0.57
-0.80
+2.61
+3.42
 
 
Isabel Xu (15)   F
Event
Place
Improv
 
58.94Y
1:05.73Y
1:09.10Y
A
BB
BB
SIL
SIL
SIL
# 301
# 304
# 306
Female Open 100 Free
Female Open 100 Fly
Female Open 100 Back
46
27
19
+3.57
+3.02
+3.14
 
 
Dasha Zakharova (11)   F
Event
Place
Improv
 
1:38.87Y
2:52.01Y
1:20.76Y
1:06.63Y
 
B
B
BB



SIL
# 105
# 107
# 109
# 111
Female 11-12 100 Breast
Female 11-12 200 IM
Female 11-12 100 Back
Female 11-12 100 Free
18
14
11
7
+1.80
-7.62
+5.81
+0.81
 
 
    Results by event
 
Female 11-12 200 Free  # 101
 
place
    name
age
time
improv
 
12
14
Genevieve Rochlin
Kate Gironda
11
12
2:32.51Y
2:34.12Y
-7.18
-5.40
B
B


 
 
Male 11-12 200 Free  # 102
 
place
    name
age
time
improv
 
3
9
13
16
Deaglan Farrell
Joseph Monahan
Bryce Gergely
Ayush Mojumdar
12
11
11
12
2:11.42Y
2:25.96Y
2:39.45Y
2:47.49Y
-4.72
+1.60
+12.76
***  
A*
B
 
 
HC*   SIL
SIL


 
 
Female 11-12 100 Fly  # 103
 
place
    name
age
time
improv
 
5
6
10
11
Alex Cole
Julianna Tribble
Genevieve Rochlin
Elizabeth Wright
12
12
11
11
1:19.85Y
1:23.01Y
1:25.31Y
1:25.87Y
-1.53
-2.77
+2.59
-5.55
B
B*
 
 




 
 
Male 11-12 100 Fly  # 104
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
6
7
Ryan Kittilsen
Jack Pacifico
Maksim Klaric
Bryce Gergely
12
12
12
11
1:11.87Y
1:14.46Y
1:20.87Y
1:20.96Y
+1.70
+0.88
***  
+0.22
BB
BB
B*
B
SIL
SIL


 
 
Female 11-12 100 Breast  # 105
 
place
    name
age
time
improv
 
2
7
9
14
17
18
27
Alex Cole
Kate Gironda
Genevieve Rochlin
Paulina Tsybysheva
Caroline Price
Dasha Zakharova
Abby Degeronimo
12
12
11
11
12
11
12
1:24.91Y
1:29.26Y
1:30.92Y
1:36.34Y
1:37.74Y
1:38.87Y
1:56.42Y
+2.93
-1.60
+0.46
-9.19
-4.81
+1.80
+0.15
BB
B
B
 
 
 
 
SIL






 
 
Male 11-12 100 Breast  # 106
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
7
14
Deaglan Farrell
Jack Pacifico
Landon Emmerich
Ayush Mojumdar
12
12
11
12
1:21.08Y
1:22.26Y
1:29.94Y
1:38.86Y
-0.29
-0.35
-0.94
-1.79
BB
BB
B
 
SIL
SIL


 
 
Female 11-12 200 IM  # 107
 
place
    name
age
time
improv
 
7
9
14
18
21
27
28
30
Alex Cole
Julianna Tribble
Dasha Zakharova
Elizabeth Wright
Kate Gironda
Caroline Price
Paulina Tsybysheva
Abby Degeronimo
12
12
11
11
12
12
11
12
2:41.66Y
2:45.54Y
2:52.01Y
2:54.74Y
3:06.16Y
3:16.49Y
3:19.04Y
3:39.89Y
-0.01
-7.60
-7.62
+1.81
***  
***  
***  
-7.24
BB
BB*
B
B
 
 
 
 
SIL
SIL*






 
 
Male 11-12 200 IM  # 108
 
place
    name
age
time
improv
 
3
4
6
9
10
12
14
Jack Pacifico
Deaglan Farrell
Ryan Kittilsen
Joseph Monahan
Landon Emmerich
Maksim Klaric
Bryce Gergely
12
12
12
11
11
12
11
2:31.86Y
2:33.19Y
2:41.22Y
2:43.46Y
2:44.30Y
2:46.35Y
2:51.49Y
+0.09
-3.25
-2.73
-3.56
-4.11
-18.91
+5.61
BB
BB
BB
BB*
B
B*
B
HCB*   SIL
SIL
SIL
SIL
SIL*
SIL*

 
 
Female 11-12 100 Back  # 109
 
place
    name
age
time
improv
 
10
11
19
20
25
Genevieve Rochlin
Dasha Zakharova
Caroline Price
Paulina Tsybysheva
Abby Degeronimo
11
11
12
11
12
1:20.53Y
1:20.76Y
1:36.63Y
1:37.46Y
1:47.76Y
+2.66
+5.81
+2.53
+1.18
-3.95
B
B
 
 
 





 
 
Male 11-12 100 Back  # 110
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
9
12
Ryan Kittilsen
Maksim Klaric
Bryce Gergely
Ayush Mojumdar
12
12
11
12
1:12.43Y
1:17.91Y
1:22.72Y
1:27.83Y
+4.69
+3.02
+5.55
+0.57
BB
B
 
 
SIL



 
 
Female 11-12 100 Free  # 111
 
place
    name
age
time
improv
 
2
4
5
7
12
30
32
42
Elizabeth Wright
Julianna Tribble
Alex Cole
Dasha Zakharova
Kate Gironda
Caroline Price
Paulina Tsybysheva
Abby Degeronimo
11
12
12
11
12
12
11
12
1:03.77Y
1:04.78Y
1:05.70Y
1:06.63Y
1:08.82Y
1:18.91Y
1:19.90Y
1:32.54Y
-1.20
-0.66
+3.07
+0.81
-4.75
-0.60
+0.65
+5.51
BB
BB
BB
BB
B
 
 
 
HCB*   SIL
SIL
SIL
SIL




 
 
Male 11-12 100 Free  # 112
 
place
    name
age
time
improv
 
4
5
6
7
13
Jack Pacifico
Joseph Monahan
Ryan Kittilsen
Maksim Klaric
Ayush Mojumdar
12
11
12
12
12
1:04.30Y
1:06.90Y
1:07.36Y
1:09.16Y
1:14.99Y
+2.12
+0.10
+6.25
-1.66
+4.42
BB
B
B
B
 
SIL
SIL



 
 
Male 13-14 100 Free  # 201
 
place
    name
age
time
improv
 
2
7
9
13
20
25
28
36
39
Richie Hall
James Monahan
Ryan Sommerstad
Lauren Woody
Sarah Seale
Avery Van Tassel
Marissa DeMarco
Oliver Wu
Abi Higgins
14
14
13
13
14
13
14
13
13
52.42Y
57.55Y
58.14Y
59.05Y
1:00.35Y
1:01.71Y
1:01.80Y
1:03.54Y
1:04.36Y
-2.22
-1.12
-0.50
-0.63
-0.17
-0.14
+0.84
+0.57
-0.28
AA*
BB
BB
A
A
BB
BB
B
BB
HC*   SIL*
SIL
SIL
SIL
SIL
SIL
SIL


 
 
Female 13-14 100 Breast  # 202
 
place
    name
age
time
improv
 
1
10
21
Marissa DeMarco
Oliver Wu
Abi Higgins
14
13
13
1:12.25Y
1:21.52Y
1:29.19Y
+0.54
-0.80
+3.77
AA
 
 
HC   JO


 
 
Male 13-14 200 Free  # 203
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
5
8
10
11
17
22
Richie Hall
Ethan Placencia-Nazareno
Timmy Brady
Ryan Sommerstad
Sergei Boudreau
James Monahan
Avery Van Tassel
Sarah Seale
14
13
14
13
13
14
13
14
1:53.00Y
1:56.43Y
1:57.73Y
2:02.61Y
2:05.72Y
2:07.01Y
2:13.41Y
2:15.72Y
-4.25
-11.08
-3.10
-3.58
-7.06
+0.87
-2.51
-1.75
AA
AA*
A
BB
BB
BB
BB
BB
HC   SIL
HC*   JO*
HC*   SIL
SIL
SIL
SIL
SIL
SIL*
 
 
Female 13-14 100 Fly  # 204
 
place
    name
age
time
improv
 
3
7
8
14
Lauren Woody
Marissa DeMarco
Avery Van Tassel
Oliver Wu
13
14
13
13
1:06.91Y
1:10.15Y
1:11.06Y
1:15.23Y
+0.27
+1.93
-4.11
+2.61
BB
BB
BB*
 
SIL
SIL
SIL*

 
 
Male 13-14 50 Free  # 205
 
place
    name
age
time
improv
 
2
10
15
18
Richie Hall
James Monahan
Lauren Woody
Ryan Sommerstad
14
14
13
13
24.80Y
26.92Y
27.63Y
27.82Y
+0.31
-0.65
+0.11
-0.74
A
BB
A
BB*
HC   SIL

SIL

 
 
Male 13-14 100 Back  # 206
 
place
    name
age
time
improv
 
1
10
12
24
32
Timmy Brady
Lauren Woody
Sarah Seale
Oliver Wu
Abi Higgins
14
13
14
13
13
1:01.51Y
1:08.97Y
1:10.19Y
1:17.89Y
1:23.82Y
-1.16
+2.32
-0.94
+3.42
+9.60
A*
BB
BB
 
 
HC*   SIL
SIL
SIL


 
 
Male 13-14 200 IM  # 207
 
place
    name
age
time
improv
 
2
3
12
24
Sergei Boudreau
Ethan Placencia-Nazareno
Sarah Seale
Abi Higgins
13
13
14
13
2:16.33Y
2:20.44Y
2:34.25Y
2:48.48Y
-0.37
+0.84
+0.67
***  
A
BB
BB
B*
SIL
SIL
SIL

 
 
Male Open 100 Free  # 301
 
place
    name
age
time
improv
 
1
5
6
15
16
20
30
31
33
39
46
Noah Giunta
Frankie Andersen
Antonio Vavalle
Brian Veit
Angelina Harris
Saige Kazlauskas
Zander Klaric
Brenna Horan
Brennyn Veit
Hope Farrell
Isabel Xu
15
15
16
17
17
16
15
17
16
16
15
48.63Y
50.99Y
51.59Y
53.89Y
54.05Y
55.16Y
56.31Y
56.40Y
56.56Y
57.80Y
58.94Y
-0.42
-0.48
+0.20
+0.64
-1.38
+1.04
-1.01
+1.15
-2.18
+2.38
+3.57
AAA
AA
AA
BB
AA
AA
BB
A
AA*
A
A
HC   SM
HCB*   JO
HCB*   SIL
SIL
HC   SM*
HC   JO

HCB   JO
HCB*   JO*
SIL
SIL
 
 
Female Open 100 Breast  # 302
 
place
    name
age
time
improv
 
7
10
11
14
Olivia Schlegel
Hope Farrell
Hannah Lin
Zander Klaric
15
16
15
15
1:12.22Y
1:14.36Y
1:16.19Y
1:17.32Y
+0.86
+6.33
+4.20
+0.47
A
A
BB
B
HC   JO
HCB   SIL
SIL

 
 
Male Open 200 Free  # 303
 
place
    name
age
time
improv
 
1
5
8
9
Antonio Vavalle
Brian Veit
Olivia Schlegel
Frankie Andersen
16
17
15
15
1:50.94Y
1:56.39Y
1:58.65Y
2:00.09Y
-0.28
+1.99
-1.45
+6.32
AA
BB
AA
BB
HCB*   JO
SIL
HC*   JO

 
 
Male Open 100 Fly  # 304
 
place
    name
age
time
improv
 
1
5
11
17
18
25
27
27
30
Noah Giunta
Hunter Emerson
Angelina Harris
Saige Kazlauskas
Brenna Horan
Zander Klaric
Brennyn Veit
Isabel Xu
Hope Farrell
15
15
17
16
17
15
16
15
16
52.79Y
56.89Y
59.65Y
1:01.10Y
1:01.43Y
1:04.12Y
1:05.73Y
1:05.73Y
1:08.47Y
-0.55
-0.32
+1.58
+1.80
+2.81
+3.51
-1.07
+3.02
+6.40
AAA
A
AA
AA
A
B
BB
BB
BB
HC   SECT*
HCB*   JO*
HC   SM
HC   JO
HC   JO

SIL
SIL
SIL
 
 
Male Open 50 Free  # 305
 
place
    name
age
time
improv
 
4
10
21
37
Frankie Andersen
Antonio Vavalle
Zander Klaric
Hannah Lin
15
16
15
15
23.61Y
24.25Y
25.95Y
27.73Y
+0.29
-0.03
+1.07
+1.23
AA
A
BB
BB
HCB   JO
HCB*   SIL

SIL
 
 
Male Open 100 Back  # 306
 
place
    name
age
time
improv
 
1
3
4
10
19
Noah Giunta
Brian Veit
Hunter Emerson
Brennyn Veit
Isabel Xu
15
17
15
16
15
55.76Y
59.07Y
59.09Y
1:03.19Y
1:09.10Y
+1.82
+0.89
+1.75
-2.06
+3.14
AA
BB
BB
A*
BB
HC   SM
SIL
SIL
HC*   JO*
SIL
 
 
Male Open 200 IM  # 307
 
place
    name
age
time
improv
 
1
4
8
15
17
22
Hunter Emerson
Olivia Schlegel
Saige Kazlauskas
Frankie Andersen
Brenna Horan
Hannah Lin
15
15
16
15
17
15
2:04.19Y
2:14.17Y
2:18.31Y
2:20.91Y
2:21.04Y
2:25.46Y
+0.64
-2.37
+6.16
+8.90
-0.47
+5.48
AA
AA
A
BB
A
BB
HC   JO
HC   JO
HCB   JO
SIL
SIL
SIL
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 401
 
place
    name
age
time
improv
 
4
Alexa Surdi
10
1:20.47Y
-5.31
A*
HC*
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 402
 
place
    name
age
time
improv
 
1
4
Brendan Miller
James Woody
10
9
1:18.99Y
1:25.97Y
+2.76
-1.30
A
BB
HC   SIL
SIL
 
 
Female 10 & U 50 Fly  # 403
 
place
    name
age
time
improv
 
2
4
8
Morgan Primak
Alexa Surdi
Jules Fratticci Cseri
10
10
9
35.11Y
36.70Y
39.59Y
-0.95
-0.05
-19.10
A
BB
BB*

HCB*
SIL*
 
 
Female 10 & U 50 Free  # 405
 
place
    name
age
time
improv
 
3
20
Morgan Primak
Stella Ebenstein
10
10
32.06Y
38.64Y
-1.01
+0.70
BB
B


 
 
Male 10 & U 50 Free  # 406
 
place
    name
age
time
improv
 
10
James Woody
9
36.33Y
+2.01
B

 
 
Female 10 & U 50 Breast  # 407
 
place
    name
age
time
improv
 
10
Stella Ebenstein
10
47.09Y
+0.01
BB
SIL
 
 
Male 10 & U 50 Breast  # 408
 
place
    name
age
time
improv
 
2
5
Brendan Miller
James Woody
10
9
44.49Y
45.67Y
+1.37
+1.05
BB
BB
SIL
SIL
 
 
Female 10 & U 50 Back  # 409
 
place
    name
age
time
improv
 
4
5
Alexa Surdi
Jules Fratticci Cseri
10
9
39.15Y
39.30Y
-3.29
-2.72
BB*
BB*

SIL*
 
 
Male 10 & U 50 Back  # 410
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
Brendan Miller
James Woody
10
9
37.57Y
37.73Y
+0.54
+0.51
BB
BB
HC   SIL
HC   SIL
 
 
Female 10 & U 100 Free  # 411
 
place
    name
age
time
improv
 
1
2
4
Alexa Surdi
Morgan Primak
Jules Fratticci Cseri
10
10
9
1:10.58Y
1:10.89Y
1:16.13Y
-0.80
-7.65
-0.56
BB
BB
BB
HC

SIL
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 412
 
place
    name
age
time
improv
 
1
Brendan Miller
10
1:08.86Y
-1.25
A*
HC   SIL
 
 
    Results by event with splits
 
Female 11-12 200 Free  # 101
 
place
    name
splits
 
12
Genevieve Rochlin
35.96
1:14.48
(38.52)
1:54.97
(40.49)
2:32.51
(37.54)
 
14
Kate Gironda
 
 
 
 
 
2:34.12
 
 
 
Female 11-12 100 Fly  # 103
 
place
    name
splits
 
5
Alex Cole
35.62
1:19.85
(44.23)
 
6
Julianna Tribble
39.13
1:23.01
(43.88)
 
10
Genevieve Rochlin
40.25
1:25.31
(45.06)
 
11
Elizabeth Wright
38.47
1:25.87
(47.40)
 
 
Male 11-12 100 Fly  # 104
 
place
    name
splits
 
2
Ryan Kittilsen
32.65
1:11.87
(39.22)
 
3
Jack Pacifico
36.40
1:14.46
(38.06)
 
6
Maksim Klaric
36.48
1:20.87
(44.39)
 
7
Bryce Gergely
40.26
1:20.96
(40.70)
 
 
Female 11-12 100 Breast  # 105
 
place
    name
splits
 
2
Alex Cole
39.81
1:24.91
(45.10)
 
7
Kate Gironda
42.97
1:29.26
(46.29)
 
9
Genevieve Rochlin
43.34
1:30.92
(47.58)
 
14
Paulina Tsybysheva
46.39
1:36.34
(49.95)
 
17
Caroline Price
45.65
1:37.74
(52.09)
 
18
Dasha Zakharova
45.39
1:38.87
(53.48)
 
27
Abby Degeronimo
56.12
1:56.42
(1:00.30)
 
 
Male 11-12 100 Breast  # 106
 
place
    name
splits
 
2
Deaglan Farrell
39.57
1:21.08
(41.51)
 
3
Jack Pacifico
40.88
1:22.26
(41.38)
 
7
Landon Emmerich
41.02
1:29.94
(48.92)
 
14
Ayush Mojumdar
46.84
1:38.86
(52.02)
 
 
Female 11-12 200 IM  # 107
 
place
    name
splits
 
7
Alex Cole
35.71
1:16.93
(41.22)
2:06.30
(49.37)
2:41.66
(35.36)
 
9
Julianna Tribble
38.50
1:19.38
(40.88)
2:10.40
(51.02)
2:45.54
(35.14)
 
14
Dasha Zakharova
39.51
1:21.27
(41.76)
2:17.64
(56.37)
2:52.01
(34.37)
 
18
Elizabeth Wright
38.84
1:24.67
(45.83)
2:20.46
(55.79)
2:54.74
(34.28)
 
21
Kate Gironda
 
1:33.53
 
2:26.13
(52.60)
3:06.16
 
 
27
Caroline Price
43.62
1:38.47
(54.85)
 
 
3:16.49
(3:16.49)
 
28
Paulina Tsybysheva
46.05
1:39.68
(53.63)
2:34.25
(54.57)
3:19.04
(44.79)
 
30
Abby Degeronimo
52.48
1:47.69
(55.21)
2:53.31
(1:05.62)
3:39.89
(46.58)
 
 
Male 11-12 200 IM  # 108
 
place
    name
splits
 
3
Jack Pacifico
36.08
1:14.49
(38.41)
1:58.42
(43.93)
2:31.86
(33.44)
 
4
Deaglan Farrell
34.62
1:15.67
(41.05)
2:01.32
(45.65)
2:33.19
(31.87)
 
6
Ryan Kittilsen
34.12
1:12.90
(38.78)
2:02.26
(49.36)
2:41.22
(38.96)
 
9
Joseph Monahan
36.53
1:19.46
(42.93)
2:08.15
(48.69)
2:43.46
(35.31)
 
10
Landon Emmerich
37.17
1:22.44
(45.27)
2:09.28
(46.84)
2:44.30
(35.02)
 
12
Maksim Klaric
37.23
1:18.37
(41.14)
2:08.99
(50.62)
2:46.35
(37.36)
 
14
Bryce Gergely
39.54
1:22.61
(43.07)
2:15.69
(53.08)
2:51.49
(35.80)
 
 
Female 11-12 100 Back  # 109
 
place
    name
splits
 
10
Genevieve Rochlin
39.31
1:20.53
(41.22)
 
11
Dasha Zakharova
38.93
1:20.76
(41.83)
 
19
Caroline Price
46.25
1:36.63
(50.38)
 
20
Paulina Tsybysheva
46.93
1:37.46
(50.53)
 
25
Abby Degeronimo
 
1:47.76
 
 
 
Male 11-12 100 Back  # 110
 
place
    name
splits
 
2
Ryan Kittilsen
34.64
1:12.43
(37.79)
 
5
Maksim Klaric
37.61
1:17.91
(40.30)
 
9
Bryce Gergely
40.60
1:22.72
(42.12)
 
12
Ayush Mojumdar
 
1:27.83
 
 
 
Female 11-12 100 Free  # 111
 
place
    name
splits
 
2
Elizabeth Wright
30.84
1:03.77
(32.93)
 
4
Julianna Tribble
31.64
1:04.78
(33.14)
 
5
Alex Cole
31.18
1:05.70
(34.52)
 
7
Dasha Zakharova
31.99
1:06.63
(34.64)
 
12
Kate Gironda
32.80
1:08.82
(36.02)
 
30
Caroline Price
36.96
1:18.91
(41.95)
 
32
Paulina Tsybysheva
38.14
1:19.90
(41.76)
 
42
Abby Degeronimo
 
1:32.54
 
 
 
Male 11-12 100 Free  # 112
 
place
    name
splits
 
4
Jack Pacifico
31.68
1:04.30
(32.62)
 
5
Joseph Monahan
31.81
1:06.90
(35.09)
 
6
Ryan Kittilsen
31.41
1:07.36
(35.95)
 
7
Maksim Klaric
33.04
1:09.16
(36.12)
 
13
Ayush Mojumdar
35.00
1:14.99
(39.99)
 
 
Male 13-14 100 Free  # 201
 
place
    name
splits
 
2
Richie Hall
25.35
52.42
(27.07)
 
7
James Monahan
27.77
57.55
(29.78)
 
9
Ryan Sommerstad
28.42
58.14
(29.72)
 
13
Lauren Woody
28.68
59.05
(30.37)
 
20
Sarah Seale
28.64
1:00.35
(31.71)
 
25
Avery Van Tassel
29.92
1:01.71
(31.79)
 
28
Marissa DeMarco
29.88
1:01.80
(31.92)
 
36
Oliver Wu
31.55
1:03.54
(31.99)
 
39
Abi Higgins
30.56
1:04.36
(33.80)
 
 
Female 13-14 100 Breast  # 202
 
place
    name
splits
 
1
Marissa DeMarco
34.53
1:12.25
(37.72)
 
10
Oliver Wu
39.07
1:21.52
(42.45)
 
21
Abi Higgins
43.05
1:29.19
(46.14)
 
 
Male 13-14 200 Free  # 203
 
place
    name
splits
 
2
Richie Hall
26.32
54.68
(28.36)
1:23.60
(28.92)
1:53.00
(29.40)
 
3
Ethan Placencia-Nazareno
27.17
56.97
(29.80)
1:26.99
(30.02)
1:56.43
(29.44)
 
5
Timmy Brady
27.74
57.88
(30.14)
1:28.15
(30.27)
1:57.73
(29.58)
 
8
Ryan Sommerstad
28.58
59.61
(31.03)
1:31.52
(31.91)
2:02.61
(31.09)
 
10
Sergei Boudreau
28.97
1:00.42
(31.45)
1:33.29
(32.87)
2:05.72
(32.43)
 
11
James Monahan
29.00
1:00.64
(31.64)
1:33.94
(33.30)
2:07.01
(33.07)
 
17
Avery Van Tassel
30.65
1:04.92
(34.27)
1:39.28
(34.36)
2:13.41
(34.13)
 
22
Sarah Seale
30.19
1:04.12
(33.93)
1:39.49
(35.37)
2:15.72
(36.23)
 
 
Female 13-14 100 Fly  # 204
 
place
    name
splits
 
3
Lauren Woody
31.46
1:06.91
(35.45)
 
7
Marissa DeMarco
32.58
1:10.15
(37.57)
 
8
Avery Van Tassel
33.51
1:11.06
(37.55)
 
14
Oliver Wu
34.94
1:15.23
(40.29)
 
 
Male 13-14 100 Back  # 206
 
place
    name
splits
 
1
Timmy Brady
30.15
1:01.51
(31.36)
 
10
Lauren Woody
33.64
1:08.97
(35.33)
 
12
Sarah Seale
34.61
1:10.19
(35.58)
 
24
Oliver Wu
38.34
1:17.89
(39.55)
 
32
Abi Higgins
40.16
1:23.82
(43.66)
 
 
Male 13-14 200 IM  # 207
 
place
    name
splits
 
2
Sergei Boudreau
29.77
1:05.70
(35.93)
1:44.35
(38.65)
2:16.33
(31.98)
 
3
Ethan Placencia-Nazareno
29.64
1:05.51
(35.87)
1:49.79
(44.28)
2:20.44
(30.65)
 
12
Sarah Seale
33.08
1:11.76
(38.68)
2:00.08
(48.32)
2:34.25
(34.17)
 
24
Abi Higgins
40.93
1:23.36
(42.43)
2:12.12
(48.76)
2:48.48
(36.36)
 
 
Male Open 100 Free  # 301
 
place
    name
splits
 
1
Noah Giunta
23.19
48.63
(25.44)
 
5
Frankie Andersen
24.89
50.99
(26.10)
 
6
Antonio Vavalle
24.91
51.59
(26.68)
 
15
Brian Veit
25.76
53.89
(28.13)
 
16
Angelina Harris
26.38
54.05
(27.67)
 
20
Saige Kazlauskas
26.31
55.16
(28.85)
 
30
Zander Klaric
26.25
56.31
(30.06)
 
31
Brenna Horan
26.92
56.40
(29.48)
 
33
Brennyn Veit
27.54
56.56
(29.02)
 
39
Hope Farrell
27.55
57.80
(30.25)
 
46
Isabel Xu
28.34
58.94
(30.60)
 
 
Female Open 100 Breast  # 302
 
place
    name
splits
 
7
Olivia Schlegel
34.19
1:12.22
(38.03)
 
10
Hope Farrell
34.88
1:14.36
(39.48)
 
11
Hannah Lin
36.04
1:16.19
(40.15)
 
14
Zander Klaric
35.77
1:17.32
(41.55)
 
 
Male Open 200 Free  # 303
 
place
    name
splits
 
1
Antonio Vavalle
26.03
53.97
(27.94)
1:22.73
(28.76)
1:50.94
(28.21)
 
5
Brian Veit
26.84
56.04
(29.20)
1:26.62
(30.58)
1:56.39
(29.77)
 
8
Olivia Schlegel
27.57
57.72
(30.15)
1:27.97
(30.25)
1:58.65
(30.68)
 
9
Frankie Andersen
26.28
56.97
(30.69)
1:28.93
(31.96)
2:00.09
(31.16)
 
 
Male Open 100 Fly  # 304
 
place
    name
splits
 
1
Noah Giunta
24.68
52.79
(28.11)
 
5
Hunter Emerson
26.89
56.89
(30.00)
 
11
Angelina Harris
28.35
59.65
(31.30)
 
17
Saige Kazlauskas
28.54
1:01.10
(32.56)
 
18
Brenna Horan
28.32
1:01.43
(33.11)
 
25
Zander Klaric
28.45
1:04.12
(35.67)
 
27
Brennyn Veit
31.19
1:05.73
(34.54)
 
27
Isabel Xu
30.71
1:05.73
(35.02)
 
30
Hope Farrell
31.05
1:08.47
(37.42)
 
 
Male Open 100 Back  # 306
 
place
    name
splits
 
1
Noah Giunta
26.96
55.76
(28.80)
 
3
Brian Veit
29.09
59.07
(29.98)
 
4
Hunter Emerson
28.87
59.09
(30.22)
 
10
Brennyn Veit
31.08
1:03.19
(32.11)
 
19
Isabel Xu
33.90
1:09.10
(35.20)
 
 
Male Open 200 IM  # 307
 
place
    name
splits
 
1
Hunter Emerson
27.37
58.65
(31.28)
1:35.80
(37.15)
2:04.19
(28.39)
 
4
Olivia Schlegel
28.52
1:01.13
(32.61)
1:42.59
(41.46)
2:14.17
(31.58)
 
8
Saige Kazlauskas
29.63
1:04.46
(34.83)
1:46.50
(42.04)
2:18.31
(31.81)
 
15
Frankie Andersen
28.60
1:06.71
(38.11)
1:49.56
(42.85)
2:20.91
(31.35)
 
17
Brenna Horan
28.65
1:05.91
(37.26)
1:48.60
(42.69)
2:21.04
(32.44)
 
22
Hannah Lin
31.32
1:09.85
(38.53)
1:51.67
(41.82)
2:25.46
(33.79)
 
 
Female 10 & U 100 IM  # 401
 
place
    name
splits
 
4
Alexa Surdi
39.18
1:20.47
(41.29)
 
 
Male 10 & U 100 IM  # 402
 
place
    name
splits
 
1
Brendan Miller
36.60
1:18.99
(42.39)
 
4
James Woody
39.26
1:25.97
(46.71)
 
 
Male 10 & U 100 Free  # 412
 
place
    name
splits
 
1
Brendan Miller
33.23
1:08.86
(35.63)