Concluding an almost 8 month long short-course season 120 TVSC swimmers ages 7 to 18 raced 673 times and still swam 385 best times...
66 new All-Time Top-25 performances at Counties, April 20 & 21 206 New All-Time Top-25 performance in 2024! 259 New All-Time Top-25 performances (in...
400 Medley Relay Team with Kate, Emily, Bella and Megan Colin, Vinny, Timmy and Ethan broke the 2022 TVSC 800 Free Relay Team Record...
This meet by the numbers: 204 teams 886 athletes 4,065 splashes 11 new individual nEastern Zone records (two previously held by Michael Phelps!) TVSC...
Summer Jr National Qualifiers |
---|
Max Buchen Trevor Green |
Winter Jr National Qualifiers |
---|
Max Buchen Marissa DeMarco Trevor Green Emily Herr Vincent Vinciguerra |
NCSA Jr National Qualifiers |
---|
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Trevor Green
Emily Herr
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Vincent Vinciguerra
|
Sectional Qualifiers |
---|
Sergei Boudreau
Meghan Brady
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Kate Gironda
Trevor Green
Richie Hall
Emily Herr
Hanna Matheson
Brendan Miller
Thomas Miele
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Ryan Sommerstad
Colin Stueber
Colin Veit
Vincent Vinciguerra
|
Sr Mets Championship Qualifiers |
---|
Sergei Boudreau
Meghan Brady
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Jacob Field
Trevor Green
Kate Gironda
Amelia Griffin
Richard Hall
Emily Herr
Abaigeal Higgins
Makayla Lee
Hanna Matheson
Thomas Miele
Brendan Miller
Rayna Mossey
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Ryan Sommerstad
Colin Stueber
Giuliana Vavalle
Colin Veit
Jacqueline Vinciguerra
Vincent Vinciguerra
MaryGrace Warring
Lauren Woody
Dasha Zakharova
|
SC Eastern Zone Age Group Championship Qualifiers |
---|
Charles Antonetti
Bryce Boudreau
Chloe Cantrell
Cealan Clover
Emerald Kasten
Landon Emmmerich
Alex Fidos
Brendan Miller
Rayna Mossey
Holden Stencel
Colin Stueber
Marcus Sumpter
Azzurra Surenda
Ula Weng
Sadie Wiedersum
Scarlett Wigington
Elizabeth Wright
|
IM-Xtreme Games Qualifiers |
---|
Brendan Miller
Ryana Mossey
Holden Stencel
Colin Stueber
Sotiris Theophilou
Cali Gabrielson
Alexa Surdi
Bryce Baranowski
Nate Kimmy
Jayla Casela
Aiden Fratticci-Rodriguez
Bryce Boudreau
Alex Fidos
Charles Antonetti
Chloe Cantrell
Olivia Hartnagel
Sadie Wiedersum
Ethan Mungal
Juliana Fratticci Cseri Jack Bailey
Arwen Dassen
Ula Weng
Benjamin Rochlin
Kaylee Vargas
Vincent Nguyen
Azzurra Surenda
Marcus Sumpter
Myla Kelly
Emirhan Ozsoy
Izzy Vargas
Luke Laidlaw
Madison Vilagracia
|
TVSC Class of 2024 |
---|
Anna Albert
SUNY Cortland NY Timothy Brady
Tufts University MA
Max Buchen U.S. Naval Academy MD Marissa DeMarco
University of Tampa FL
Annabel Dimaculangan
Georgetown University DC
Richard Hall III
Southern Connecticut State University CT
Abaigeal Higgins
University of Mary Washington VA
Makayla Lee Sacred Heart University CT
Morgan Lee
Hanna Matheson Stevens Institute of Technology NJ Thomas Miele Sofia Primak Rensselaer Polytechnic Institute University NY Sarah Seale Washington College MD Vincent Vinciguerra Duke University NC MaryGrace Waring
Iona University NY
|
2020 Olympic Trial Qualifiers |
---|
Kyra Sommerstad
TVSC Alumna
Casey Gavigan
|
2016 Olympic Trial Qualifiers |
---|
TVSC Alumnus
Thomas Luchsinger
|
2012 Olympic Trial Qualifiers |
---|
TVSC Alumni
Thomas Luchsinger
Julia Smit
Michael Smit
|
2008 Olympic Trial Qualifiers |
---|
Thomas
Luchsinger
TVSC Alumni
Julia Smit
Michael Smit
|
2008 Olympic Team Member |
---|
TVSC Alumna
Julia Smit
|
2004 Olympic Trial Qualifiers |
---|
Julia Smit
Mark Hill
|
2000 Olympic Trial Qualifiers |
---|
TVSC Alumnus
Chris Helin
|